Gumiisten

Most aztán Battonyától Nemesmedvesig majd' minden magyar polgármester gumigyárat szeretne települése határába, ha van ott ötven hektár szabad terület. Aki pedig nem, azt az ellenzéke szólítja fel erre. A többiek még nem jöttek meg a szabadságukról.

Az Apollo isten nevét viselő gumigyárra vadászik a fél ország. Az önkormányzatok úgy érzik, a hirtelen megnyílt lehetőséggel most aztán megfoghatják az isten lábát. Ha településüket választja a mesés indiai befektető, gazdaságuk nyomban felvirágzik, noha eddig fel sem vette őket térképére a tőke. Ez a gumigyár az, amire két évtizede várnak, és ha a befektető skalpját övükre tűzik, aranybetűvel írja be magát a képviselő-testület a település történetébe.

Szép is lenne, ám az ajánlkozók többsége egy-két nap alatt rádöbbenhetett, hogy bilibe lóg a keze. Hiába jelentkeztek többtucatnyian, az Apollónak nem a bőség zavarával kell küzdenie, hanem a megfelelő kínálat szűkösségével. A befektetőknek nem attól lesz vonzó Magyarország, hogy sokan szeretnék, ha náluk landolna a tőke, hanem attól, hogy olyat tudnak kínálni nekik, amire szükségük van. Az össznépi lelkesedés édeskevés - bár, ha előbb nem, Gyöngyösön kiderült: ez is kell hozzá. És bármikor jöhet még derült égből egy last minute népszavazás. Ezért az önkormányzatoknak saját polgáraikkal jó előre egyezségre kellene jutniuk arról, milyen jellegű beruházásokat látnak szívesen településükön, és ehhez megteremteni a feltételeket. Így idejekorán megvitathatják a képviselő-testületen belül és kívül, megengedhető-e például nagy környezetterhelésű üzem befogadása.

Aki azt állítja, hogy egy kilencszáz embernek munkát kínáló gumigyár letelepedése minden körülmények között és mindenhol kívánatos, nem mond igazat. Ott, ahol sokak "bajszán nem billeg morzsa", leépült az ipar, és mástól nem várhatnak munkahelyeket, sokkal kívánatosabb egy ilyen üzem, mint a vonzó természeti környezetre alapozott turisztikából élő vidéken. Az üres érv, hogy a gyár eleget tesz a környezetvédelmi előírásoknak. Ez olyan vállalás, amely működésének alapfeltétele, de ettől még teher a környezeten.

A nagybefektetőre ácsingózó magyar települések jó része azonban nincs abban a helyzetben, hogy egy ekkora gumigyárat hagyjon lassítás nélkül elszáguldani. Viszont abban a helyzetben van, hogy befogadni sem képes. Hiába lennének az előnyök jóval nagyobbak, mint a hátrányok, ő maga nem tud olyan előnyöket kínálni a beruházónak, amelyek ellensúlyoznák saját hátrányait.

Hiába a hirtelen jött rajongói roham, a gumiisten templomára feltehetően most is éppen annyi magyar városnak van esélye, mint amennyinek a gyöngyösi elgurulás előtt volt.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.