Moszkva elutasítja a vádakat
Nogovicin, aki moszkvai sajtóértekezletén fejtette ki álláspontját, azt mondta, hogy "az orosz békefenntartó kontingens minden tevékenysége azokon az elveken nyugszik, amelyeket az orosz és a francia elnök írt alá". egyszersmind közölte, hogy az oroszok továbbra is járőrözni fognak Poti Fekete-tengeri kikötővárosban.
Péntek este, miután Moszkva szerint az orosz csapatok befejezték grúziai kivonulásukat, Nicolas Sarkozy, az Európai Unió elnökségét adó Franciaország köztársasági elnöke George Bush amerikai elnökkel telefonon folytatott megbeszélést, és mindketten annak a véleményüknek adtak kifejezést, hogy Oroszország "nem a megállapodásnak megfelelően cselekszik", s hogy "azonnal igazodnia kell az előírtakhoz".
A fekete-tengeri Poti grúz kikötővárosban az orosz erők akkor is járőrözni fognak, ha az kívül esik azon az ütközőövezeten, amelyről Moszkva jelezte, hogy alakulatai azon belül hajtják végre műveleteiket - tudatta a az orosz vezérkari főnök helyettese. Az erre vonatkozó újságírói kérdésre azt válaszolta: "Ez a tevékenység le van fektetve Oroszország és Franciaország közös álláspontjában".
"Talán üljünk a lövészárok mögött? Mi értelme lenne? Ők (a grúzok) Hummerekkel közlekednének, teherautóval szállítanák a lőszert, mi meg csak számlálnánk őket?" - kérdezte az újságíróktól a tájékoztató után.
Grúzok tiltakoznak Potiban az orosz jelenlét ellen
- Mintegy ezer grúz tiltakozott ingerülten szombaton Poti stratégiai fontosságú fekete-tengeri kikötővárosban az ellen, hogy közvetlenül a kikötő mellett vagy húsz orosz katona posztol.
Nem sokkal korábban Moszkvában Anatolij Nogovicin, az orosz vezérkari főnök helyettese közölte, hogy az orosz alakulatok akkor is járőrözni fognak Potiban, ha az kívül van az Abházia (szakadár grúz terület) elé vont ütközőövezeten.
Az orosz katonák, akik lövészárkokat ástak őrhelyükön, azzal válaszoltak a tiltakozó tömegnek, hogy ők békefentartók.
Oroszország haditengerészeti erők fekete-tengeri összevonásával vádolja a NATO-t
Az orosz hadsereg vezérkari főnökének helyettese megvádolta szombaton a NATO-t: ürügyként használja a humanitárius segélyek Grúziába szállítását ahhoz, hogy pótlólagos haditengerészeti erőket összpontosítson a Fekete-tengeren.
Azon a spanyol és német fregatton kívül, amely augusztus 21-én érkezett a Fekete-tengerre, egy lengyel fregatt és az amerikai haditengerészet egy hajója is áthaladt a Boszporuszon. "Nem gondolom, hogy ez segít stabilizálni a térség helyzetét" - mondta Anatolij Nogovicin tábornok televízión is közvetített sajtóértekezletén.
A NATO bejelentette a minap, hogy rutinjellegű hadgyakorlatot kezdett csütörtökön a Fekete-tengeren amerikai, német, spanyol és lengyel hajók részvételével.
Carmen Romero NATO-szóvivő hangsúlyozta, hogy régóta tervezett rutingyakorlatról van szó, amelynek "semmi köze az orosz-grúz konfliktushoz", a bejelentés azonban így is élénk tiltakozást váltott ki az orosz vezérkarból.
A NATO ismét az orosz csapatok Grúziából történő kivonását sürgeti
- A NATO szombaton ismét sürgette, hogy az orosz csapatok vonuljanak az augusztus 6. előtti állásaikba - közölte egy illetékes.
- Álláspontunk, hogy a (csapatoknak) vissza kell vonulniuk az augusztus 6. (a dél-oszétiai konfliktus kezdete) előtti állásaikba - közölte Carmen Romero, az észak-atlanti szövetség szóvivője.Továbbra is sürgetjük a tűzszünet maradéktalan betartását - tette hozzá.
Szombaton az orosz erők továbbra is ellenőrzésük alatt tartották a fekete-tengeri Poti kikötőjét. Egy magas rangú amerikai diplomata szerint Oroszország a Dél-Oszétia szakadár grúziai területért folytatott háborúval felgyorsította Grúzia közeledését a NATO-tagsághoz.
- Úgy gondolom, hogy amit Oroszország most tett, a legerősebb katalizátor, amely NATO-tagsághoz juttathatja Grúziát - mondta Matthew Bryza amerikai külügyi államtitkár-helyettes, az Egyesült Államok kaukázusi különmegbízottja az Eho Moszkvi című rádiónak adott interjúban.
- Ez az, ami most fog történni. Grúzia felgyorsítja a NATO - és remélem - decemberben a Tagsági Akcióterv felé - felé való menetelését" - mondta az államtitkár-helyettes.
Az észak-atlanti szövetség decemberben dönt arról, hogy Grúziát meghívják-e a NATO-tagság előszobájának számító akciótervbe.
Washingtoni figyelmeztetés Moszkvának
A Fehér Ház óva intette szombaton Oroszországot attól, hogy állandóvá tegye jelenlétét Poti grúziai fekete-tengeri kikötőjében, jelezve, hogy ezzel megsértené a tűzszüneti megállapodást.
- Az orosz kivonulással kapcsolatban nagyon konkrét követelmények vannak. Infrastruktúrák, állandó ellenőrzőpontok kiépítése nem összeegyeztethető a megállapodással - jelentette ki Gordon Johndroe, a Fehér Ház szóvivője a texasi Crawfordban, ahol George Bush amerikai elnök szabadságát tölti. Megjegyezte, hogy országa a helyzet tisztázása érdekében érintkezésbe lépett "a különböző érdekelt felekkel".
Oroszország pénteken kivont Grúzia területéről több száz harckocsit, tüzérségi fegyvereket, gyalogosokat, és úgy tekinti, hogy teljesítette a Franciaország által megtárgyalt tűzszünet feltételeit.
ELŐZMÉNYEK
Az orosz csapatok megkezdték a kivonulást a stratégiai fekvésű grúziai Gori városából, és ígéretet tettek arra, hogy helyi idő szerint délután öt órára be is fejezik azt - közölte pénteken a grúz nemzetbiztonsági tanács titkára. Az orosz védelmi miniszter este bejelentette: befejezték a csapatkivonást, ezt azonban a grúz belügyminiszter cáfolja.
A Goriból telefonon nyilatkozó Alekszandr Lomaia elmondta, hogy a térségben állomásozó orosz erők parancsnoka, Vjacseszlav Boriszov tábornok közölte vele: az orosz alakulatok az említett időpontra - közép-európai idő szerint délután három órára - már a dél-oszétiai Dzsava településen lesznek.
Lomaia megerősítette, hogy az orosz erők Goriban felszámoltak két ellenőrző pontot, és 13 páncélozott járművük már elhagyta a várost.
Oroszország korábban ígéretet tett arra, hogy péntek estig kivonja csapatait Grúziából, bár ötszáz katonát továbbra is a nemzetközi jogilag Grúziához tartozó, de orosz ellenőrzés alatt lévő, szakadár Dél-Oszétián kívüli grúziai ütköző övezetben kíván tartani. Dél-Oszétiában szintén orosz békefenntartók állomásoznak.
Az ukrajnai Szevasztopolban lévő támaszpontjára pénteken befutott az orosz haditengerészet első hajója, amely részt vett a Grúzia elleni hadműveletekben. Ukrajna Grúziát támogatta ez utóbbinak Oroszországgal augusztus elején Dél-Oszétia miatt kirobbant fegyveres konfliktusában, és bírálta Moszkvát, amiért a Krím-félszigeten bérelt támaszponton állomásozó fekete-tengeri orosz flottát bevetette a Grúzia elleni tengeri műveletekben.
Antonio Guterres, az ENSZ menekültügyi főbiztosa pénteken kíséretével megérkezett a dél-oszétiai fővárosba - közölte Genfben a főbiztosi hivatal szóvivője. A nemzetközi segélyszervezetek közül előzőleg csak a nemzetközi vöröskereszt jutott be Chinvaliba, ahol több tízezer ember szorul humanitárius segélyre.
Dél-Oszétia parlamentje pénteken hivatalosan kérte Oroszországtól, hogy ismerje el független államként a szakadár területet (amely lakosságának nagy része már orosz állampolgárságot szerzett). Előző nap Eduard Kokojti déloszét elnök fordult ugyanilyen felhívással Moszkvához.
A grúz hadsereg augusztus 8-ra virradóra megkísérelte fegyveres támadással helyreállítani Tbiliszi fennhatóságát Dél-Oszétia felett, ami erőteljes orosz ellentámadást váltott ki.
Craddock tábornok: az oroszok csigalassúsággal vonulnak ki Grúziából
A NATO európai erőinek, egyben az Egyesült Államok Európában állomásozó erőinek főparancsnoka a grúz fővárosban nyilatkozott erről, hangsúlyozva: értesülései szerint ha az orosz alakulatok mozognak is, azt csigalassúsággal teszik. "Túl kevés és túl lassú" - jellemezte az orosz csapatkivonás mértékét és ütemét a tábornok.
Hasonló álláspontra helyezkedtek a grúz hatóságok is.
Az orosz védelmi minisztérium korábban közleményben azt ígérte, hogy az orosz erők péntek estig befejezik a kivonulást a szűkebb értelemben vett Grúzia területéről és visszavonulnak (a nemzetközi jogilag szintén Grúziához tartozó, de orosz ellenőrzés alatt lévő, szakadár) Dél-Oszétia területére. Dmitrij Medvegyev orosz elnök a héten hasonló ígéretet tett.
Oroszország és Grúzia augusztus elején rövid háborút vívott, miután a grúz hadsereg augusztus 8-ra virradó éjszaka megkísérelte helyreállítani Tbiliszi fennhatóságát Dél-Oszétia felett. A szakadár területen (valamint a nemzetközi jogilag szintén Grúziához tartozó, de a grúz központi kormány ellenőrzése alól magát több mint egy évtizede kivonó Abháziában) békefenntartókat állomásoztató Oroszország elsöprő erejű ellentámadással válaszolt.
Az orosz védelmi minisztérium közleményében mindazonáltal megjegyezte: orosz "békefenntartók a biztonság szavatolásához szükséges létszámban" továbbra is Grúziában maradnak az oroszok által kialakított "biztonsági övezeteken" belül. Moszkva arra hivatkozik, hogy meg kell akadályoznia a további vérontást és meg kell védenie az oszétokat - nagy részük orosz állampolgár - a további grúz támadásoktól. Grúzia nem fogadja el ilyen ütköző övezetek létrehozását, s úgy véli: Moszkva megkísérli bekebelezni területe egy részét.
Az orosz csapatok Abházia és Dél-Oszétia felé távoznak
Az orosz csapatok a két szakadár terület, Abházia és Dél-Oszétia felé vonják ki csapataikat Grúziából.
Szemtanúk beszámolói szerint péntek délután egy nyolcvan (más források szerint százötven) járműből álló orosz katonai konvoj lépett be Abházia területére, míg egy másik konvoj (negyvennél is több járművel, köztük harckocsikkal és páncélozott szállító harcjárművekkel) Grúzia középső területeiről észak felé, Dél-Oszétia irányába tartott. Az Abháziába érkezett konvoj a grúziai Szenakiban lévő, az oroszok által korábban elfoglalt grúz támaszpontról indult, más kocsioszlopok pedig Goriból, illetve a Tbiliszihez közeli Igoetiből tartanak a határ felé.
Az AP amerikai hírügynökség jelentése szerint az orosz katonai konvojok több hullámban hagyják el Grúziát. A moszkvai vezetés korábban azt ígérte, hogy az orosz erők péntek estig befejezik a kivonulást a szűkebb értelemben vett (azaz a szakadár területek nélkül számított) Grúzia területéről. Az AFP francia hírügynökség értékelése szerint az oroszok pénteken felgyorsították csapatkivonásukat.
A grúz hatóságok viszont azt közölték, hogy Gori térségében megkezdődött ugyan az oroszok távozása, de nincs szó "tömeges kivonulásról" Grúzia nyugati részén. A washingtoni védelmi minisztérium egyik szóvivője pénteken azt mondta: látnak kisebb orosz csapatmozgásokat Grúziában, de egyelőre nagyon nehéz állást foglalni abban, hogy valóban kivonulásról, vagy csak a csapatok átcsoportosításáról van-e szó.
Az orosz vezérkari főnök helyettese, Anatolij Nogovicin tábornok sajtóértekezletén egy olyan térképet mutattak meg az újságíróknak, amely szerint Oroszország meg akarja tartani az ellenőrzést a Tbiliszit a Fekete-tengerrel összekötő, stratégiai fontosságú útvonal felett: a térkép szerint ugyanis az orosz "felelősségi körzetbe" beletartozna ezen út több hosszú szakasza is. A francia külügyminisztérium erre reagálva pénteken leszögezte: Oroszországnak garantálnia kell a mozgásszabadságot a grúz közúti és vasúti főútvonalakon.
Eközben Franco Frattini olasz külügyminiszter egy tévényilatkozatban sürgette Moszkvát: gondolja át a NATO-val való katonai együttműködésének szüneteltetéséről szóló döntését. Az Oroszországgal való katonai együttműködés ugyanis szerinte létfontosságú ahhoz, hogy a világ különböző feszültséggócai, például Afganisztán és Irán kapcsán garantálni lehessen a biztonságot és a stabilitást. Traian Basescu román elnök pedig pénteken felszólította az Európai Uniót: az eddiginél jobban kapcsolódjon be a Kaukázus lappangó, befagyasztott konfliktusainak megoldásába. Basescu - aki az utóbbi két napban a térség öt országában, köztük Grúziában járt - úgy vélte: az elmúlt években "a kisebbségek kollektív jogainak fogalmát egyes államok lerombolásának eszközeként használták". - Ha folytatjuk a kisebbségek kollektív jogaira vonatkozó elképzelések támogatását, a Balkánnak, a Fekete-tenger térségének, Európa jó részének, valamint Oroszországnak nagy problémái támadhatnak saját területi integritásuk és biztonságuk terén - vélekedett a román államfő.
Az Európai Unió pénteken bejelentette, hogy az eddigi, egymillió eurós sürgősségi segély után újabb, ezúttal ötmillió eurós humanitárius segélyt nyújt az orosz-grúz konfliktus áldozatainak. Az amerikai kormányzati segélyszervezet, az USAID vezetője pedig azt közölte, hogy a tbiliszi kormány 1-2 milliárd dolláros segítséget kér a grúz infrastruktúra helyrehozatalára és fejlesztésére.
Az oroszok bejelentették: befejezték a csapatkivonást
- Oroszország pénteken befejezte grúziai csapatainak kivonását - jelentette be Anatolij Szergyukov orosz védelmi miniszter.
Közlése szerint az orosz katonai egységek kivonása incidensek nélkül zajlott, s a terveknek megfelelően, moszkvai idő szerint 19 óra 50 perc körül (azaz magyar idő szerint 17 óra 50 körül) befejeződött. Mint hozzátette, ezzel teljesítették a francia és az orosz elnök által augusztus 12-én a grúziai konfliktus beszüntetéséről kötött egyezséget. Szergyukov egyébként azt mondta, hogy az orosz békefenntartók megkezdték feladatuk teljesítését a grúziai biztonsági zónában.
A tbiliszi belügyminisztérium viszont azt közölte, hogy az orosz csapatkivonás nem fejeződött be, s több grúz városban (így Potiban és Szenakiban) továbbra is vannak orosz egységek.
Az amerikai védelmi minisztérium szóvivője azt mondta, hogy továbbra sem látnak lényegi orosz csapatkivonásra utaló egyértelmű jeleket. A washingtoni külügyminisztérium pedig úgy fogalmazott, hogy Moszkva megkezdte a csapatkivonást, de nem teljesítette a tűzszüneti megállapodás előírásait. A külügyi szóvivő szerint ellenőrző pontok felállítása (mint Poti grúz kikötőváros körül), valamint ütközőzónák létesítése "nyilvánvalóan nem része a megállapodásnak".
A Fehér Ház pénteken bejelentette: George Bush amerikai és Nicolas Sarkozy francia elnök telefonbeszélgetést folytatott, s egyetértenek abban, hogy Oroszország nem teljesíti a grúziai tűzszüneti megállapodást.
Egy amerikai hadihajó pénteken áthaladt a Boszporusz-szoroson, hogy humanitárius segélyt szállítson Grúziába. A rakétahordozó romboló Poti kikötőjébe tart, s hamarosan két másik amerikai hadihajó (köztük a földközi-tengeri VI. amerikai flotta zászlóshajója) követi, hasonló rakománnyal. Eközben a NATO "rutin hadgyakorlatot" kezdett a Fekete-tengeren, több hajó részvételével. Bár a katonai szövetség szóvivője szerint ezeket a manővereket már régóta tervbe vették, s nincs közük a grúz-orosz konfliktushoz, az orosz vezérkar pénteken tiltakozott a lépés miatt. (MTI)