Egyre valószínűbb, hogy 2015-re elkészülhet a Kelet-Európába tervezett amerikai rakétapajzs. Miután múlt hónapban Csehország megállapodott Washingtonnal a rendszerhez tartozó radarállomás telepítéséről, tegnap a lengyelek is szerződésben vállalták az elfogórakéták befogadását. Varsóban Lech Kaczynski államfő és Donald Tusk miniszterelnök jelenlétében a lengyel és az amerikai külügyminiszter aláírta az erről szóló egyezményt.
Papíron már kész a rakétapajzs
"Lengyelország és Amerika nagyobb biztonságban lesz" - mondta a ceremónia után Tusk. A szerződés értelmében az Egyesült Államok egy támaszpontot hozhat létre lengyel területen - mindössze 180 kilométerre az orosz határtól -, amelyre tíz rakétát telepít. Ezekkel semmisítenék meg a csehországi radar által észlelt ellenséges lövedékeket, mielőtt azok elérnék céljukat. Washington cserébe vállalta, hogy segíti Lengyelországot egy harmadik állam támadása esetén, hozzájárul a helyi hadsereg megújításának finanszírozásához és Patriot föld-levegő rakétákat bocsát Varsó rendelkezésére.
Condoleezza Rice újra elismételte: az elfogórakéták nem irányulnak egyetlen ország ellen sem, azok mindössze védelmi feladatokat látnak el. Amerika hivatalos bejelentések szerint elsősorban egy esetleges észak-koreai vagy iráni támadásra akar ezzel a pajzzsal felkészülni. A lengyelek többsége azonban nem a "gonosz tengelyétől" fél, ahogy George W. Bush országa ellenségeit elnevezte. Míg a grúziai orosz beavatkozás előtt a lengyelek közel 80 százaléka elvetette a rakéták befogadását, egy friss felmérés szerint a többség idő közben a washingtoni kezdeményezés támogatója lett. Árulkodó, hogy miközben a pajzsot hirtelen előnyösnek tartják, Észak-Koreát mindössze egyötödük tartja veszélyesnek.
Az oroszok számára egyértelmű, hogy az amerikai terv ellenük irányul. A Kreml mesének véli, hogy a Washington által állandóan ismételt országok által indított rakétatámadás ellen nyújt védelmet a rendszer - jelentette moszkvai tudósítónk. Oroszország kénytelen lesz reagálni a pajzs bővítésére, nem csak diplomáciai jegyzékekkel - üzent tegnap este a moszkvai külügyminisztérium. A Kreml következetesen ellenezte a tervet, kilátásba helyezve, hogy saját stratégiai atomfegyvereit lesz kénytelen az új objektumokra irányítani. Egy nappal a varsói lengyel-amerikai megállapodás előtt Dmitrij Medvegyev orosz és Alekszandr Lukasenko fehérorosz elnök közös légvédelmi rendszer létrehozásáról döntött Minszkben. Moszkva több "aszimmetrikus válaszlépésről" beszél, konkrét terveket viszont nem említett.
Katonai körökben felmerült, hogy válaszul az Oroszországhoz tartozó Kalinyingrád megyében Iszkander rakétarendszert telepítenek, valamint Tu-22M3-as stratégiai bombázókat állomásoztatnak az orosz enklávéban. Augusztus elején Oroszország minszki nagykövete beszélt arról, hogy Fehéroroszország területére orosz nukleáris fegyvereket telepítenének. Alekszandr Szurikov szavait később visszavonta.