Haider ektronikus lábbilincset rakatna a meneddékkérőkre
Az idegen- és bevándorlás-ellenességéről ismert osztrák jobboldali politikus, aki a Szövetség Ausztria Jövőjéért (BZÖ) régi-új elnökeként a múlt héten tért vissza az országos politikába, a Profil hírmagazin hétfői számában megjelenő, de előzetesen ismertetett interjújában kijelentette: nem hiszi, hogy javaslatával megsértené az emberjogi konvenció előírásait. "Senkinek sem lesz ellenvetése, elvégre (a bilincs) nem fáj, ezzel szemben biztonsági garanciát jelent az osztrákok száőmára" - mondta.
A szeptember végi parlamenti választáson a BZÖ kancellárjelöltjeként induló, sarkos megfogalmazásairól hírhedtté vált, a kisemberek érzéseire rájátszó karizmatikus elöljáró korábban még csak arról beszélt, hogy a bűncselekmények elkövetésével gyanúsított menedékkérőket kellene felszerelni elektronikus béklyóval. "El tudom azonban képzelni, hogy mindnyájukra felrakjuk" - fejtette ki most a Profilban. Meggyőződése szerint senki sem kifogásolhatja, ha Ausztria saját biztonsága érdekében úgy dönt, hogy a rendőrség minden egyes menedékkérőn rajta tartja a szemét. - Utóvégre ez nem tilos - fűzte hozzá.
Haider, aki törvénnyel tiltotta meg mecsetek építését Karintiában, tavasszal kijelentette, hogy nem volna szabad megengedni a vallásosságra utaló fejkendő viselését a muzulmán nőknek. - Nem tűrhetjük tovább, hogy radikális iszlamisták megcsúfolják jogállamunkat, fittyet hányjanak értékeinkre és kultúránkra - érvelt Ausztria "lopakodó iszlamizálódására" figyelmeztetve.
Májusban Haider az olasz-osztrák határ fokozott ellenőrzését követelte annak megakadályozására, hogy "cigány népvándorlás" induljon meg Ausztria irányába. Kérését azzal támasztotta alá, hogy tartani lehet attól: Olaszország felől több ezer cigány lépi át a határt, hogy aztán "barakktáborokat építsenek Karintiában, vagy egyszerűen szem elől tűnjenek". Azzal fenyegetőzött, hogy ha a szövetségi belügyminiszter nem intézkedik tüstént, akkor úgy fog eljárni az "Olaszországból illegálisan beáramló cigányokkal szemben, mint azokkal az erőszakos csecsenekkel szemben", akiket az ő utasítására toloncoltak ki Karintiából.
Az említett csecseneket - akik között békés, letelepedési engedélyre váró személyek is voltak - egy alsó-ausztriai menekülttáborban voltak kénytelenek elhelyezni a szövetségi hatóságok.
(MTI)