Képviseleti irodát hoz létre Brüsszelben a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH). A régóta hiányzó intézmény felállítására sajátos módszert találtak ki: három év működési költségeit megelőlegezve pályázatot írt ki az iroda működtetésére. A nonprofit tevékenység ellátása a nyertes számára valószínűleg üzletnek sem lesz rossz, hiszen a K+F-szektor szereplőinek nyújtott érdemi szolgáltatásokért piaci árat kérhet az üzemeltető.
Magyar K+F-lobbiiroda Brüsszelben
Az iroda deklarált célja az lesz, hogy segítse a hazai vállalkozások és kutatóhelyek jó szereplését az EU 7. kutatás-fejlesztési keretprogramjában. A kezdeményezés uniós szinten 53 millió euró felhasználását jelenti, a pénzhez kizárólag pályázati úton juthatnak hozzá a vállalkozói, kutatói és felsőoktatási szférát képviselő konzorciumok. A képviseleti iroda a megfelelő konzorciumi partnerek fellelésében is közreműködhet. Az üzemeltetésre november 14-ig lehet jelentkezni.
A technológiai hivatal 250 millió forintot szán az első háromévi működtetésre. Aki elnyeri az üzemeltetés jogát, annak vállalnia kell az alapítással járó teendőket, az információtovábbítást, az uniós intézményekkel és tisztségviselőkkel történő kapcsolatépítést és a hazai kutatás-fejlesztés népszerűsítését. Mindez az iroda államilag finanszírozott alapfeladata lesz - a pályázati tanácsadásért, a partnerközvetítésért viszont már pénzt kérnek majd.
Brüsszelben épp az NKTH-pályázat megjelenésével egy időben tették közzé, hogy az Európai Bizottság korlátlan internetes hozzáférést biztosít azon kutatási eredmények egy részéhez, amelyek európai uniós finanszírozással zajló programok nyomán keletkeznek.
A kutatók jogainak védelme érdekében 6-12 hónapos késéssel publikálják a világhálón az érintett projektek eredményeit, elsősorban az egészségügy, energiaügy, környezetvédelem, társadalomtudományok és információs technológia területén. Egyelőre - kísérleti jelleggel - a 7. keretprogram eredményeinek mintegy ötödét hozzák nyilvánosságra ezen az úton.
Az Országos Tudományos Kutatási Alapprogramok (OTKA) és az NKTH meghirdette a "Gazdaságban hasznosuló innovációt megalapozó alapkutatás támogatása" című pályázatot. Az első, "célzott alapkutatás" kategóriában egy kutató és az őt foglalkoztató intézmény közösen nyújthat be alapkutatási projektjavaslatot, 10 és 50 millió forint közötti támogatásra. A "kiemelt célzott alapkutatások" kategóriában nagy kutatócsoportok, vagy kutatócsoportok együttműködésében végzett, kiemelt kutatások támogathatók. Ebben a kategóriában a támogatás maximális öszszege 150 millió forint. A kiírók évente 250-400 pályázatra számítanak, ebből körülbelül 55-80 részesülhet támogatásban.