Véget ért a rekordok olimpiája

A Madárfészekben rendezett vasárnapi záróünnepség keretében kialudt az olimpiai láng, ezzel véget értek az ötkarikás játékok Pekingben.
Az olimpián 204 állam sportolói vettek részt, összesen 132 olimpiai és 43 világrekord született.

A színpompás ceremónia - amelynek megálmodásában és rendezésében összesen 232-en vettek részt, és amelynek próbái csaknem egy évig tartottak - helyi idő szerint 20 órakor kezdődött, a házigazdák a "harmónia, barátság és öröm" mottót adták az előadásnak. A Nemzeti Stadion 91 ezer fős közönsége a bő egyórás felvezető műsor után együtt kezdte meg a visszaszámlálást az eredményjelzőn felvillanó számokkal, amelyek - a XXIX. nyári olimpiára utalva - 29-nél kezdődtek. Miután Jacques Rogge, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) elnöke és Hu Csin-tao (Hu Jintao), Kína államfője is bevonult az arénába, felhangzott a házigazdák himnusza és felvonták a kínai zászlót.

Ezután teljes sötétségbe borult a stadion, majd 200 dobos kezdte meg hangjátékát és táncát a küzdőtér közepén felállított színpad körül, miközben a levegőből két óriási, hagyományos kínai dob ereszkedett lefelé. Az ütemes ritmushoz 1148, kis ezüstszínű harangokkal feldíszített táncos csatlakozott, és - a helyi etnikai csoportokat szimbolizálva - további, kerekeken guruló dobkombinációk érkeztek az arénába. A nyitó felvonást az idő és tér végtelenségét jelképező, 2008 méter átmérőjű, Madárfészek-alakú világító kerekek játéka zárta, az ugráló emberkék pedig az emberi akarat határtalanságára utaltak.

A nemzetek zászlóit minden ország képviseletében egy-egy sportoló hozta a küzdőtérre, a piros-fehér-zöld lobogót Peking első magyar aranyérmese, a kenus Vajda Attila vitte. Ezután a stadionba tódult a többi versenyző is, ki boldogan, ki szomorúan, de mindenki felszabadultan, integetve lépett a játékok fő helyszínének küzdőterére. Ezúttal - ellentétben a megnyitóval - már nemzetiségtől függetlenül, egymással keveredve vonultak be a főszereplők, felejthetetlen kavalkádot produkálva a nézőknek.

A férfi maratoni futás eredményhirdetése után a játékok zökkenőmentes lebonyolítását nagyban elősegítő önkéntesek képviselői érkeztek, akik a NOB sportolói bizottságának négy új tagjától virágcsokrot kaptak saját és társaik munkájának elismeréseként.

Ezt követően Rogge és Liu Csi (Liu Qi), a szervezőbizottság (BOCOG) elnöke lépett a színpadra, utóbbi beszédében megköszönte minden közreműködőnek a sikeres munkát és gratulált a sportolóknak a teljesítményükhöz. Előbbi - miközben a helyiek lélegzetvisszafojtva hallgatták - köszöntőjében úgy jellemezte a pekingit, hogy "igazán kivételes" játékok voltak.

A 226 kínai és külföldi gyerek által előadott olimpiai himnusz elhangzása közben leereszkedett az ötkarikás lobogó, majd megjelent Kuo Csin-lung (Guo Jinlong), Peking és Boris Johnson, London főpolgármestere. Előbbi ünnepélyes keretek között átadta az olimpiai zászlót Rogge-nak, aki aztán továbbadta azt a következő, 2012-es nyári játékok házigazdájának, a brit főváros vezetőjének. London egy nyolcperces, pergős műsorral köszöntötte a publikumot - ebben az egyik helyi jellegzetesség, a piros, emeletes busz is szerepet kapott -, az előadásban fellépett Leona Lewis popénekes, Jimmy Page, a Led Zeppelin együttes legendás gitárosa és David Beckham, a szigetországiak futballsztárja is.

A láng eloltásának ceremóniája egy repülőtéren használatos guruló lépcső megjelenésével kezdődött, amelynek tetején sportolók álltak a versenyzők távozását szimbolizálva. Miután aztán a kivetítőkön leperegtek az olimpia legszebb és legemlékezetesebb pillanatai, a hatalmas kandeláberben kialudt a tűz, amely az elmúlt 17 napban az ötkarikás játékokat "táplálta". Középen ezzel egy időben azonban megjelent az "emlékezés tornya", amelyet 396 színes ruhás figura keltett életre és amely azt jelképezte, hogy az olimpiai láng örökké ott ég az emberek szívében. A torony kínai szerencsefelhőkkel díszített "ágai" a barátságot és az örömöt szimbolizálták.

Az ünnepség hatalmas show-műsorral végződött, amelyben fellépett Placido Domingo, a spanyolok világhírű tenorja is. A ceremóniát látványos tűzijáték zárta, a kivetítőn pedig megjelent a "Találkozunk 2012-ben, Londonban!" felirat.

 

Peking, a rekordok olimpiája

A rekordok olimpiája volt a pekingi a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) vasárnap közzétett adatai szerint.

A játékokon 204 állam sportolói vettek részt. Összesen 132 olimpiai és 43 világrekord született. Ugyancsak csúcs, hogy 87 ország szerzett érmet, első ízben ért el dobogós szereplést olimpián Afganisztán, Mauritius, Tádzsikisztán és Togó. Első aranyérmét szerezte Bahrein, Mongólia és Panama, India pedig első egyéni olimpiai bajnokságának örülhetett.

Minden eddiginél többen látták az olimpiát szerte a világon, és ez volt az első az olimpiák történetében, amelynek digitális közvetítése az egész világra kiterjedt. A játékok rekordnézettséget értek el Kínában és az Egyesült Államokban. A NOB honlapját a pekingi játékok első hetében többen keresték fel, mint a 2004-es athéni olimpia egész időtartama alatt. A NOB-nak a YouTube fájlmegosztó portálon működő digitális csatornájára 16,5 millióan kattintottak rá.

Az olimpia legemlékezetesebb pillanatai közé sorolta a NOB a megnyitóünnepélyt, amely szerte a világon rekordnézettséget hozott, ezen belül Kínában 80, az Egyesült Államokban és a nagyobb európai országokban pedig 50 százalékos volt. Michael Phelps nyolc és Usain Bolt három olimpiai bajnoksága mellett megemlítették egy grúz és egy orosz sportlövőnő összeölelkezését a dobogón - miközben országaik hadban álltak -, valamint az olimpiai vendégeinek rendelkezésére álló félmillió lelkes kínai önkéntest.

Ami az olimpia nagy kihívásait illeti, a NOB eredményesnek ítélte meg a doppinggal szembeni "zéró toleranciát": mintegy 40 doppingolót buktattak le a játékok előtt, szombat estig további hatot az olimpia alatt. Javult a levegő minősége is Pekingben: a versenyek akkor kezdődtek meg, amikor a második egymást követő napon a legjobb, 1-es fokozatú volt a levegő minősége, amire egy évtizede nem volt példa a kínai fővárosban, és további 8 napon volt 2-es fokozatú, amely még mindig megfelel az Egészségügyi Világszövetség (WHO) és a NOB előírásainak.

Az olimpia tíz emlékezetes pillanata

A Reuters hírügynökség összegyűjtötte a vasárnap befejeződött pekingi olimpia tíz legemlékezetesebb pillanatát.

1. A jamaicai Usain Bolt 9.69 másodperces világrekorddal nyerte meg a 100 méteres síkfutás döntőjét a teltházas Madárfészekben. Bolt saját csúcsát (9.72) döntötte meg, ráadásul az utolsó métereket már ünnepelve, körbetekintgetve, mellét verdesve tette meg, miközben a többiek között öldöklő harc folyt a dobogós helyekért. Bolt diadala után folytatta az egyszemélyes show-t, jamaicai zászlóval a hátán a világcsúcsot jelző tábla mellett fotóztatta magát, táncolt, ugrált, meghajolt a közönség előtt, majd bemutatta az azóta híressé vált "íjász" pozíciót, amellyel minden győzelmét ünnepelte.

2. Az amerikai úszó, Michael Phelps önkívületi állapotban ünnepelte csapattársát, Jason Lezakot a 4x100 méteres férfi gyorsváltó döntőjében, amikor az utolsó száz méteren sikerült megelőzni a franciákat, aminek is köszönhetően később valóra válhatott Phelps álma, az úszófenomén ugyanis nyolcadik aranyérmét is megszerezte a pekingi olimpián, s ezzel megdöntötte honfitársa, Mark Spitz 1972-es hételsőséges rekordját.

3. Liu Hsziang (Liu Xiang), a 110 méteres gátfutás címvédője csalódottan adta fel az előfutamot Achilles-ín sérülés miatt. Liu a legnépszerűbb kínai sportoló, így több millió szurkoló számára okozott keserűséget az atléta visszalépése.

4. Az orosz Jelena Iszinbajeva egyszemélyes előadást tartott a Madárfészek stadionban, amikor a 91 ezer fős nézőközönség előtt 5.05 méteres teljesítménnyel megnyerte a női rúdugrást, megdöntve saját világcsúcsát.

5. A nyitó ünnepséggel kapcsolatban utólag derült ki, hogy néhány jelenetet számítógéppel előre megterveztek, majd fény derült arra is, hogy a bájos kínai kislány play backről énekelte az "Óda a hazáért" című dalt, mert az igazi hang tulajdonosa nem volt elég helyes ahhoz, hogy Kínát méltóképpen képviselje.

6. Matthias Steiner német súlyemelő a dobogó tetején a könnyeit nyelve, a 2007-ben autóbalesetben elhunyt felesége fényképét szorongatva vette át az aranyérmet.

7. Az amerikai Matthew Emmons érthetetlen hibája után a kínai Csiu Csien (Qiu Jian) nyerte a férfi kisöbű sportpuska 3x40 lövéses összetett számát a pekingi olimpián. Az amerikai sportlövő, aki fekvőben címvédőként ezüstérmes lett Pekingben, a döntő utolsó lövése előtt óriási előnnyel, több mint három körrel vezetett riválisai előtt, ami ezen a szinten elvileg behozhatatlan előny. Az amerikai aztán bebizonyította, hogy nem az, tizedikre ugyanis az értékelhetetlennek nevezhető 4,4 kört lőtt és még a dobogóról is leszorult.

8.: A jamaicai Usain Bolt a 200 méteres síkfutás döntőjét is világcsúccsal (19.30 mp) nyerte meg, de ezúttal az utolsó métereken az órát nézve, minden erejét beleadta a sikerbe, s ennek köszönhetően javította meg Michael Johnson korábbi rekordját (19.32).

9.: Rohullah Nikpai megnyerte Afganisztán első olimpiai érmét, amikor a harmadik helyen végzett tekvondóban, a férfiak 58 kg-os súlycsoportjában.

10.: Az észt Gerd Kanter úgy ünnepelte a diszkoszvetésben szerzett aranyérmét, hogy végigfutotta a 100 méteres pályát a Madárfészek stadionban és Usain Bolt "íjász" pozícióját utánozta.

Minden úszó doppingteszt negatív

Minden doppingteszt negatív eredményt hozott, melyeket az úszókon végeztek el a pekingi olimpián, jelentette be vasárnap a sportág nemzetközi szövetsége (FINA).

A FINA közleménye szerint 216 vizelet-, 103 EPO- és 24 vérvizsgálatot végeztek el a doppinglaboratóriumban.

A játékokon 25 új világcsúcs született, a versenyek kimagasló sztárja az amerikai Michael Phelps volt, aki nyolc aranyérmet nyert és minden győzelme után részt vett a kötelező doppingvizsgálaton.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.