"Európa ezúttal nem engedheti meg magának, hogy gyengének mutatkozzon"
Német lapok a grúziai ügyről: Európának egységet kell mutatnia
Miután Európának nincs igazán olyan eszköz a kezében, amellyel befolyásolhatná az orosz politikát, az a legkevesebb, hogy a huszonhetek egységes álláspontra jussanak Oroszországgal szemben - írták a grúziai szakadár régiók függetlenségének orosz elismerését kommentálva a szerdai német napilapok.
Európa ezúttal nem engedheti meg magának, hogy gyengének mutatkozzon, a Dél-Oszétia és Abházia körüli vita ugyanis nem az egyetlen megoldatlan konfliktus az orosz érdekszférában: Hegyi-Karabahban vagy a Dnyeszteren túli területen is kiéleződhet a helyzet - mutatott rá a berlini Der Tagesspiegel.
Felidézte, hogy az orosz állami televízió már a grúziai fegyveres konfliktus első napjától kezdve összefüggésbe hozta egymással a dél-oszétiai orosz bevonulást Grúzia - és Ukrajna - nyugatpárti politikájával, buzgón követelve a kijevi és a tbiliszi vezetés leváltását. A Der Tagesspiegel szerint a cél az, hogy a balti államok kivételével az összes egykori szovjet köztársaságot ismét Moszkvához lojális, de legalábbis Oroszországgal szemben semleges politikus irányítsa.
A moszkvai "ötödik hadoszlop" Chinvaliban semmi kétséget nem hagy afelől, hogy a déloszét függetlenségi harc tulajdonképpeni célja az, hogy a terület csatlakozzon az Oroszországi Föderációhoz - írta a Frankfurter Allgemeine Zeitung. A tekintélyes konzervatív napilap szerint ez az elképzelés hamarosan valóra válhat, s egyúttal mindkét terület az orosz katonaság előretolt állása lehet a Kaukázusban.
Moszkva azért fitogtathatja erejét, mert a NATO-nak és az Európai Uniónak nehezére esik, hogy egységes irányvonalat képviseljen - állapította meg a Handelsblatt című gazdasági lap, hozzáfűzve, hogy ebből a szempontból sok függ az Európai Tanács (az EU-országok vezetőinek) hétfői rendkívüli csúcsértekezletétől.
Ugyanakkor - jegyezte meg a Handelsblatt - az európaiak nem rendelkeznek olyan nyomásgyakorlásra alkalmas eszközzel, amellyel jobb belátásra bírhatnák az orosz vezetést. Feltehetően sem a stratégiai partnerség feladása, sem a Kereskedelmi Világszervezethez (WTO) való orosz csatlakozás megtagadása nem fog nagy hatást gyakorolni Moszkvára.
A kereszténydemokrata párti Andreas Schockenhoff, a német kormány Oroszország-politikájának koordinátora szerint ugyanakkor igenis van hatásos eszköz Európa kezében: "a Nyugat nélkül aligha sikerül megvalósítani az orosz gazdaság modernizálását" - mondta.
Brutális az a mód, ahogyan Oroszország de facto bekebelezte egy másik állam területeit, egyúttal azonban egyértelmű viszonyokat teremt - állapította meg vezércikkében a Financial Times Deutschland. A pénzügyi lap szerint ezután végképp semmi értelme bármiről is tárgyalni Oroszországgal, ez "rossz jelzés is lenne". Az EU nem beszélhet vízumkönnyítésekről vagy a gazdasági együttműködés bővítéséről, amikor a másik fél demonstrálja, hogy a nemzetközi megállapodások nem jelentenek számára többet egy darab papírnál - írta a Financial Times Deutschland.
Lengyel lapvisszhang Abházia és Dél-Oszétia orosz elismeréséről
A nemzetközi közösség egyhangúlag elítéli Moszkvát a szakadár Abházia és Dél-Oszétia elismerése miatt, ám Oroszország nem akar tudomást venni a bírálatokról - írta a Gazeta Wyborcza című lengyel baloldali liberális napilap szerdai számában.
Oroszország azt a benyomást akarja kelteni, hogy a mára hatalmát vesztett Egyesült Államok és a végelgyengülésben szenvedő Európa nem tehet semmit a felemelkedő orosz szuperhatalommal szemben. Az újság szerint Moszkva most nyíltan a Nyugat szemébe néz, és cinikus mosollyal azt kérdezi: "Nekünk van földgázunk, és nektek?".
A Gazeta Wyborcza ugyanakkor rámutat, hogy Oroszország erősen függ a Nyugattól: elég csak a kedden a moszkvai tőzsdén elkönyvelt veszteségekre gondolni. A lap szerint Európa és az Egyesült Államok képes lehet befolyásolni Oroszország viselkedését azzal, ha közös erővel nem hajlandók szemet hunyni egy szuverén állam önkényes feldarabolása felett. Ennek egyik első megnyilvánulása lehetne Grúzia mielőbbi felvétele a NATO tagsági akciótervébe.
A Rzeczpospolita című konzervatív lengyel lap kiemelte: Grúzia példája azt mutatja, hogy az egykori szovjet blokk néhány állama esetében túl későn kezdték fontolóra venni a nyugati integráció lehetőségét. Európa nem használta ki azt a rövidke időt, amíg keleten nem létezett a mai Oroszországhoz hasonló veszélyes nagyhatalom. Márpedig Moszkva jelenleg olyan nagyhatalom, amely képes bármilyen ürüggyel rátámadni a szomszédjára - vélekedik a lengyel újság, hozzátéve, hogy a Nyugatnak nem szabad elfelejtenie: ilyen országot nem lehet az elit szövetségekbe bevonni.
"Európa tízszer gazdagabb, mint Oroszország, az Egyesült Államokkal együtt pedig hússzor. Azt szeretném, ha Oroszország együttműködne és integrálódna a szélesebb értelemben vett Nyugattal, de ha a konfrontációt választja, ismét veszít" - mondta Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter a Dziennik című jobboldali lengyel napilapnak adott interjúban. Hangsúlyozta, hogy Lengyelország változatlanul támogatja Grúzia területi integritását, és értelmetlennek tartja olyan önálló államok létrehozását, mint amilyen a nagyobb járás méretű, 70 ezer lakosú Dél-Oszétia. Emellett véleménye szerint a volt Szovjetunió autonóm területei függetlenséghez való jogának elismerése olyan precedenseket teremt, melyeket talán jobb lenne, ha Oroszország elkerülne.
Der Standard: Moszkva visszavágott Koszovóért
A két grúziai szakadár terület, Abházia és Dél-Oszétia függetlenségének orosz részről történt elismerése nyilvánvalóan Moszkva visszavágása Koszovóért - írta a Der Standard című liberális osztrák lap szerdai kommentárjában.
Véleménye szerint mindkét esetben az történt, hogy semmibe vették a kelet-nyugati enyhülés pillérének tekintett helsinki egyezményben foglalt alapelvet, amely rögzítette, hogy az államok területi épsége sérthetetlen, és a határokat csak az összes érintett ország beleegyezésével lehet megváltoztatni. "Az európai földrész újrarendeződése, a hidegháborúban aratott nyugati győzelem és a Szovjetunió széthullása azonban lyukakat ütött a területi sérthetetlenség intézményén. Moszkva pedig most fizetteti meg a Nyugattal mindazt, amit az utóbbi évtizedben vereségként élt meg" - véledekett az osztrák újság.
A maga részéről azonban mégis lát különbséget Koszovó, illetve Abházia és Dél-Oszétia esete között. Mint rámutatott, Koszovó függetlenné válását éveken át zajló, nemzetközi tárgyalások előzték meg, méghozzá olyan jogi keretek megteremtésével és fenntartásával, amelyekre Belgrád és a koszovói szerb kisebbség mindmáig támaszkodni tud. Mindez távolról sem mondható el a Grúziából kivált két területről, ahol Oroszország katonai erővel teremtett kész helyzetet.
Megítélése szerint 2008 a fordulat éve lesz a nyugati-orosz viszonyban: a moszkvai vezetés lépésével bábfigurát csinált Európából és az Egyesült Államokból. A liberális újság úgy vélte, hogy a reváns mögött valójában Oroszország erős embere, Vlagyimir Putyin áll, aki nem vesztegette az idejét, és két héttel a kaukázusi katonai győzelem után felmérte, hogy mennyire behatárolt Európa és az Egyesült Államok játéktere országával szemben - és cselekedett.
A Kurier című független lap szintén a nemzetközi jogi normák szemszögéből közelítette meg a kérdést, és azt nevezte a "legmegrendítőbbnek a jelenlegi európai válságban, hogy a politikai alapelvek többé már nem számítanak. Mindenki kénye-kedve szerint keres indokokat saját cselekedetére".
Kommentárja szerint röviddel ezelőtt még aligha tartotta valaki is lehetségesnek Európában, hogy negyven évvel a szovjet páncélosok prágai bevonulása után újraéledhetnek az orosz nagyhatalomtól való félelmek. "Amiről az emberek úgy gondolták, hogy a szovjet birodalom összeomlását követően végleg elmúlt, ma ismét akuttá vált" - írta.
Orosz lapok Abházia és Dél-Oszétia függetlenségének elismeréséről
A Vedomosztyi című orosz üzleti lap Hadikapitalizmus című kommentárjában rámutatott: Abházia és Dél-Oszétia elismerésével alapvetően megváltoztak Moszkva külső és belső prioritásai: már nem a főváros nemzetközi pénzügyi központtá alakítása, hanem a fegyverkezés, nem a beruházási klíma javítása, hanem a potenciálisan veszélyesnek tekintett beruházások korlátozása lesz fontos.
Oroszország történelmében már nem egyszer előfordult, hogy amikor a külvilággal való konfrontáció stratégiáját választotta, ez a bármennyire is aktuális belső reformokról való lemondást jelentette. A kommentátor szerint Vlagyimir Putyin volt és Dmitrij Medvegyev jelenlegi elnök "tandemje" szempontjából figyelemre méltó, hogy - látszólag - éppen Medvegyev és nem Putyin hozta meg a döntést, amely elszigeteltségbe viszi az országot, s ő fenyegeti a Nyugatot, ezzel elveszítve liberális, Nyugat-barát jogászi arculatának utolsó maradványait is.
A vezetés nem fél a hidegháborútól, mert az nem érintette és nem érinti az energiahordozók exportját, de eltaposhatja a modernizációs törekvéseket, külső ellenségre hivatkozva mobilizálják majd a forrásokat, az amúgy is következetlen reformok teljesen leállnak. Mindez a magas olajárak mellett nem tűnik vészesnek, de végül az orosz gazdaság nyersanyagszállító marad, energiaforrásként szolgál a Nyugatnak, és az innovációs fejlődésről szőtt tervek a távoli jövőbe halasztódnak - írta kommentárjában a Vedomosztyi.
A Komerszant című gazdasági lap rámutatott: Dmitrij Medvegyev hangsúlyozta, hogy Moszkva végrehajtotta az orosz és a francia elnök által kidolgozott rendezési tervet, de mivel annak 6. pontja szerint a két szakadár terület státusát a nemzetközi közösségnek kell megvitatnia, elismerésükkel Moszkva tudatta, hogy már nincs miről vitatkozni, s áthúzta a Medvegyev-Sarkozy tervet.
A szerző szerint a két terület elismerése más jogi csapdákat is rejt: egy állam nemzetközi elismeréséhez azt is rögzíteni kell, mely határok között ismerik el. Emellett a konfliktusövezetben tartózkodó orosz katonák ettől kezdve semmiképpen nem tekinthetők békefenntartónak, vagyis el kell hagyniuk az ütközőövezet grúziai részeit. Oroszország ezenkívül első ízben adta fel a területi épség elvét és részesítette előnyben a népek önrendelkezési jogának elvét, noha éppen az előbbi alapján minősítette megengedhetetlennek Koszovó függetlenségének elismerését.
A lap nyugati diplomáciai forrásokat idézett, amelyek szerint az elismerés várható volt, mégis sokkot okozott, és jelentőségét a New York-i ikertornyok elleni 2001-es merénylethez hasonlították azzal, hogy a világpolitikai már soha nem lesz olyan, amilyen eddig volt.
Modeszt Koroljov, aki korábban az elnöki adminisztráció FÁK-államokkal foglalkozó részlegét vezette, a lapban arra mutatott rá, hogy a térségben felmerült a kölcsönös elrettentés igénye, mivel Grúzia az Egyesült Államok támogatásával megerősödött. Koroljov szerint a két új oroszbarát köztársaság egy kaukázusi biztonsági platform része lesz, amelynek gondolatát Törökország vetette fel korábban azzal, hogy Oroszország, a Kaukázuson túli köztársaságok, Törökország és esetleg Irán részvételével hozzák létre.
(MTI)