Gyurcsány az adótörvények és a költségvetés elfogadásához köti sorsát
"Az egész programnak az a lelke, hogy lényegesen olcsóbb legyen (...) foglalkoztatni embereket" - fogalmazott a kormányfő, aki a Megegyezés című írásban fokozatos, összesen 1.000-1.200 milliárd forintos adócsökkentési programra tett javaslatot. Mint mondta, ha terveik megvalósulnak, akkor ahhoz, hogy valakinek 100 forint maradjon a zsebében, csak 80 forintot kell majd az államnak befizetnie. Hozzátette: ha valaki ma 100 forintot akar a zsebében tudni, 120 forintot kell a költségvetésbe befizetnie.
Arra a kérdésre, hogy lemond-e, ha az Országgyűlés nem fogadja el az adó- és a költségvetési törvényjavaslatot, Gyurcsány Ferenc azt mondta: "természetesen". Szintén kérdésre válaszolva hozzátette: arra számít, hogy elfogadják ezeket a jogszabályokat.
A kormányfő az adócsökkentés forrásairól azt mondta, hogy mintegy kétharmadának, 180 milliárd forintnak a költségvetés a forrása, 100-120 milliárd forint pedig az adórendszer belső változtatásaiból várható. A politikus példaként említette, hogy a cégautóknak semmilyen költségét nem lehet majd elszámolni a társaság költségei között, ez tízmilliárd forintot "hoz a konyhára".
Mint mondta, javasolják az alkohol- és dohánytermékek jövedéki adójának felemelését, az üzemanyagét azonban nem.
Gyurcsány Ferenc elmondta, hogy háromszorosára fogják emelni azt a bírságot, amelyet akkor vetnek ki, ha egy 20 fő feletti vállalkozás 20 főnként nem alkalmaz egy csökkent munkaképességű dolgozót. Hozzáfűzte: ez önmagában közel 50 milliárd forintot jelent.
Arra a kérdésre, hogy a 180 milliárd forintos költségvetési tétel miből áll még össze, a kormányfő azt mondta: nem költenek el annyi pénzt a bevételekből, amennyit a jövő évi 3,2 százalékos hiány egyébként megengedne.
- Takarékosabbak vagyunk, nem engedjük a tartalékokat és a többletpénzeket felhasználni, mert ezeket adócsökkentésre kell fordítani - hangoztatta.
Gyurcsány Ferenc elmondta azt is, hogy az ésszerűség és a teljesíthetőség határáig csak banki átutalással lehetne árut vagy bért kifizetni. Azt egyelőre nem tudta megmondani, milyen értékhatár felett kellene átutalással fizetni. Mint mondta, a kormány szerdán tárgyalja első olvasatban az ezzel kapcsolatos munkaprogramot. Ugyanakkor példaként említette, hogy építkezések vagy lakásvásárlás esetén elvárható a bankátutalásos fizetés.
"Támogatást és többséget kell szereznem"
A miniszterelnök támogatást és többséget kíván szerezni programjához; Gyurcsány Ferenc erről a kormány szerdai ülését követő budapesti sajtótájékoztatón beszélt, amelyen közölte: az is feladata, hogy a program bázisán legyen költségvetése az országnak.
Gyurcsány Ferenc hangsúlyozta: lesz 2009-es költségvetése az országnak. Hozzátette: a kormány egyik fő és megkerülhetetlen felelőssége, hogy a büdzsé meglegyen, "ezért aztán ebben nem kell kétértelműen fogalmazni".
Ugyancsak kérdésre válaszolva közölte: a keddi MSZP-frakcióülésen sem a program egésze, sem pedig bármelyik eleme nem kapott kritikát. Mint mondta, senki nem mondta, hogy nem erre kell menni, vagy ennél van egy jobb javaslata, illetve azt sem, hogy ez nem segít Magyarországon.
A kormányfő közölte: a konzultációk, a viták egyes nagyon apró kérdésekről szólnak, illetve arról, miként lehet az országban és a parlamentben ehhez többséget szerezni. Gyurcsány Ferenc azt is elmondta, hogy az elmúlt napokban többször beszélt FodorGáborral, az SZDSZ elnökével a programról, amelyet szerdán hivatalosan is elküldött neki. Hozzátette: abban maradtak Fodor Gáborral, hogy arra kérik kollégáikat, a program egyes részeiről haladéktalanul konzultáljanak. Mint fogalmazott, "biztosan eljöhet olyan pillanat, amikor nekünk a sajtó nyilvánossága előtt, olyan nagyon hivatalosan, pártelnöki szinten is találkozni kell". Gyurcsány Ferenc hangsúlyozta: azt kérte az SZDSZ-től, amit az országtól is, azaz hogy támogassa ezt a programot.
"Ezt azzal elintézni, hogy nem jó, talán nem elegendő"
A miniszterelnök hiányolta az ellenzék alternatív javaslatait, amikor a programját ért kritikákra reagált az MTI-nek szerdán Miskolcon, az MSZP regionális frakcióülése előtt.
- Mi megmondtuk, hogy szerintünk mit lehet csinálni, nem ismerem, hogy a többiek mit mondanak - fogalmazott Gyurcsány Ferenc. Hozzátette: az MSZP és a kormány hosszú hetek óta azt hallja, hogy jelentősen csökkenteni kell a járulékterheket és a személyi jövedelemadót, hogy jobban megérje dolgozni. Ezen dolgoztunk - mondta.
A kormányfő a Népszabadság szerdai számában fizetett mellékletként megjelent, Megegyezés című írásban fokozatos, összesen 1.000-1.200 milliárd forintos adócsökkentési programra tett javaslatot. A program 300 milliárd forintos első ütemében már 2009-ben, egy lépésben eltörölnék a 4 százalékos vállalati különadót, a társasági adót pedig 18 százalékban határoznák meg, a jelenlegi 16 százalék helyett. A személyi jövedelemadót úgy csökkentenék, hogy a jelenlegi 1,7 millió forint helyett 2 millió forint éves jövedelemig kellene 18 százalékos adót fizetni, a 36 százalékos kulcs csak az a fölötti részre lenne érvényes.
Gyurcsány Ferenc az MTI-nek azt mondta: a rendszerváltás óta ilyen középtávú és a következő évekre konkrét intézkedéseket javasló adóprogram még nem volt. - Szerintem ezt azzal elintézni, hogy nem jó, talán nem elegendő - jegyezte meg.
A kormánynak és az MSZP-nek az a dolga, hogy ennek a programnak az elfogadásához többséget biztosíthasson - mondta a miniszterelnök, hozzáfűzve: azt hiszi, meg is lesz ehhez a többség. "Egyértelműen ki kell mondani: minden kormánynak a sorsa hozzá van kötve a költségvetéshez" - fogalmazott.
A Fidesz szimpla beetetésnek, a KDNP a költségvetés elfogadtatására tett kétségbeesett kísérletnek, az MDF új MSZP-SZDSZ megegyezésnek minősítette a programot.
A PROGRAM
- A szürke-fekete gazdaságból be nem érkező 1.000-1.200 milliárd forintos közteher lehet a most meghirdetett többéves adócsökkentési program fedezete, de a jövő évi 300 milliárd forintos csökkentés mellett csak 50 milliárd forint jöhet be a fehéredésből, tehát az első lépést meg kell finanszírozni - jelentette ki Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a szerdai kormányülést követő tájékoztatón.
- Amíg az Európai Unióban a szürke-fekete gazdaság aránya átlagosan a GDP 8-10 százaléka, addig Magyarországon 20 százalék - mondta Gyurcsány Ferenc.
A kormányfő hangsúlyozta: az alacsony foglalkoztatás nem a közép és felsőfokú végzettségűeknél tapasztalható, hanem az alacsony képzettségűek között, ahol csak minden harmadik ember dolgozik, noha az európai átlag ennek a kétszerese. A helyzet javítása érdekében 50 ezer ember számára munkalehetőséget teremtő, nemzeti közfoglalkoztatási programot javasol Gyurcsány Ferenc.
- A meghirdetett program nemcsak adócsökkentést tartalmaz, de adóegyszerűsítést és az adóbeszedés szigorítását is, ami abból adódik, hogy ma Magyarországon kevesen fizetnek sok adót - rögzítette a miniszterelnök.
- Mindenki egyetért azzal, hogy az adót, a munkát terhelő adókat csökkenteni kell, de az ehhez szükséges 1.000 milliárd forint nincs a költségvetésben, s az is nyilvánvaló, hogy a konvergenciaprogramot tartani kell, ami jövőre GDP arányosan 3,2 százalékos, 2010-ben pedig 2,7 százalékos államháztartási hiányt ír elő - fogalmazott a miniszterelnök.
- Mivel a közszféra kiadásainak háromnegyede bérre megy el, nincs realitása annak, hogy ebben a szférában kiadáscsökkentésre kerüljön sor, s annak sincs, hogy a szociális, jóléti kiadásokhoz nyúljon a kormány, bár szakértők tehetnek ilyen javaslatot - jelezte Gyurcsány Ferenc.
A kormányfő úgy vélte, hogy "ilyen kiadáscsökkentésnek jóval nagyobb lenne a társadalmi kára, mint a gazdasági haszna."
- Bár felvetődött, hogy három százalékpontos áfa emeléssel lehet forrást teremteni az adócsökkentéshez, ez az inflációt 2010 közepéig 1,6-1,8 százalékkal "megdobná", és a többlet terhek nagyobb részét az átlag alatti jövedelműekre terítené szét - magyarázta a miniszterelnök.
A felvázolt jövő évi adócsökkentési program fedezete a várt 50 milliárd forintos fehéredés mellett az a 300 milliárd forintos adócsökkentési alap, amelyből 170-180 milliárd forintra szigorúbb költségvetési politikával, tartalékot kíván teremteni fedezetként a kormány.
Néhány adótétel emelkedik, így a cégautó adója, és a cigarettát, valamint és az alkoholt terhelő jövedéki adó. Emellett 11 százalékos egészségügyi hozzájárulást kell majd fizetni az eddig adómentes természetbeni juttatás után. Ezek a tételek együttesen 110-120 milliárd forint költségvetési bevételt hozhatnak - mondta a kormányfő.
Újságírói kérdésre válaszolva félig tréfásan elmondta: azért sem szüntetik meg az egyszerűsített vállalkozói adót, azaz az evát és az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulást, az ekhot, mert a média képviselői közül is sokan ebben a formában adóznak és "önök lennének az elsők, akik megölnék ezt a programot".
- Az adóváltoztatások keretében a munkát terhelő tb-járulék havi 140 ezer forintig jövőre áprilistól öt százalékponttal, a program végére 10 százalékponttal csökken, ami azt jelenti, hogy 100 forint kifizetett bérből most 46 forint marad a munkavállalónál, és 54 forint kerül az államhoz, a program végén pedig 57,5 forint marad a munkavállalónál és 42,5 forint jut az államnak - magyarázta Gyurcsány Ferenc. Ez azt is jelenti, hogy 100 forint kifizetett bérhez most 117 forintot kell hozzátennie a munkáltatónak, a program végén viszont csak 74 forintot.
Változik a személyi jövedelemadó tábla: a 18 százalékos adókulcsot tartalmazó alsó sáv a jelenlegi évi 1,7 milliós jövedelemről jövőre 2 millióra, 2012-re 3 millióra emelkedik, a 36 százalékos kulcs marad.
A 16 százalékos társasági adó jövőre 18 százalékra emelkedik, miközben a 4 százalékos különadó megszűnik.
- Ehhez a programhoz egyezség kell, a legfontosabb szereplőknek meg kell változtatni szokásaikat, de ezt mi segíteni tudjuk azzal, hogy néhány szabályt megváltoztatunk - jelentette ki Gyurcsány Ferenc. (forrás: MTI)