Részlegesen privatizálják a Mavirt
A Mavir tulajdonrészének eladása 2010. március 31-ig fokozatosan történik, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-n keresztül - közölte a szóvivő. Hozzátette: az igazságügyi és rendészeti miniszternek lesz a feladata, hogy december 31-ig kidolgozza azokat a jogi megoldásokat, amelyek biztosítják, hogy a Mavirban senki ne rendelkezhessen a villamosenergia-piaci versenyt veszélyeztető befolyással.
Budai Bernadett azt mondta: a döntés célja, hogy a rendszerirányítási tevékenység váljon függetlenné a Magyar Villamos Művektől (MVM) , ugyanakkor egyetlen piaci szereplő se szerezhessen meghatározó befolyást a Mavirban.
Mint mondta, jelenleg a rendszerirányító az MVM tulajdonában van, ami piaci túlsúllyal és ezáltal a piaci verseny csorbításával jár, ezt pedig a lakosság érezheti meg az indokolatlanul magas áramárakban.
Budai Bernadett közölte: a Mavir kiegyensúlyozott működésének megőrzése és az értékvesztés elkerülése érdekében a vállalat privatizációja csak fokozatosan, több lépésben történhet.
Ha egyszerre értékesítené a kormány az egész Mavirt, az jelentősen leértékelhetné a részvények értékét - vélekedett a szóvivő. Közölte: a döntés alapján a villamos művek részesedésének a Mavirban 50 százalék plusz egy szavazat alá kell csökkennie, de nem lehet kevesebb, mint 25 százalék plusz egy szavazat.
Budai Bernadett elmondta, hogy a tervek szerint a Mavir egyike lesz azoknak a vállalatoknak, amelyeket a kormány bevon az Új tulajdonosi programba.
A kormányszóvivő azt mondta, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök februárban azért hirdette meg a programot, hogy azok is tulajdonhoz jussanak, akiknek erre korábban nem volt lehetőségük, és akik a tulajdonszerzéssel elindulhatnak a polgárosodás útján.
Fidesz: a kormány hagyjon fel a privatizációval!
A Fidesz felszólítja a kormányt, hogy ne privatizálja azokat a vagyonelemeket, amelyek az állami tulajdon részét képezik - mondta Cser-Palkovics András, a Fidesz helyettes szóvivője pénteken Budapesten, sajtótájékoztatón. A szocialista Podolák György reagálásában az MTI-vel közölte: az európai uniós követelmények miatt elkerülhetetlen a Mavir részleges privatizációja.
Cser-Palkovics András annak kapcsán nyilatkozott, hogy a kormányszóvivő pénteki online sajtótájékoztatóján bejelentette: a kormány a Magyar Villamos Művek (MVM) cégcsoporthoz tartozó Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. (Mavir) részleges privatizációja mellett döntött az Új tulajdonosi program keretében.
A Fidesz helyettes szóvivője kijelentette: a Mavir tulajdonában lévő nagyfeszültségű gerinchálózat a nemzeti vagyon része, és nemzetbiztonsági okokból is fontos, hogy köztulajdonban maradjon. Hozzátette: éppen ezért a Mavir részleges vagy teljes privatizációja elfogadhatatlan.
Mint mondta, a részleges privatizációról a döntés titokban született, és "fű alatt", egy online sajtótájékoztatón keresztül jelentették be.
Cser-Palkovics András választ vár az MSZP-től arra, hogy a privatizációval kapcsolatban mi a párt hivatalos álláspontja.
Emlékeztetett arra, hogy korábban már a gazdasági bizottság szocialista elnöke, Podolák György, nem értett egyet azzal, hogy a Magyar Villamos Műveket és a Mavir Zrt.-t szétválasszák.
A Fidesz azt szeretné tudni, hogy osztja-e a kormány álláspontját az MSZP, "vagy esetleg Podolák Györgynek, a gazdasági bizottság szocialista tagjainak, a szocialista frakciónak eltér Gyurcsány Ferenctől a véleménye" - fogalmazott az ellenzéki képviselő. Újból elmondta azt is: pártja szerint a Gyurcsány-kormány elhibázott gazdaságpolitikájával válságba sodorta az országot, a kisebbségi kormány pedig képtelen kezelni ezt a válságot.
Podolák György, az Országgyűlés gazdasági bizottságának szocialista elnöke az MTI megkeresésére azt mondta, korábban valóban konfrontálódott a miniszterelnökkel, mert nem értett egyet azzal, hogy teljes egészében szétválasszák a Mavirt és az MVM-t.
A mostani döntés azonban nem erről szól, a Mavir egy részét privatizálják - fűzte hozzá.
A szocialista politikus utalt arra, hogy európai uniós követelmény megteremteni a rendszerirányítás nagyobb függetlenségét.
Podolák György helyénvalónak nevezte, hogy a kormánydöntés alapján a villamos művek részesedésének a Mavirban 50 százalék plusz egy szavazat alá kell csökkennie, ugyanakkor a részesedés nem lehet kevesebb, mint 25 százalék plusz egy szavazat.
(MTI)