Fazekas kétmilliót nyert a magyar államtól
Olimpia kompakt
- Kézilabda: A magyar válogatott az elődöntőben! >>
- Vízilabda: Vereség a hollandoktól, a bronzért Ausztráliát kell verni >>
- Kajak-kenu: folytatták a menetelést a magyar egységek
- Triatlon: Német meglepetés, magyar csalódás
- Öttusa: Horváth Viktor elindulhat
- Ökölvívás: Szellő Imre a negyeddöntőben kikapott
- Atlétika: Fazekas a meglepetés, Liu bocsánatot két
- Kerékpár: Argentína nem sír szerdán
- Labdarúgás: Argentína-Nigéria a döntőben
- Asztalitenisz: Jakab János bravúrja
- Torna: két kínai, egy amerikai arany
- Súlyemelés: Németországba kerül az utolsó arany
- Vitorlázás: brit és amerikai arany a tengeren
- Hírek: Cseh, Fodor és a négy ezüst hazatért >>
- Az éremtáblázat: Az állás vízilabda és kajak-kenu előtt >>
KÉZILABDA
A magyar női kézilabda-válogatott bejutott az elődöntőbe, miután a nyolc között négygólos győzelmet aratott Románia felett. A legalább 200 szurkolótól támogatott magyar csapat jó kezdéssel hálálta meg a kedves fogadtatást az Olimpiai Sportközpont Csarnokban, ugyanis Vérten már a 36. másodpercben betalált. Az elődöntőben az orosz válogatott lesz az ellefél, miután kétszeres hosszabbítás után legyőzték a franciákat. Részletek >>>>>>>>>>>>y
A negyeddöntők:
- Magyarország-Románia 34-30
- Norvégia-Svédország 31-24
- Koreai Köztársaság-Kína 31-23
- Oroszország-Franciaország 32-31
VÍZILABDA
A magyar női vízilabda válogatott kikapott a csoportmeccsek során megvert hollandoktól az elődöntőben, és így csak a bronzéremért játszhatnak az ausztrál csapattal. Részletek >>
Elsőként az Egyesült Államok válogatottja biztosította helyét a női vízilabda döntőjében, miután a keddi elődöntős meccset 9-8-ra nyerte Ausztrália legjobbjai ellen.
KAJAK-KENU
Újabb előfutamok magyar indulókkal, ma az 500 méteres távon versenyeztek. Az indulók számától függően bizonyos számokban csak a középdöntőn keresztül lehetett bejutni a legjobbak közé. Volt olyan verseny is, amelynek győztese rögtön a döntőbe kerül. Mind a hat egységünk továbbjutott, három egyenesen a döntőbe:
- Kajak egyes, f. - Vereckei Ákos első hellyel a csütörtöki középfutamban
- Kajak egyes, n. - Kovács Katalin első hellyel a szombati döntőben
- Kenu egyes - Vajda Attila negyedik hellyel a csütörtöki középfutamban
- Kajak kettes, f. - Kammerer Zoltán, Kucsera Gábor harmadik hellyel a szombati döntőben
- Kajak kettes, n. - Kovács Katalin, Janics Natasa első hellyel a szombati döntőben
- Kenu kettes - Sáfrán Mátyás, Sáfrán Mihály hatodik hellyel a csütörtöki középfutamban
TRIATLON
A férfi triatlon aranyérmét nagy meglepetésre a német Jan Frodeno szerezte meg, míg a toronymagas favorit spanyol Javier Gomez, aki idén megnyerte a tiszaújvárosi Világkupát, csak negyedik lett. A visszalépések miatt utolsó pillanatban csapatba került Kuttor Csaba saját várakozásától (30. hely) némiképpen elmaradva a 47. helyen ért célba.
A végeredmény:
- Jan Frodeno (Németország) 1:48:53 ó
- Simon Whitfield (Kanada) 1:48:58
- Bevan Docherty (Új-Zéland) 1:49:05
- Javier Gomez (Spanyolország) 1:49:13
- Ivan Rana (Spanyolország) 1:49:21
- Daniel Unger (Németország) 1:49:43
...47. Kuttor Csaba 1:55:53
ÖTTUSA
Horváth Viktor, akit az elmúlt napokban deréktáji idegbecsípődéssel kezeltek, elindulhat a férfi öttusázók versenyében csütörtökön. Pécsi Gábor sportágvezető az MTI érdeklődésére arról számolt be, hogy a hétfői kemény úszó- és futóterhelést jól bírta a székesfehérvári versenyző, és az olimpiai falu poliklinikáján elvégzett vizsgálatok is kedvező eredménnyel zárultak, így jelen állás szerint nincs akadálya a tavaly világ- és Európa-bajnok Horváth szereplésének.
Biztonsági tartaléknak azonban Pekingben marad az ugyancsak kvótát szerzett Tibolya Péter. Ő a szurkolóknak is otthont adó longmaji (Longmai) üdülőközpontban lakik, és bejár edzeni a társaival. Horváth mellett Balogh Gábor szerepel majd a férfiak versenyében, míg a nőknél a címvédő Vörös Zsuzsanna, illetve Gyenesei Leila képviseli a piros-fehér-zöld színeket. Utóbbi két öttusázó, az edzőikkel együtt, kedden - helyi idő szerint - késő délelőtt érkezett meg az olimpiai faluba a szöuli tréningezést követően. A nők pénteken versenyeznek.
ÖKÖLVÍVÁS
Szellő Imre 10-2-es pontozásos vereséget szenvedett a brit Tony Jeffriestől, ezzel a negyeddöntőben búcsúzott az ökölvívótornától. A 81 kg-os súlycsoport magyarja az első fordulóban erőnyerő volt, majd a másodikban kevesebb, mint két perc alatt technikai KO-val verte a venezuelai Luis Alberto Gonzalezt. A csütörtöki mérkőzése után úgy nyilatkozott, hogy jó erőben van, a fogyasztással sem igazán kellett törődnie, mivel hónapok óta tartja súlyát. Keddi ellenfelét ismerte, legutóbb másfél hónapja, Lengyelországban bokszolt vele, akkor a brit győzött 11-10-re.
Ezúttal a tavaly vb-5. magyar kezdett jobban, legalábbis ő kapta az első pontot, azután viszont a brit két jobb egyenesét látták tisztának a pontozók. A második szakaszban Szellő igyekezett feltörni ellenfele védekezését, kevés sikerrel, miközben vele szemben három pontot is megítéltek. A harmadik menetben nagyjából hasonló forgatókönyv alapján zajlott az ütközet, Jeffries tűnt eltökéltebbnek, határozottabbnak és pontosabbnak a bírók pedig ennek nyomán könnyebben nyomták az ő ütései után a gombot. A magyar öklöző a negyedik két percben sem tudott változtatni harcmodorán, egyszer számolt is rá a mérkőzésvezető, így a brit - aki ugyancsak ötödik volt a tavalyi világbajnokságon - magabiztos győzelmet aratott. Szellő kiesésével az utolsó magyar bokszoló számára is véget ért a pekingi olimpia.
ATLÉTIKA
A diszkoszvető Fazekas Róbert 63,43 méterrel a nyolcadik helyen végzett. A számot a világbajnok észt Gerd Kanter nyerte 68,82 méterrel. Az athéni aranyérmétől doppingvétség miatt megfosztott Fazekas 62,64-gyel a 11. helyen jutott be a döntőbe, ahol az idei dobásokat tekintve ő rendelkezett a második legrosszabb eredménnyel: a 64,56 méterrel az utolsó pillanatban teljesítette az ötkarikás szintet. Az ezévi rangsor leggyengébbje a fináléban egyébként a katari Rasid Szafi al-Doszari volt (64,25), aki doppingvétség miatt szintén kénytelen volt kihagyni két évet.
A szombathelyi atléta a döntőben 62,25-tel kezdett, majd 63,43-ra javított, harmadikra 62,49 következett. Legjobbjával még éppen befért a legjobb nyolc közé, ami nem sikerült például az athéni bronzérmes észt Aleksander Tammertnek. Fazekas negyedik kísérlete érvénytelen volt, akárcsak az ötödik, amely szektoron kívül landolt. Utolsóra 60 méter alatt maradt (59,34). A nyolcadik helyért nettó kétmillió forint állami jutalom jár.
Kiss Dániel nem jutott be az elődöntőbe 110 m gáton. Az Ikarus BSE atlétája futamában egy nagyon rossz rajt után az ötödik lett, 13.63 mp-cel. "Ilyen rossz teljesítménnyel, ennyire jó időt még nem futottam - mondta a 26 éves futó. - Az elején majdnem elestem, a vége már jól összeállt. Jó formában vagyok, nagyon szerettem volna az elődöntőbe jutni, ehhez meg kellett volna javítani a 13.53 mp-es egyéni csúcsomat, de ilyen rossz technikával ez nem sikerülhetett. Márciusban műtötték a lábamat, ahhoz képest ez nagyszerű eredmény." A 2006-ban Eb-hetedik Kiss összesítésben a 21. helyen végzett.
Szabó Nikolett sem jutott a 12-es döntőbe női gerelyhajításban. A 28 éves magyar versenyző 57,15 métert dobott, a selejtezőszint 61,50 méter volt.
Bocsánatot kért hazájától Kína nemzeti hőse, Liu Hsziang (Liu Xiang), a 110 méteres gátfutás athéni olimpiai bajnoka, amiért a pekingi játékokon visszalépett a versenyzéstől, de - mint mondta - a sérülése okozta szenvedése "elviselhetetlen" volt. "Szeretném megköszönni mindenkinek a támogatását, szeretnék mindenkitől bocsánatot kérni" - mondta Liu. Egy hétfőn felvett és kedden az állami televízióban lejátszott interjúban pedig azt mondta: "Nem gondoltam volna, hogy a dolgok így alakulnak, ki akartam tartani, de nem sikerült, elviselhetetlen volt". Liu, a hazaiak egyik legnagyobb kedvence Achilles-ín sérülés miatt nem tudott rajthoz állni a férfi 110 m gát előfutamaiban, így búcsúzott a pekingi olimpián.
KERÉKPÁR
Szerdán Argentína is csatlakozott azon országok közé, amelyeknek már van aranyérmük a pekingi olimpián. A dél-amerikai ország első ötkarikás bajnoki címét a Juan Curuchet, Walter Pérez kettős nyerte a pályakerékpár úgynevezett madison versenyszámában - másképpen páros pontversenyben. Ez egyben a 16. argentin elsőség az olimpiák történetében. Miután a dél-amerikaiak mostanáig 23-23 ezüstöt és bronzot is szereztek, így jelenleg összesen 62 medáliával rendelkeznek. Érdekesség, hogy Argentínában nem szokás az olimpikonokat jutalmazni az érmes helyezésekért, így a két kerékpáros csupán a puszta dicsőségért hajtott és nyert aranyat.
A britek újabb két aranyérmet szereztek közben pályakerékpárban. A férfiak sprintszámát Chris Hoy nyerte honfitársa, Jason Kenny előtt. A szigetországiak mindössze a bronzot engedték át a franciáknak (Mickael Bourgain). A nők között Victoria Pendleton (Nagy-Britannia), Anna Meares (Ausztrália), Kuo Suang (Guo Shuang, Kína) volt a sorrend a sprint végén.
LABDARÚGÁS
Argentína megnyerte a derbit Brazília ellen, így döntős. Nigéria válogatottja jutott be elsőként a döntőbe a férfiak versenyében. Az afrikai ország csapata a négy közé kisebb meglepetésre bejutott belga együttest győzte le nagyon magabiztosan.
Elődöntők:
- Nigéria-Belgium 4-1 (1-0)
- Argentína-Brazília 3-0 (0-0)
ASZTALITENISZ
Jakab János bravúros győzelmet aratott az első fordulóban és bejutott a legjobb 48 közé a férfi asztalteniszezők egyéni versenyében. A nyártól a francia Levallois Sporting Clubnál szereplő magyar játékos a francia Patrick Chila ellen óriási csatát vívott, 0-3-as hátrányról állt talpra. Jakab a hatodik szettet 3-8-ról nyerte meg 11-8-ra, majd a mindent eldöntő hetedik játszmában a sydneyi olimpián párosban bronzérmes riválisa már 9-7-re vezetett, a magyar azonban végül 11-9-re hozta a játszmát és a meccset.
TORNA
A kínai férfi szertornászok újabb két aranyérmet szereztek, a nőknél viszont két amerikai borsot tört a házigazdák orra alá.
Férfi korlát:
- Li Hsziao-peng (Li Xiaopeng, Kína) 16,450 pont
- Ju Von Csul (Koreai Köztársaság) 16,250
- Anton Fokin (Üzbegisztán) 16,200
Férfi nyújtó:
- Co Kaj (Zuo Kai, Kína) 16,200 pont
- Jonathan Horton (Egyesült Államok) 16,175
- Fabian Hambüchen (Németország) 15,875
Női gerenda:
- Shawn Johnson (Egyesült Államok) 16,225 pont
- Nastia Liukin (Egyesült Államok) 16,025
- Cseng Fej (Cheng Fei, Kína) 15,950
SÚLYEMELÉS
Német győzest avattak Matthias Steiner személyében a súlyemelőviadal utolsó napján, a plusz 105 kilogrammosok mezőnyében. A chemnitzi illetőségű, Eb-második ólomsúlyú óriás 461 kilóig jutott összetettben, maga mögé utasítva a világbajnoki ezüstérmes orosz Jevgenyij Csigisevet (460 kg) és az Európa-bajnok lett Viktors Scerbatihst (448 kg).
VITORLÁZÁS
A brit Paul Goodison diadalmaskodott a vitorlázók Laser hajóosztályában. A második helyen a szlovén Vasilij Zbogar végzett, míg a harmadik az olasz Diego Romero lett. A hölgyek Laser Radial osztályában pedig amerikai arany született. Anna Tunnicliffe mögött a litván Gintare Volungeviciute végzett a második helyen. A bronzérem Kínában marad, méghozzá Hszü Li-csia szekrényében.
HÍREK
Kedden kora reggel megérkezett Budapestre a magyar olimpiai csapat első nagyobb csoportja, közte a pekingi játékok két magyar ezüstérmese, az úszó Cseh László és a birkózó Fodor Zoltán. Az edzőkkel és sportvezetőkkel együtt több mint százfős küldöttséggel az úszókon és a kötöttfogású birkózókon kívül hazatértek a vívók, a cselgáncsozók, a sportlövők és a műugrók. Részletek >>
(Forrás: MTI)