"Nem tartozom beszámolóval"

Mikola István szerint béke van a Fideszben, a párt álláspontja egységes az egészségügyi magánforrások bevonása tekintetében. Csak a sajtó csinál ügyet abból, hogy ő ki van békülve a HospInvesttel.
Az egészségügyi miniszterben látja a jó szándékot, de szerinte csak tűzoltásra futja az erejéből.

- Nem bánta meg, hogy a kiskunhalasi kórházban járva elismerőleg nyilatkozott a Fidesz által támadott HospInvest munkájáról?

- Harmincöt éve vagyok a szakmában, nem tartozom senkinek beszámolóval arról, hogy mikor látogatok meg egy kórházat. Az egészségügyi bizottság alelnökeként hívtak meg. Ami a sajtóban megjelent, az műbalhé: a Fidesz és benne az én álláspontom is teljesen világos.

- Azt mondta, hogy a HospInvest messze nem a legveszélyesebb cég ezen a területen. Ön szerint a kiskunhalasi példa akár követendő modell is lehet?

- Utóbbit nem mondtam. A kórház rendben működik, beszélgettem a dolgozókkal, jó hangulatú Semmelweis-napi ünnepségen vettem részt. A Fidesz hét éve világosan letette az asztalra a tőkebevonás lehetőségének szakmai feltételeit, ehhez tartjuk magunkat, s az én nyilatkozatom ennek nem mond ellent.

- Eközben Egerben fideszesek is harcolnak a HospInvest ellen. Vannak vitái a párttársaival?

- A Fidesz nagyon érdekes, színes párt, sokféle véleménnyel. Több ügyben is volt már heves vita, de a kulcskérdésekben kőkeményen összetartottunk: például abban, hogy a társadalombiztosításban nincs helyük a magánbefektetőknek, ahogy az egészségügyi vagyon sem értékesíthető. És abban is, hogy az "egészségügyi reform"-nak nevezett ámokfutás során az ágazatot iszonyatos károk érték, s bár látszik az új miniszter, Székely Tamás jó szándéka, de a "programja" inkább csak afféle tűzoltás. Egyébként most készült el a kórházi struktúra felülvizsgálata, ezt épp Székely Tamástól tudom.

- Beszélő viszonyban vannak?

- Persze, hamarosan újra találkozunk. Régen ismerem őt, éppen most jelezték, keresni fog. Nyilván belátták, hogy a jelenlegi struktúra ezer sebből vérzik, a körzőt rossz helyeken szúrták le a területi ellátások kijelölésénél, a súlyponti kórházak pedig nem mindig azok, amelyeknek lenniük kellene. A népegészségügyi mutatók, és nem politikai lobbik alapján kell meghatározni az ellátást. Mi regionális központokban gondolkodunk, az ellátás progresszív szintjeit határozzuk meg elsősorban az egyetemekre építve, aztán az országos, a megyei és a városi kórházakra.

- A kimaradókat megszüntetik?

- Kimaradók nincsenek, a magyar egészségügynek minden intézményére szükség van. Kinek-kinek a maga helyén. Ugyanakkor a járóbeteg-ellátás fejlesztése jelentős terheket vehetne le a kórházi rendszerről.

- Ehhez a hátrányos helyzetben lévő térségekben hiányoznak a személyi és tárgyi feltételek.

- Nem is szabad mindent a településektől várni, az ellátás biztosítása állami feladat. Pénzt kell adni oda, ahol az önkormányzatok kínlódnak. Az északkeleti régió vagy a Dél-Dunántúl elszegényedett, van olyan terület, ahol a roma lakosság várható élettartama alig haladja meg az ötven évet.

- Miként lehet kezelni ezt a helyzetet? Hogyan mennének oda a megfelelő szakemberek?

- Térségfejlesztésre van szükség, nincs ebben semmi új. Ahol nincs infrastruktúra, nincsenek utak, nincs meg az értelmiségi lét alapja, például hiányzik az iskola, a postahivatal, a vasút vagy a templom, hogyan mennének oda dolgozni?

- Valami jó csak történik, hiszen a legfrissebb statisztikák szerint javulnak egyes egészségügyi mutatók.

- A megbetegedési, halálozási mutatóink sajnos rosszak. Egyetlen mutató javult, s ez már a rendszerváltozás óta folyamatos, ez pedig a várható élettartam. Ennek azonban nem sok köze van az egészségügyi ellátórendszerhez, sokkal inkább a szociális körülmények javulásának köszönhető.

- Még sincs szociális válság?

- Attól tartok, hogy a jelenleg kibontakozó szociális válság hatásai később mutatkozni fognak.

- Akad akár egyetlen olyan egészségpolitikai intézkedés, amit jónak gondol?

- Hát, például Horváth Ágnes menesztése egészen kiváló lépés volt, Molnár Lajosé is. Most legalább látszik a jobbító szándék.

- Többször említette, hogy az OPNI-t újra meg kellene nyitni. A gyakorlatban ezt hogyan képzeli?

- Akár egy egészen új helyen, akár a korábbi intézményben, de a szakmai csapatnak újra össze kell állnia. A magyar pszichiátria siralmas helyzetben van. Nagyon komoly gazdasági és szellemi érdekcsoportok pusztítanak, s az egész világot behálózó, pszichiátriaellenes, úgynevezett "egyház" képviselőivel, a szcientológusokkal sem lesz könnyű mit kezdeni. Ha kormányra kerülünk, muszáj mindent megtennünk: katasztrofális a droghelyzet, az alkoholfogyasztás, a terjedő fiatalkori dohányzás. Mindez lépéseket sürget.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.