Oroszország kaukázusi kalandja meggyorsította az amerikai rakéták lengyelországi telepítéséről való megállapodást. Már parafált egyezményt ír alá szerdán Varsóban Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter lengyel partnerével, Radoslaw Sikorskival. A tárgyalások már régóta elhúzódtak, s úgy látszott, hogy nem lesz aláírás a Bush-adminisztráció mandátuma alatt.
Holnap aláírják a rakétaalkut
A lengyel kormány ugyanis tartott tőle, hogy az esetleg hatalomra kerülő demokrata vezetés nem ragaszkodik majd a pajzs telepítéséhez. A mostani aláírás előtt Sikorski tárgyalt Barack Obamával. A demokrata szenátor a konkrét megállapodásról nem nyilatkozott, mondván: nem ismeri annak tartalmát, de megerősítette: támogatja a rakétapajzs létrehozását.
Az amerikai rakétapajzs Lengyelországba való telepítésénél a fő kérdés az ellentételezés volt. Donald Tusk kormánya elérte, hogy 2012-ig egy Patriot rakétaüteg állandóan lengyel területen állomásozik majd. (Az előző kormány megelégedett negyedévenként egy hónapos amerikai jelenléttel. - A szerk.) Tusk az állandó amerikai jelenlétet nagy győzelemnek értékelte, kijelentve, hogy ezzel gyakorlatilag törölték azt a korábbi egyezséget Moszkvával, miszerint az Oderától keletre nem lesznek NATO-erők. A két ország politikai segítségnyújtási nyilatkozat közzétételét is tervezi, amelyben a felek kötelezettséget vállalnak arra, hogy közösen reagálnak az esetleges katonai fenyegetésekre.
A jelentős katonapolitikai lépés megtételét Lengyelországban súlyosan akadályozta az elnök és a kormány nehéz együttműködése. Az államfő például egyszer szabályos kihallgatásnak vetette alá külügyminiszterét, akit arról vallatott, milyen kapcsolatokat tart fenn egy amerikai demokrata külpolitikussal. A Rice-látogatás előtt sokáig azon vitatkoztak például, hogy az aláírás az elnöki palotában vagy a külügy egy reprezentatív házában történjen-e?
A megállapodást végül a Kaukázuson túli orosz beavatkozás hozta tető alá: Lengyelországban - ahogy Ukrajnában is - megerősödtek azok a vélemények, amelyek szerint Oroszország kockázatos szomszéd. Javult a kormányfő és az államelnök párbeszéde és viszonya a külpolitika kérdéseiben az oroszok kaukázusi katonai teljesítménye nyomán. Mindez nem maradt hatástalan. A rakétatelepítést eddig ellenző lengyel közvélemény álláspontja is megváltozott. Egy hétfőn nyilvánosságra hozott felmérés szerint a közvélemény többsége immár támogatja az amerikai elfogórakétáknak az országba telepítését. Egy éve 56 százalék elutasította a tervet, és mindössze 28 százalék támogatta. A GfK intézet által ötszáz fő megkérdezésével, 4-5 százalékos hibahatárral készített új felmérésből viszont kiderült: a megkérdezettek 58 százaléka támogatja az amerikai rakéták befogadására vonatkozó varsói kormánydöntést, és csupán 37 százalékuk ellenzi, míg 5 százaléknak nem volt véleménye a kérdésről.
A lengyelek háromnegyed része úgy véli: a megállapodás nyomán romlik majd Lengyelország és Oroszország épp javuló viszonya.