Obama: Oroszországot el kell szigetelni
"Elítélem Oroszország döntését Abházia és Dél-Oszétia független államokként történő elismeréséről, és felhívok minden államot a világon, hogy semmilyen módon ne legitimálják ezt a lépést" - közölte Obama, aki csütörtökön válik hivatalosan a Demokrata Párt elnökjelöltjévé.
Az illinois-i szenátor szerint az Egyesült Államoknak kezdeményeznie kellene az ENSZ Biztonsági Tanács rendkívüli ülését a moszkvai döntés elítélésére. (Oroszország a BT állandó tagjaként megakadályozhat bármilyen bíráló állásfoglalást, de nem gátolhatja a BT-tagok zárt ajtók mögötti tanácskozásait.) Obama kijelentette, hogy az Egyesült Államoknak vezető szerepet kell játszania Oroszország további nemzetközi elszigetelésében.
Világossá tette: ha Oroszország a továbbiakban is megsérti a nemzetközi közösség normáit és gyakorlatát, az Egyesült Államoknak és szövetségeseinek "minden kapcsolatot felül kell vizsgálniuk Oroszországgal".
Obama szokatlanul erélyes állásfoglalásában nyilvánvalóan szerepet játszik, hogy a grúziai válság az amerikai elnökválasztás egyik vezető témájává vált. Hétfőn Grúziába utazott Cindy McCain, az amerikai Republikánus Párt valószínű elnökjelöltjének felesége; találkozik Miheil Szaakasvili elnökkel és sebesült grúz katonákkal.
John McCain szenátor már több ízben kemény szavakkal ítélte el az orosz katonai behatolást grúz területre, kampánytörzse pedig bírálta Obamát, amiért nem foglalt állást kellő határozottsággal az orosz harckocsik bevonulásakor. Egyes szakértők éppen McCain gyors, határozott oroszellenes állásfoglalásainak tudják be azt, hogy Obama az utóbbi napokban elvesztette korábbi előnyét republikánus vetélytársával szemben.
Kouchner: Oroszország megsértette a nemzetközi jogot
Oroszország megsértette a nemzetközi jogot - vélekedett szerdán Bernard Kouchner, a francia diplomácia vezetője arra reagálva, hogy Moszkva kedden eldöntötte: elismeri Grúzia két szakadár köztársaságának, Abháziának és Dél-Oszétiának a függetlenségét.
"Oroszországnak más céljai is lehetnek Dél-Oszétia és Abházia után, például a Krím, egész Ukrajna vagy Moldova, s ez nagyon veszélyes" - mondta az Europe 1 francia rádióban.
Hangsúlyozta: az Európai Unió nem fogadja el a nemzetközi jog és az európai biztonsági és együttműködési egyezmények megsértését, egy szomszédos ország területének fegyveres úton való megszerzését.
A 27 tagállam vezetői nyilván reagálni fognak a történtekre az EU jövő hétfői csúcsértekezletén - mondta az EU soros elnökségét betöltő Franciaország külügyminisztere.
Miliband koalíciót akar "a grúziai orosz agresszió" ellen
A "lehető legszélesebb koalíciót" kívánja biztosítani "a grúziai orosz agresszió" ellen David Miliband brit külügyminiszter, aki szerdán Kijevbe készül.
Oroszország és a Nyugat kapcsolata Grúzia kapcsán alaposan kiéleződött, miután kedden Dmitrij Medvegyev orosz államfő elrendelte a papíron Grúziához tartozó, de az országtól gyakorlatilag már a kilencvenes években elszakadt Dél-Oszétia és Abházia függetlenségének elismerését Moszkva részéről.
Elemzők egyebek között azt találgatják, hogy lesznek-e további államok, amelyek elismerik a két szakadár terület függetlenségét. Úgy tűnik, hogy egyetlen ország sem siet az elismeréssel. A legvalószínűbb, hogy elsőként Oroszország leghűségesebb szövetségese, Fehéroroszország követi majd Moszkvát.
A feszültség fokozódásának újabb jeleként Oroszország bejelentette, hogy több területen felfüggeszti együttműködését a NATO-val, bár Afganisztán ügyében folytatja a kooperációt. Két, elvben humanitárius feladatokkal megbízott amerikai hadihajó szerdán a grúziai Potiban készül kikötni, ahol orosz katonák is állomásoznak.
(MTI)