Képregényben hívja fel a borsodi falvak lakóinak figyelmét az uzsorakölcsönök veszélyeire a megyei rendőr-főkapitányság. Az ok: az üzletág áldozatai többnyire a halmozottan hátrányos helyzetű családok közül kerülnek ki, sokan írni, olvasni is alig tudnak.
Uzsorások a falon
Négy év alatt több mint nyolcvan eljárás indult Borsodban uzsorakölcsönök, illetve különböző, ehhez kapcsolódó bűncselekmények miatt, ez azonban feltehetően csupán a jéghegy csúcsát jelenti, az esetek többsége soha nem jut a hatóságok tudomására - mondta lapunk érdeklődésére Dudás Péter alezredes, bűnmegelőzési osztályvezető. A nyomozás elsősorban azokban az esetekben lehet eredményes, amikor az adósokat fenyegetéssel, zsarolással vagy bántalmazással próbálják rávenni a fizetésre, a csupán a tiltott banki tevékenység miatt indult ügyek bizonyítása nehéz, a tanúk és az áldozatok ugyanis gyakran visszavonják vallomásukat.
Bonyolítja a helyzetet az adósok és a kölcsönt sokszor havi százszázalékos kamatra nyújtó hitelezők sajátos viszonya, a kizsákmányolt emberek ugyanis meglepő módon nem a rajtuk vérszívó módjára élősködő uzsorást látják a hitelezőben, hanem azt, aki egyedüliként segítséget nyújt nekik. A többnyire segélyekből élő ügyfeleket ugyanis senki más nem tekinti hitelképesnek, ha pénzre van szükségük, senki máshoz nem fordulhatnak. Dudás Péter szerint ez az ellentmondás a leghatározottabban idén április 9-én mutatkozott meg, amikor kommandósok közreműködésével fogtak el egy uzsorakölcsönökkel is foglalkozó taktaszadai "vállalkozót", akit helyi lakosok százfős csoportja próbált megvédeni, végül ötven rendőrt kellett a településre vezényelni egyetlen férfi előállításához.
A helyiek reakciója azért volt meglepő, mert a 25 éves férfi már nem elégedett meg a kamatokból befolyó haszonnal, hanem adósait arra kényszerítette, hogy jelzálogkölcsönt vegyenek fel házukra, a hitelt pedig csaknem teljes egészében elvette tőlük. Mégis meg akarták védeni őt.
A százszázalékos kamatra adott kölcsönt elég egyszer felvenni ahhoz, hogy valaki kilátástalan adósságspirálba kerüljön. Az egyik, jelenleg is vizsgált ügyben a sértett 2007 áprilisában 45 ezer forintot kért kölcsön azzal, hogy a következő hónapban már 90 ezret kell megadnia. Miután ez nem sikerült, egy hónappal később már 180 ezer forint volt a tartozása, ami négy héttel később 360 ezerre nőtt. Idén januárban a negyvenötezer forintos kölcsön után már több mint egymilliót követeltek rajta. Akkor ügyvéd jelenlétében aláírattak vele egy kölcsönszerződést, amelyben elismerte, hogy egymillió-kétszázezer forinttal tartozik az uzsorásnak, aki ily módon mintegy legalizálta követelését. Igaz, miután papíron rögzítették az összeget, a tartozás már nem nőhetett tovább az uzsorakamat alapján. Így azután a hitelező azzal állt elő, hogy a szerződéshez szükséges ügyvédi munka ötvenezer forintjába került, ennyivel még tartozik neki az adós. Az ötvenezer forint a következő hónapban azután már százezret ért...
Az uzsoraüzletek ügye öszszetett társadalmi probléma, melyet nem lehet csupán rendőrségi eszközökkel megoldani - véli a bűnmegelőzési osztály vezetője. Az adósok rendszerint mély szegénységben élő, aluliskolázott, munka nélküli családok közül kerülnek ki. Borsod megyében több mint kétszáz olyan kistelepülés van, ahol a lélekszám nem éri el az ezret, a lakosság nagy része halmozottan hátrányos helyzetű. Az érintettek nem gondolnak a másnapra, bizalmatlanok a rendőrséggel és az önkormányzatokkal szemben. Ezek a körülmények Dudás szerint az uzsoraügyek melegágyának tekinthetők.
- Miután a megszólítani kívánt csoportoktól nem várható el, hogy figyelmesen végigolvasnak és szükség esetére megőriznek egy hagyományos rendőrségi felhívást, ezért döntöttünk a képregény mellett - mondja Dudás Péter. - Megtörtént esetekből építettünk fel egy történetet, amelynek pénztelen szereplője kölcsönt vesz fel, majd adóssága miatt mindenét elveszíti. A képeken megjelenik az alkohol, a cigaretta és a játékgépek iránti vágy, ami a kölcsön felvételére csábít, de feltűnik a rendőr is, akitől baj esetén segítséget lehet kérni. És mivel azt szeretnénk elérni, hogy üzenetünk hosszú időn át ne merüljön feledésbe, képregényünket 2009-es falinaptár formájában adjuk ki, így legalább egy évig szem előtt lesz.
Az uzsoranaptár ősszel jelenik meg, a lakossághoz a polgármesteri hivatalok és a kisebbségi önkormányzatok juttatják el.