Véget nem érő adócsata a Gerence partján

Összesen 3,8 hektárnyi földjétől szeretne megszabadulni a vaszari mezőgazdasági szövetkezet, miután a takácsi önkormányzat akkora éves telekadót vetett ki rá, ami meghaladja az érintett ingatlanok forgalmi értékét. A bíróság szerint a képviselő-testület jogszerűen járt el.

- Ön mit tenne, ha olyan telekadót szabnának ki az ingatlanára, ami meghaladja a telke forgalmi értékét? - fordul hozzám Bősze Ferenc ügyvéd, a Vaszari Hunyadi Mezőgazdasági, Ipari és Szolgáltató Szövetkezet jogi képviselője.

- Megdöbbennék - felelem.

- Pontosan így reagáltunk mi is, amikor szembesültünk a takácsi önkormányzat határozatával, amely szerint a szövetkezetnek 2008-ban több mint kilencmillió forintos telekadót kell befizetnie egy összesen 3,8 hektáros földterület után - mondja Bősze Ferenc. - Csakhogy a szóban forgó ingatlanok forgalmi értéke el sem éri ezt az összeget.

Ruisch József, a szövetkezet elnöke nem tudja visszafogni magát:

- Ez egyszerűen vérlázító! Nem arról van szó, hogy ne akarnánk fizetni telekadót, de annak mértékét mégiscsak illene józan korlátok között tartani. El sem hiszem, hogy a magyar törvények lehetővé tesznek ilyesmit.

Pedig lehetővé teszik. A közelmúltban megszületett jogerős bírósági ítélet szerint a takácsi önkormányzat jogszerűen járt el a telekadó mértékének meghatározásakor.

A szóban forgó ingatlanok - összesen 163 parcella - a Veszprém megyei falu belterületén, a Gerence-patak bal partján található. Az úgynevezett kivett területeken - amelyeken csupán sűrű bozótok, bokrok és fák találhatók - évtizedek óta nem folyik mezőgazdasági művelés. Ruisch József szerint a szövetkezet már többször megpróbált túladni a semmire sem használható telkeken, de eddig olyan alacsony árat kínáltak a potenciális vevők, hogy végül nem jött létre az üzlet.

- Egészen tavalyig nem volt sürgős a dolog, mivel nem voltak költségeink a területtel - mondja a szövetkezeti elnök. - Aztán 2007 elején váratlanul kaptunk egy határozatot arról, hogy Takácsiban bevezetik a telekadót, és a 163 ingatlanunk után fizessünk összesen 3,8 millió forintot. Az idén pedig már több mint a dupláját.

Kunszt Szabolcs, Takácsi polgármestere megkeresésünkre úgy reagált: nem kíván nyilatkozni lapunknak. Helyette Vida László Gábort, a 960 fős falu jegyzőjét kérdeztük.

- A két évvel ezelőtt felállt új képviselő-testület az anyagi csőd szélén vette át a település irányítását - mondja a jegyző. - A százmillió forintos éves büdzséből nagyjából 25 millió forint hiányzott, így az új önkormányzatnak végig kellett gondolnia, hogy milyen pluszbevételekhez tudna jutni. Egy átfogó program keretében iskolánk bezárásával, létszámleépítéssel és egyéb eszközökkel jelentős költségmegtakarítást értünk el, ezenkívül értékesítettük a még meglévő ingatlanainkat, továbbá bevezettük a telekadót. Mindezek eredményeként mára stabilizálódott a falu pénzügyi helyzete.

A takácsi önkormányzat magánszemélyekre nem vetette ki az új adót, mivel a lakosok már hosszú évek óta kommunális adót fizetnek, így a tavalyi változás csak a belterületi földekkel rendelkező jogi személyeket - köztük a vaszari szövetkezetet - érintette.

- A jogszabályok szerint az önkormányzat kétféle módon határozhatja meg a telekadó éves mértékét: vagy négyzet-méteralapon, vagy az ingatlan korrigált forgalmi értékének, azaz a tényleges forgalmi érték felének a három százalékában - magyarázza Bősze Ferenc. - Mivel a szóban forgó belterületi földeknek csekély a forgalmi értéke, így az utóbbi verzió alkalmazásával alig néhány százezer forint lenne a vaszari szövetkezet telekadója, ám az első módszer választásával, a négyzetméterenként maximálisan kivethető 240 forinttal számolva ennek az összegnek a hússzorosa lett az adó. Szerintem egyértelmű, hogy a takácsiak ki akartak szúrni a szövetkezettel.

- Szó sincs ilyesmiről - állítja Vida László Gábor. - Nem is választhattuk volna az értékalapú adókivetést, mert nem volt pénzünk arra, hogy egy független szakértővel 163 ingatlant felbecsültessünk. A területalapú adókivetés jóval egyszerűbb, praktikusabb, ráadásul jogilag is védhetőbb a vitatható, értékalapú adónál. Csupán véletlen, hogy ezzel a módszerrel magasabb lett a takácsi önkormányzat telekadó-bevétele.

A vaszari szövetkezet ugyan tavaly befizette a telekadót, de Ruisch József úgy döntött, hogy 2008-ra megpróbálják megoldani a problémát. Két úton indultak el. Egyrészt bíróságra vitték a közigazgatási hivatalnak azt a határozatát, amely jóváhagyta a takácsi önkormányzat adókivetésről szóló döntését. A bíróság azonban elutasította a szövetkezet keresetét: a jogerős ítélet szerint a törvény teljes szabadságot ad az önkormányzatoknak abban, hogy területi alapon vagy forgalmi érték alapján szabják ki a telekadót. Ezt a szabadságot az sem korlátozza, ha a kétféleképpen kiszámított adó között akár tíz-hússzoros az eltérés, sőt még az sem, ha a kivetett adó meghaladja az adott ingatlan értékét.

Az aránytalanul magasnak érzett adótól való megszabadulásra a szövetkezet egy másik megoldást is keresett: megpróbálta eladni vagy elajándékozni a területet. Kiderült, hogy vevőre csak akkor számíthatnak, ha megszűnik a telkek utáni adófizetési kötelezettség. Ehhez össze kell vonni a 163 parcellát két-három nagyobb telekké, majd át kell minősíttetni a területet erdővé, az ugyanis már adómentességet élvez.

Miután a szövetkezet elindította a telekösszevonást, a takácsi önkormányzat több mint a duplájára emelte a telekadót, attól tartva, hogy 2008-ra jelentősen csökken majd a megadóztatható földterület. A jegyző szerint az emeléssel csupán a telekadóból befolyt bevételüket szerették volna szinten tartani, ám mivel a telekösszevonás a mai napig nem zárult le, így a szövetkezet telekadója az idén kilencmillió forintra nőtt.

- Tudomásul vesszük, ha végül erdővé minősítik át a területet, és ezzel megszűnik a szövetkezet adófizetési kötelezettsége, de azzal számolni kell, hogy rendszeresen ellenőrizni fogjuk, ténylegesen folyik-e erdőművelés a Gerence partján - mondja Vida László Gábor. - Mindenesetre az eddig befolyt telekadón kívül az is haszon a településnek, ha végre történik valami a patakparton, mivel a szövetkezet az elmúlt két évtizedben teljesen elhanyagolta a területet.

Jövőre egyébként már feltehetőleg nem fordulhatnak elő a takácsihoz hasonló esetek, ugyanis 2009 januárjától megváltozik a telekadó kivetésének a módja. A jövőben csupán egyféle módszert alkalmazhatnak majd az önkormányzatok, mivel megszűnik a területalapú adókiszámítás lehetősége. Ez azt jelenti, hogy 2009-től nem lehet majd olyan mértékű telekadót kiszabni, amelyik eléri vagy meghaladja az adott ingatlan forgalmi értékét.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.