Felemás orosz kivonulás

Formálisan kivonul, gyakorlatilag növeli katonai jelenlétét az orosz hadsereg Grúziában. Moszkva úgy teljesíti a dél-oszétiai grúz-orosz fegyveres konfliktus után megkötött, hatpontos egyezményt - amelyet Nicolas Sarkozy francia elnök hozott tető alá orosz kollégájával, Dmitrij Medvegyevvel -, hogy a kivonulással egy időben növelte az orosz békefenntartók fennhatósága alá tartozó területet, kiterjesztve azt Grúzia középső sávjára is. A fejlemények hatására Sarkozy több uniós tagállam kérésének eleget téve rendkívüli EU-csúcsot hívott össze szeptember elsejére.

A grúz parlament sem várta ki soron következő ülését, és már szombaton megszavazta a szükségállapot meghosszabbítását szeptember 8-ig, vagy amíg az orosz erők nem hagyják el az ország területét. Az pedig még eltarthat. Saját meghatározás szerint "Dél-Oszétia békéjének megőrzéséhez" az orosz vezérkar ütközőzóna kialakítását irányozza elő, helyenként 6-18 kilométerre benyúlva a vitatott státusú térségen kívüli grúz területekre. Az orosz vezérkari főnök helyettese, Anatolij Nogovicin korábban kijelentette: a grúz elnöknek, Mikhail Szaakasvilinek sem jogi, sem morális alapja nincs ennek megvitatására, mivel maga kezdeményezett fegyveres akciót.

Az ütközőzóna ellentétes a hatpontos egyezménnyel, amely szerint a grúz és az orosz erőknek az augusztus 6-a előtti állásaikba kell visszavonulniuk, ám a Kremlben úgy látják, hogy ez összhangban van az orosz fél békefenntartói kötelezettségének ellátásával. Moszkva szerint arról sincs szó, hogy megegyezés született volna az orosz békefenntartók felváltásáról nemzetközi erőkkel. - Medvegyev és Sarkozy szombati telefonbeszélgetésén az orosz elnök csupán készségét fejezte ki az EBESZ bevonásával kapcsolatban - pontosított az orosz elnök tanácsadója.

Grúz források szerint az orosz 58. hadsereg részlegesen valóban megkezdte kivonulását Goriból, és lényegében felszabadult a Tbilisziig vezető főút is, ugyanakkor orosz ellenőrzés alatt maradt a Szenaki közelében fekvő légibázis. Kritika érte grúz részről azt is, ahogyan megtörtént a kivonulás: vasárnap Gori közelében felrobbant egy üzemanyag-szállító vasúti szerelvény, amely a grúz belügy szerint orosz aknára futott, amelyet a kivonuló erők helyeztek el a kiürített területen.

Vita van az ütközőzónán kívüli orosz jelenlét körül is: Moszkva elismeri, hogy Poti városa nincs a zónában, azonban a Fekete-tenger partján lévő város kikötőjében továbbra is jelenlétével akarja megakadályozni a "grúz provokációkat". A kikötőbe vasárnapig két amerikai, egy lengyel, egy spanyol és egy német hadihajó is érkezett - állítólag segélyekkel.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.