A hidegháború küszöbén?
A szövetség döntéshozó tanácsának szokásos heti ülését követően kiadott közös brüsszeli közleményében a 26 tagország arra figyelmeztetett, hogy az elismerés nemzetközi határozatokat sért, és megkérdőjelezi Oroszország elkötelezettségét a kaukázusi béke és biztonság megőrzése iránt. A NATO már a múlt héten döntött arról, hogy felfüggeszti együttműködését Oroszországgal, amíg az vissza nem vonja csapatait a három hete kezdődött összecsapások előtti pozíciókba.
Egyoldalú határmódosítás szándékának minősítette az Európai Unió (EU) soros elnöki tisztségét betöltő Franciaország államfője, hogy Oroszország elismerte két grúziai szakadár terület függetlenségét, a brit külügyminiszter pedig óva intette Moszkvát attól, hogy új hidegháborút kezdjen. - Oroszország nem lát olyan veszélyt, hogy újabb hidegháború alakul ki közte és a Nyugat között, mert elismerte a két szakadár grúz terület függetlenségét - jelentette ki szerdán Vlagyimir Putyin orosz kormányfő szóvivője.
- Oroszország nem lát olyan veszélyt, hogy újabb hidegháború alakul ki közte és a Nyugat között azért, mert elismerte a két szakadár grúz terület függetlenségét - jelentette ki szerdán Vlagyimir Putyin orosz kormányfő szóvivője.
Mint leszögezte: Oroszország a világ államai közül a legkevésbé szeretné a hidegháború megismétlődését. "A szó eredeti értelmében vett hidegháború kialakulása teljesen lehetetlen. A hidegháború az ideológiák összecsapásán alapult".
A szóvivő, Dmitrij Peszkov szerint azok az országok, amelyek csökkenteni akarják együttműködésüket Moszkvával, ugyanannyit veszítenek ezzel, mint Oroszország.
- Minden olyan fenyegetési kísérlet, amely a jelenlegi együttműködési légkör ellen irányul, nem csak Oroszországra lenne negatív hatással, hanem elkerülhetetlenül ártana a fenyegetőző országoknak is. Mi ezt semmiképp nem akarjuk. Mindannyian reméljük, hogy győz a politikai bölcsesség. Oroszország és a világgazdaság integrációja szükségszerű - szögezte le Peszkov.
Bejelentette továbbá, hogy Oroszország "óvintézkedéseket hoz" a NATO-hadihajók fekete-tengeri jelenlétével szemben, de reméli, hogy ezek nem vezetnek "konfrontációhoz". - A NATO hajóinak megjelenése a Fekete-tengeren, a grúz partok közelében, illetve az, hogy hadihajókkal szállítanak humanitárius segélyt, nehezen megmagyarázható. Ez ma nem bevett gyakorlat. Mindenképpen hozunk óvintézkedéseket. Reméljük, hogy ezzel nem váltunk ki közvetlen konfrontációt" - mondta.
(MTI)
Az Európai Uniónak világos nyelven kell beszélnie Oroszországgal, de a párbeszéd lehetőségét nem szabad feladnia - mondta Hans-Gert Pöttering, az Európai Parlament (EP) elnöke. - Azt várom, hogy (a hétfői rendkívüli csúcstalálkozón) olyan szövegben állapodnak meg, amely az Európai Unió egységét tükrözi - fogalmazott Pöttering.
Az EP-elnök szerint a szakadár tartományok orosz elismerése a nemzetközi jog megsértését jelenti, de a tervezett EU-orosz partnerségi és együttműködési megállapodásra vonatkozó kilátásokat így is meg kell őrizni, "annak ellenére, hogy ezt most nem övezi lelkesedés". A megállapodásnak az energiára vonatkozó része nagyon fontos az unió számára - derült ki Pöttering szavaiból.
Grúzia területi egységének a megőrzését és felújítását fogja szorgalmazni az EU csúcsértekezletén Csehország - közölte Karel Schwarzenberg cseh külügyminiszter. Václav Klaus cseh államfő véleménye eltér a kormány álláspontjától. Szerinte hamis a "jó Grúzia, rossz Oroszország" kép, mert szerinte a háborút a grúz vezetés robbantotta ki.
A szerb ellenzék támogatásáról biztosította Moszkva lépéseit, miután a belgrádi kormány nagyon óvatosan elhatárolódott tőlük. Koszovó függetlenségének elismerésével a nyugati erők "szörnyű precedenst" teremtettek, és nagy, nehéz válságba sodorták a világot. Akkor azt mondták, hogy nem kell tiszteletben tartani az ENSZ határozatain alapuló nemzetközi rendet, most pedig a legnagyobb képmutatással arról beszélnek, hogy Grúzia területi integritását tiszteletben kell tartani, Szerbiáét viszont nem - érvelt Aleksandar Vucic, a Szerb Radikális Párt vezetője.
Kína aggodalmát hangoztatta amiatt, hogy Oroszország független államként ismert el két grúziai szakadár területet. A jereváni külügyminisztérium szerint - a Grúziával határos - Örményország "tartja magát ahhoz az állásponthoz, hogy a konfliktusok katonai erővel történő megoldása kilátástalan, "a hasonló konfliktusokat a népek akaratának szabad kinyilvánítása alapján kell rendezni".
Grúzia a minimálisra korlátozza diplomáciai kapcsolatainak szintjét Oroszországgal
A grúz hatóságok majdnem minimális szintre csökkentik a kaukázusi ország diplomáciai kapcsolatait Oroszországgal amiatt, hogy az utóbbi független államként ismert el két szakadár grúziai régiót - közölték szerdán Tbilisziben. Eka Tkeselasvili külügyminiszter bejelentette, hogy mindössze két diplomatát hagynak meg a moszkvai érdekképviseleten. Nagykövet nem lesz - mondta.
Előzőleg Temur Iakobasvili reintegrációs miniszter, a Dél-Oszétia és Abházia körüli konfliktus rendezésével foglalkozó elnöki különmegbízott már kilátásba helyezte, hogy a grúz vezetés a következő napokban dönt arról, hogy teljesen megszakítják-e a diplomáciai kapcsolatokat Moszkvával. "Civilizáltan szeretnénk eljárni, nem készülünk köveket dobálni, de a két ország kapcsolatai a minimumra csökkennek majd" - hangsúlyozta a miniszter, hozzátéve: Tbiliszi nem kívánja akadályozni a polgárok Oroszországból Grúziába, illetve fordított irányba történő utazását.
Lasa Zsvania, a grúz parlament külügyi bizottságának elnöke szintén úgy nyilatkozott, hogy Tbiliszi korlátozhatja a két ország kapcsolatait, a grúz parlament pedig kérni fogja Oroszország kizárását különböző nemzetközi szervezetekből.
A Pentagon katonai segélynyújtást fontolgat
- Az Egyesült Államok katonai segélynyújtást fontolgat Grúziának - ezt Bryan Whitman, az amerikai védelmi minisztérium szóvivője jelezte szerdán.
- Egy idő múlva meg fogjuk vizsgálni, mire lehet szükség a grúz hadsereg újjáépítéséhez - közölte a szóvivő, hangsúlyozva, hogy "ebben a pillanatban az Egyesült Államok hadseregének az a feladata, hogy humanitárius segélyt nyújtson". Az amerikai döntéshozók azt a kényes kérdést mérlegelik: miként lehet újjáteremteni a szétzúzott grúz fegyveres erőket úgy, hogy ez ne váltson ki orosz ellenreakciót, és ne vezessen közvetlen összeütközéshez Washington és Moszkva között.
Miközben Grúzia egyes részein még orosz harckocsik és csapatok állomásoznak, vezető amerikai tisztviselők nyíltan tudatták: Washington idővel katonai úton is segíteni fogja a Nyugat-barát kaukázusi köztársaságot, amely az Egyesült Államok állhatatos szövetségese a terrorizmus elleni háborúban, és NATO-tagságra pályázik.
John Craddock tábornok, a NATO egyesített európai erőinek főparancsnoka tbiliszi látogatásakor a napokban feltételes módban megemlítette, hogy Washington a jövőben katonai segítséget nyújthatna Grúziának. A Pentagon nevében nyilatkozók azonban egyelőre nem erőltetik ezt a kérdést, ehelyett a grúziai humanitárius segélyakcióra helyezik a hangsúlyt.
Washingtoni források szerint a grúz kormány még nem folyamodott katonai segítségért az Egyesült Államokhoz. Egy tisztviselő azonban kiszivárogtatta: amerikai és grúz illetékesek már megkezdték az egyeztetést a grúz hadsereg szükségleteiről, és az amerikai fél arra vár, hogy a grúzok felmérjék az orosz támadás által okozott károkat.
A Pentagonnak 130 kiképző tisztje dolgozott Grúziában az augusztus 8-i orosz támadás előtt; a grúz fegyveres erőket készítették fel lázadók elleni, iraki műveletekre. Washingtonban állítólag szenvedélyes vita folyik arról, mit tehet az Egyesült Államok annak érdekében, hogy Grúzia és kicsiny, 30 ezer aktív tagot számláló hadserege képes legyen megvédeni magát egy esetleges újabb orosz akcióval szemben.
Egyes befolyásos szakértők és politikusok azt szorgalmazzák, hogy az Egyesült Államok lássa el korszerű Stinger légvédelmi rakétarendszerekkel Grúziát az orosz veszély elhárítására. Így foglalt állást Joseph Lieberman és Lindsey Graham szenátor is a The Wall Street Journal előző napi számában.
Bush telefonon tárgyalt a grúz elnökkel
- George Bush amerikai elnök telefonon tárgyalt Miheil Szaakasvili grúz elnökkel - tájékoztatott a washingtoni Fehér Ház. A kedd esti beszélgetésről nem szivárogtak ki részletek, de azt tudni, hogy az eddig texasi birtokán, Crawfordban nyaraló Bush Washingtonba utazott, péntek este ott kap friss tájékoztatást a grúziai viszályról Condoleezza Rice külügyminisztertől.
Dick Cheney alelnök - aki jövő héten látogat a kaukázusi országba - szerdán Phoenixben "indokolatlan támadásnak" nevezte Oroszország grúziai fellépését. - Szövetségeseinkkel közösen azon dolgozunk, hogy biztosítsuk Grúzia mint szabad és független nemzet területi egységét - fejtette ki háborús veteránokkal rendezett találkozóján. Mint leszögezte, a grúz nép a zsarnokság évei után elnyerte szabadságát, és számíthat az Egyesült Államok barátságára.
Tony Fratto fehér házi szóvivője elmondta: az Egyesült Államok és szövetségesei Oroszország értésére fogják adni, hogy grúziai döntése "nagyon rövidlátó" volt. Az elnököt Texasból Washingtonba kísérő újságíróknak azt mondta, Oroszország tisztában van az Egyesült Államok álláspontjával, "eljutott hozzájuk az üzenet". (forrás: MTI)