Moszkvai figyelmeztetés

Támogatja Abházia és Dél-Oszétia elismerését az orosz törvényhozás.

A parlament két háza hétfőn rendkívüli ülésén egyhangúlag kiállt a hivatalosan Grúziához tartozó két terület függetlensége mellett, ám az utolsó szó az orosz elnöké lesz. Dmitrij Medvegyev korábban már utalt az elszakadás támogatására, amit az EU és Washington ellenez. Az orosz parlament egyúttal a térségbeli békefenntartó erők számának növeléséhez is hozzájárult.

- Akár a NATO-val való kapcsolatok teljes felszámolására is felkészültünk - jelentette ki az orosz elnök tegnap, a munkáját időlegesen felfüggesztett NATO-Oroszország Tanács Brüsszelből hazarendelt orosz tárgyalójával, Dmitrij Rogozinnal folytatott találkozóján. Medvegyev szerint elfogadhatatlan, hogy Oroszország körül újabb katonai bázisok és újabb NATO-tagországok jelenjenek meg, amivel az elnök Ukrajna és Grúzia csatlakozási terveire utalt. - Ugyanakkor nehéz döntés lenne számunkra a kapcsolatok leépítése - tette hozzá Medvegyev, aki szerint a jelenlegi konfliktusban a NATO, és nem Oroszország érdekelt.

A parlamenti szavazás öszszehozta a hatalommal szemben amúgy sem túl kritikus pártokat. A kétharmados többséggel rendelkező Egységes Oroszország (JeR), a szintén Kreml-pártinak tartott Méltányos Oroszország (SZR), valamint a magát ellenzékiként meghatározó, ám a hatalmat mindenben támogató populista Orosz Liberális Demokrata Párt (LDPR) mellett az oroszországi választások szabadságát olykor hiányoló Orosz Kommunista Párt (KPRF) is Abházia és Dél-Oszétia elismerését sürgette. - Erkölcsi és állami kötelességünk segítő kezet nyújtani és egységes csapatként fellépni nemzeti érdekeink védelmében - jelentette ki a KPRF-et vezető Gennagyij Zjuganov.

- Saját érdekei ellen megy Oroszország a két terület támogatásával - mondta ugyanakkor lapunknak Szergej Mitrohin. A parlamenten kívülre szorult liberális Jabloko párt vezetője szerint számos olyan térsége van az országnak, amely később maga is a függetlenség útjára lépne a központi hatalom esetleges gyengülése esetén. - Ráadásul ilyen területek Abházia és Dél-Oszétia közvetlen szomszédságában is vannak - mondta Mitrohin, többek között Csecsenföldre utalva. A politikus ugyanakkor figyelmeztetett: ha a Nyugat kiegyensúlyozottabban reagált volna, és legalább részben elítéli Grúziát is a fegyveres konfliktusért, akkor talán Moszkva sem reagált volna ilyen radikálisan. - Ezt az esélyt most már elszalasztották a felek - tette hozzá Mitrohin, megjegyezve, hogy az elismerés parlamenti támogatása egyelőre csak figyelmeztetés a Nyugatnak, hiszen az elnök még nem járult hozzá a függetlenség támogatásához.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.