Visszafogottan kezdte meg a kivonulást az orosz hadsereg Dél-Oszétiából. Bár az orosz elnök nyilatkozata alapján a Grúziától elszakadást követelő területen bevetett 58. hadsereg kedden megkezdi erőinek viszszavonását az augusztus 8-án kitört fegyveres harcok előtti állásaiba, Dmitrij Medvegyev szavai ellenére úgy tűnik, hogy a kivonulás helyett Moszkva a térségben békefenntartóként jelen lévő katonáinak megerősítése mellett dönt. Az orosz vezérkar kész katonai bázis létrehozására is Dél-Oszétiában.
Lassacskán vonulnak (ki) az oroszok
- Nem kivonulásról, hanem az erők visszavonásáról született megállapodás - adott választ a kivonulást hiányoló grúz vádakra az orosz vezérkari főnök helyettese, utalva a Medvegyev és a közvetítőként fellépő francia elnök, Nicolas Sarkozy által aláírt, majd a grúz elnök által is elfogadott hatpontos egyezményre. Anatolij Nogovicin szavai szerint - jelentette az Itar-Tassz orosz hírügynökség -, ha a felső vezetés utasítást ad rá, akkor a vezérkaron nem fog múlni egy katonai bázis létrehozása az el nem ismert köztársaságban, amelynek vezetője, Eduard Kokojti már korábban előállt hasonló kéréssel.
Mikhail Szaakasvili grúz elnök kedden Tbilisziben kijelentette, hogy az orosz erők kivonulása esetén azonnal kész megkezdeni a tárgyalásokat Moszkvával Dél-Oszétia és Abházia státuszának rendezéséről. Moszkva szerint ugyanakkor a grúz fél megegyezési szándékának ellentmond a tegnap elmaradt fogolycsere. - A megállapodás tizenkét orosz és tizenöt grúz katona cseréjéről szólt. Az utolsó pillanatban a grúzok elfogadhatatlan követelésekkel álltak elő - kommentálta az orosz vezérkari főnök.
Václav Klaus: Grúzia a felelős
Az orosz források szerint az ötnapos harcoknak kitett déloszét fővárost, Chinvalit - és a grúz területen lévő Gori környékét - kisebb katonai egységek már elhagyták, a további erők a helyreállítási munkálatok és humanitárius csomagok eljuttatásának biztosítására egyelőre maradnak. A grúz vezetés vitatja a visszavonás tényét.
Chinvaliban ma részlegesen megindult a vízellátás, hivatalosan több mint kilencezer menekült tért vissza az oroszországi Észak-Oszétiából. Finomodtak az orosz értékelések a város állapotát illetően is: míg a múlt heti jelentések - és a menekültek szavai szerint - a grúz erők romba döntötték a várost, addig az orosz regionális fejlesztési minisztérium helyettes vezetője, Vlagyimir Blank Chinvali ötödének károsodásáról beszélt. (Nemzetközi segélyszervezetek cáfolják azokat az orosz bejelentéseket, miszerint Dél-Oszétiában a harcok miatt több ezren meghaltak. Legfeljebb néhány tucat halálos áldozatról tudnak.)
A helyreállítási munkálatok gyorsítására hivatkozva kedden az el nem ismert Dél-Oszétia elnöke menesztette kormányát és rendkívüli állapotot hirdetett ki. - Folyik az új kormánytagok kiválasztása, de az új, fiatalokból álló kormány megalakítására még várni kell - nyilatkozta a Vesztyi orosz hírtelevíziónak Eduard Kokojti. A déloszét vezető részleges kijárási tilalmat rendelt el Chinvaliban, és fokozott ellenőrzést. Döntése mögött vélhetően a háború napjaiban regisztrálatlanul a lakosság kezére jutott fegyverek felkutatásának szándéka áll.
- Aki azt gondolta, hogy büntetlenül ölheti meg állampolgárainkat és békefenntartóinkat, az a későbbiekben is elsöprő válaszra számíthat - nyilatkozta tegnap a második világháború veteránjai előtt mondott beszédében az orosz elnök, hozzátéve, hogy ehhez az országnak mind gazdasági, mind politikai, mind katonai ereje megvan. - Nem kívánjuk a konfliktus elmélyítését, csak azt, hogy tiszteljenek minket - tette hozzá Medvegyev.