A jövő héten derül ki, hogyan reagál az SZDSZ Gyurcsány javaslatára

Az SZDSZ ügyvivője, Gulyás József szerdán nem kívánt érdemben reagálni Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek a Népszabadságban publikált adócsökkentési programra tett javaslatáról. A politikus a Magyar Televízió Nap-kelte című adásában, és ezt követően az MTI-nek azt mondta a dokumentumról, hogy a személyes várakozásai összességében mások voltak.


A kormányfő a Népszabadság szerdai számában fizetett mellékletként megjelent, Megegyezés című írásban fokozatos, összesen  1.000-1.200 milliárd forintos adócsökkentési programra tett  javaslatot. Ez alapján már jövőre megemelnék a személyi jövedelemadó  alsó sávhatárát, csökkenne a munkáltatói járulék, eltörölnék a  vállalati különadót, viszont 16-ról 18 százalékra emelkedne a  társasági adó.
Az adócsökkentési program 300 milliárd forintos első ütemében a  kormányfő ajánlata szerint már 2009-ben, egy lépésben eltörölnék a 4  százalékos vállalati különadót, a társasági adót pedig 18  százalékban határoznák meg, a jelenlegi 16 százalék helyett. A  személyi jövedelemadót úgy csökkentenék, hogy a jelenlegi 1,7 millió  forint helyett 2 millió forint éves jövedelemig kellene 18  százalékos adót fizetni, a 36 százalékos kulcs csak az a fölötti  részre lenne érvényes.
A szocialista pártelnök, miniszterelnök cikkében úgy fogalmaz:  "kötelező feltenni a kérdést, mi a garancia arra, hogy a  kifehéredésből várt pénz befolyik a költségvetésbe", ha ugyanis a  gazdasági szereplők az adócsökkentés dacára sem hajlandóak  változtatni magatartásukon, és fennmarad a szürke-fekete gazdaság  jelenlegi szintje, akkor ismét növekedésnek indul a hiány.
Ennek a kockázatnak a csökkentése érdekében létrehozná az  úgynevezett adócsökkentési alapot, ami egyfajta biztonsági  vésztartalék lenne, és amibe 300 milliárd forint kerülne 2009-ben.  Ez azt szolgálná, hogy ha a vállalkozók a kisebb adót sem fizetik be  rendesen, akkor a kormány ebből pótolja a hiányzó bevételeket.

Gulyás József, az SZDSZ ügyvivője a Nap-kelte szerdai adásában  úgy fogalmazott a dokumentumról, hogy annak az adókérdésről szóló  részében vannak olyan irányok, amelyek találkoznak a gazdaság  szereplői által szorgalmazott iránnyal.

A liberális politikus kiemelte: számára úgy tűnik, mintha az  utolsó napokig kérdéses lett volna, mi kerül bele az iratba. A  műsorvezető kérdésére Gulyás József megjegyezte: az alapján, ami  kiszivárgott az MSZP szakmai munkacsoportjainak, frakcióülésének  egyeztetéséről, az derül ki, hogy a konkrét irányok egészen az  utolsó pillanatig nyitottak voltak és a dokumentumot először kedden  délután tárgyalta az MSZP-frakció.

Az ügyvivő kitért arra, hogy a dokumentum döntően az adókérdést  járja körül, de "ehhez képest az ambíció egy kicsit nagyobb volt".  Megjegyezte: egyelőre nem tudni, hogy a dokumentum javaslatait  hogyan önti jogszabályi formába a kormány.

Az SZDSZ a hétvégén kétnapos ügyvivői testületi ülést tart, és  Gulyás József szerint a jövő hét elejére már ismert lesz a szabad  demokraták véleménye Gyurcsány Ferenc programjavaslatáról.

A politikus a műsor után az MTI-nek is azt mondta, hogy addig  nem szeretne érdemben nyilatkozni a dokumentumról, amíg az SZDSZ  szakmai fórumai és ügyvivői testülete nem értékelte azt.

Hozzátette: a személyes várakozásai mások voltak. Véleménye  szerint a dokumentum nem kellően konkrét a ciklus hátralévő idejére  vonatkozóan a kormányzati cselekvés tartalmi kérdéseit és  menetrendjét illetően. Figyelemre méltónak tartja ugyanakkor, hogy  az írás nem kíván szólni a szerkezeti reformokról, mintha a  kormányfő "megúszhatónak" tekintené az állami kiadások  visszafogásával, a nyugdíj-, az egészségügyi, vagy akár az  önkormányzati reformmal kapcsolatos kérdéseket.

Gyurcsány Ferenc írásának központi témájáról, az  adócsökkentésről a liberális ügyvivő azt mondta, annak fedezeti  oldala első ránézésre érdekesnek tűnik, hiszen a gazdaság  kifehérítését évek óta fontos kérdésként kezelte a kormány.

Ha viszont egy több évre széthúzott, 1.000-1.200 milliárd  forintos adócsökkentési program fedezeti oldala ilyen módon  könnyedén megoldható lenne, akkor kérdés, hogy ez miért nem jutott  korábban a pénzügyminiszter vagy a gazdasági elemzők, szakértők  eszébe. Valószínűleg azért, mert a válasz nem ilyen egyszerű - fogalmazott az SZDSZ ügyvivője.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.