Arany a vége
Olimpia kompakt:
- Vízilabda: Magyarország az olimpiai bajnok
- Kosárlabda: 2000 után ismét nyerni tudtak az NBI sztárjai
- Kézilabda: A franciák kirobbanó játékkal nyerték az aranyat
- Röplabda: Az amerikaiak legyőzték a címvédő brazilokat
- Atlétika: kenyai siker férfi maratonban: olimpiai csúccsal nyert Samuel Wanjiru
- Ritmikus sportgimnasztika: az egyéni győzelem után csapatban is az élen végeztek az oroszok
- Hírek
Olimpiai bajnok Magyarország! Kásás és Benedek nyakába harmadszor kerül arany. Az amerikaiak sírnak a medence szélén, hiszen az utolsó negyedig versenyben voltak. A végén Szécsinek köszönhetően nem tudták tartani a lépést a gólzáporos meccsen. 14-10, ez a vége. A pekingi olimpián ez az utolsó magyar érem - a legfényesebb.
Egy árulkodó adat a statisztikából: míg a meccset 14-10-re nyertük, a védett lövésekben 9-5-re voltunk jobbak. Vagyis ugyan annyi kapura lövésünk volt, mint az amerikaiaknak, és a kapusaink hozták a négy gólos különbséget. Bravó.
- Részletek
KOSÁRLABDA
Az NBA-sztárokkal felálló amerikai férfi kosárlabda-válogatott a döntőben 11 ponttal legyőzte a világbajnok spanyol csapatot. A címvédő argentin válogatott végül bronzérmet szerzett.
A csoportmeccsek során óriási különbséggel, 37 ponttal nyert a Team USA, ám a finálé egészen más játékot hozott. A spanyolok végig szorosan üldözték az amerikaiakat, akik hiába dobtak remekül, nem tudtak komoly előnyt kiharcolni a félidőig. A nagyszünet után sem változott sokat a meccs képe, így még a hajrában is szoros volt a meccs, melyet azonban nem engedett ki a kezéből a tengerentúli gárda. Az Egyesült Államok válogatottja 2000 után nyert újra olimpiát.
Az elődöntőben az amerikaiaktól vereséget szenvedett dél-amerikai együttes a harmadik helyért rendezett találkozón a litván csapatot győzte le magabiztosan.
Eredmények:
Az aranyért: Egyesült Államok-Spanyolország 118-107
A bronzért: Argentína-Litvánia 87-75
KÉZILABDA
A francia válogatott nyerte a pekingi olimpia férfi kézilabdatornáját, miután a döntőben öt góllal nyert az izlandi gárda ellen.
Eredmények:
Az aranyért: Franciaország-Izland 28-23 (15-10)
A bronzét: Spanyolország-Horvátország 35-29 (12-14)
RÖPLABDA
Az amerikai férfi röplabda-válogatott meglepetésre négy játszmában legyőzte a címvédő és világbajnok brazil csapatot a pekingi olimpia döntőjében.
Eredmények:
Az aranyért: Egyesült Államok-Brazília 3-1 (-20, 22, 21, 23) A bronzért: Oroszország-Olaszország 3-0 (22, 19, 23)
ATLÉTIKA
A kenyai Samuel Wanjiru szenzációs, 2:06:32 órás olimpiai csúccsal nyerte a férfi maratonfutást a pekingi ötkarikás játékokon. A félmaratoni táv világcsúcstartója Kenya első olimpiai bajnoki címét szerezte meg a férfiak klasszikus versenyében.
Az idei London Marathonon második atléta szinte a rajttól óriási iramot diktált, melyet a verseny második felében már csak ketten, a kétszeres világbajnok marokkói Zsauad Garib (Zhouad Gharib) és az etióp Deriba Merga bírtak. A végig frissnek tűnő 21 éves kenyai aztán az utolsó frissítő állomás és néhány korty víz után robbantott, ami eldöntötte a viadalt, s onnan már megállíthatatlanul száguldott a győzelem felé. A második helyen végül Garib ért célba, Merga ugyanakkor "belehalt" a nagy tempóba, s ez a bronzérmébe került: az erejével elkészült futót honfitársa, Tsegaye Kebede 250 méterre a céltól, a Madárfészeknek "becézett" Nemzeti Stadionban lehajrázott. A címvédő olasz Stefano Baldini 12. helyen ért célba.
Eredmények:
Samuel Wanjiru (Kenya), 2. Zsauad Garib (Marokkó), 3. Tsegaye Kebede (Etiópia)
RITMIKUS SPORTGIMNASZTIKA
Az egyéni után a csapatok versenyében is orosz aranyérem született a ritmikus gimnasztikázók küzdelmeiben a pekingi olimpián.
Eredmények:
1. Oroszország, 2. Kína, 3. Fehéroroszország
HÍREK
A kajak-kenu volt a legeredményesebb sportág
A kajak-kenu válogatott 2 arany-, 1 ezüst- és 1 bronzérmet szerzett a pekingi olimpián, összesen 34 pontot gyűjtött, és ezzel magyar szempontból a legeredményesebb sportágnak bizonyult.
A kajak-kenusokat az úszók követik 19 ponttal, majd a vívók következnek 14-gyel
Jegy nélkül maradt vízilabda-szurkolók
Hatvanöten vártak arra, hogy a kínai szervezők az üresen maradt helyekre beengedjék őket az Egyesült Államok elleni fináléra. Nagy Zsigmond, a magyar olimpiai csapat helyettes vezetője az MTI-nek elmondta, még a döntő előtti utolsó percekben is a kínai szervezőbizottság képviselőivel tárgyalt, és azt próbálta elérni, hogy a jegy nélkül maradt drukkerek valamilyen formában bejuthassanak a mérkőzésre.
Az Egyesült Államok elleni, magyar idő szerint 9:40-kor kezdődött döntőre szóló jegyekre az amerikai részvétel miatt a jegyüzérek már szombaton lecsaptak. Az úszócsarnok bejáratainál a tiketteket a névérték négy-ötszöröséért kínálták. A kínai jegyüzérek a 4600 forintos jegyeket 18-20 ezer forintért árulták, az árból pedig azért nem akartak engedni, mert a "gazdag amerikaiak" szerintük így is megveszik azokat.A reggeli helyosztó-mérkőzések előtt azonban még az amerikaiak előtt néhány magyar szurkoló az árat sem firtatva 100 eurót adott a belépők darabjáért. A külföldi jegyüzérek közül voltak, akik 200 eurót kértek és kaptak a döntőre szóló jegyekért.
"Adminisztrációs hiba" a kínai tornászlány vitatott kora
"Adminisztrációs hibának" tulajdonította az egyik olimpiai aranyérmes kínai tornászlány kora körüli félreértéseket az ország sportminiszter-helyettese és hangsúlyozta: a tornászcsapat valamennyi tagjának életkora megfelel az olimpiai előírásoknak.
Cuj Ta-lin (Cui Dalin) vasárnapi pekingi sajtókonferenciáján elmondta, hogy a kétszeres olimpiai bajnok Ho Ko-hszin (He Kexin) tavaly került be a válogatott keretébe egy helyi klubtól, és a regisztrációs folyamat során csúszott hiba a tornászlány adataiba. A miniszterhelyettes szerint így történhetett, hogy a bajnoknőt az Új Kína hírügynökség egy 2007 novemberi jelentésében 13 évesnek írta. Ez pedig, amennyiben igaznak bizonyul, azt jelentette volna, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) előírásai szerint túl fiatal lett volna az olimpiai szerepléshez. A szabály ugyanis kimondta: csak olyanok vehetnek részt a játékokon, akik az olimpia évében betöltik vagy betöltötték a 16. életévüket.
Hasonló kételyeket ébresztettek a csapat többi tagjával kapcsolatban is az interneten közzétett - majd onnan gyorsan eltávolított - dokumentumok: a kínai sportfőhatóság 2005-ös, 2006-os és 2007-es regisztrációja szerint Ho 1994. január 1-jén született, csapattársa, Jang Ji-lin (Yang Yilin) pedig a 2004-ös, 2005-ös és 2006-os listákon 1993. augusztus 26-án született. Ugyanakkor Jang 2007-ben már 1992-es születésűként szerepelt.
Cuj magyarázkodása azután hangzott el, hogy a NOB megkérte a Nemzetközi Torna Szövetséget (FIG), vizsgálja ki az ügyet.
(forrás: MTI)