Eljött a Messiás?

Kína - na jó, az 1,3 milliárdból pármillió biztosan - tombolva ünnepel, és keserűen legyint. Miközben az ötödföldnyi nemzet sportolói utcahosszal vezetik az éremtáblát (ahogyan az kalkulálható volt, tényleg ott vannak minden kilométerkőnél), legnagyobb "spílereik" egyike, Liu Xiang visszalépett a férfiak 110 méteres gátfutó előfutamától. A nap sztorijaként a címvédő - továbbá vb-első, világcsúcstartó - atléta a rajthoz még odaállt, de miután az első startot visszalőtték, kilencvenezer néző néma döbbenetére már bicegve baktatott vissza az indítógéphez.

Kiküldött munkatársunk Bruckner Gábor jelenti

Mint később kiderült, az Achillesét fájlalta, ráadásul erősen.

A média hitte is, meg nem is; az egy órával a különös intermezzót követően már sajtótájékoztatón magyarázkodó kínai szakvezetés kapott néhány, a történtek "valódi okát" firtató kérdést, de a kosaras Yao Ming mellett Kína legnépszerűbb sportolójának mestere, Sun Hai-ping klasszis bokszoló módjára hajolt el az egyenesek elől. Az eszmecsere színhelyéről kiszoruló, így a sajtóközpont óriásképernyői előtt egymás lábán lépkedő tudósítók fejüket ingatva hallgatták, amint az edző azt mondja: "Liunak nem szokása föladni semmilyen versenyt, főleg nem egy hazai rendezésű olimpiát. Most azonban nem tehetett mást, a fájdalmai elviselhetetlenek voltak. Szörnyű, ami történt."

Ez utóbbi mondatot mi is megtanultuk az utóbbi hetekben.

Kajak-kenu előfutamokon még ritka az újságírótömeg, a hétfő azonban különleges nap volt az olimpia központi létesítményeitől egyórás buszútra fekvő Shunyiban: ekkor térdelt versenyen először egy hajóban Kozmann György és Kiss Tamás. Öt hete még úgy volt, hogy Kozmann mögött Kolonics György lapátol, de a kétszeres ötkarikás bajnok máig megmagyarázhatatlan - és megmagyarázatlan - tragédiája szénfekete betűkkel írta át a forgatókönyvet.

Baráth Etele, a hazai sportági szövetség elnöke azzal fogadott a lelátón, hogy a körülményekhez képest az egész csapat megpróbálja függetleníteni magát a fölfoghatatlantól. Elárulta, ő maga azt tanácsolta valamennyi versenyzőnek, hogy kerülje a témát, ugyanakkor a sportolókra bízta, ki visel gyászszalagot saját futama közben.

A kenukettesek 1000 méteres selejtezőjét szokatlan szorongás közepette várta a magyar különítmény, s a négyszeres világbajnok a legjobb eredményeként egy ifjúsági vb hatodik helyét fölmutatni tudó, huszonegy éves partnerével - komoly hajrát kivágva - a negyedik helyen evezett a célba. A pozíció nem ért finálét, csak középdöntőt: az történt, amire számítani lehetett.

- Kicsit langyosan mentünk - értékelt a beérkezés után Kozmann, majd így folytatta: - Igaz, azt figyelembe véve, hogy együtt most tettük meg első alkalommal a távot ellenfelek társaságában, nem is volt rossz. Már-már csoda, hogy ilyen rövid idő alatt ennyire összeszoktunk, hiszen normális esetben hónapok kemény munkája az összecsiszolódás. Célunk a döntőbe kerülés, és ott is leszünk.

Miután a láthatóan megilletődött Kiss - felteszem, ennyi kamerát és mikrofont egész pályája során nem látott, mint ezúttal egy kupacban - annyit mondott: "még mindig nem hiszem el, hogy olimpián vagyok", Kozmanntól megkérdeztem, mi járt a fejében azelőtt, hogy a rajtnál először belemerítette a lapátot a vízbe. Néhány másodpercnyi csönd után érkezett a válasz:

- Ez nem az az időszak, amikor egy profi megengedheti magának az emlékidézést.

A betonteknőben - a pazar mesterséges pálya az állandó vízelfolyás és a hínárosodás miatt nemrégiben szilárd burkolatot kapott - a további magyar hajók közül a C-1 1000-en érdekelt Vajda Attila két "csónakhosszal" verte a mezőnyt, s a munkás versenyt követően az első, ami kibukott belőle, az volt, hogy "tudom már, miért Shunyi a pálya neve, úgyhogy mindenekelőtt megpróbálok levegőt venni". Meggyőzően ment, és nagy fölénnyel nyert a Kovács, Szabó, Kozák, Janics női négyes is, ám arra gyanakszom, a huszonegyszeres világbajnok Kovács Katalin kissé babonás lehet, mert "csak az egész végén nyilatkozom"-mal sétált el a rá várakozók előtt. Ugyancsak "csont nélkül" jutott a pénteki döntőbe a hoszszabb távú K-2-ben a Kammerer Zoltán, Kucsera Gábor pár ("Nem voltunk csúcsformában, de kiindulásnak megtette" - summázott a megnyitón a magyar zászlót tartó Kammerer), miképpen a németek mögött becsorgó Sík, Beé, Vereckei, Bozsik kajakkvartett is. A brit Brabantset követve második Benkő Zoltánnak K-1-ben repetáznia kell a szerdai középfutamban, s ezzel nagyjából el is mondtam mindent a pekingi Messiásként emlegetett sportág első napi történéseiről.

Adósság így is maradt, mert van, amit szavakkal nem lehet elmondani.

A tizedik versenynapon nemcsak a betűkkel, hanem a számokkal is meggyűlt a tudósító baja. A pólóuszodában például összehasonlíthatatlanul nagyobb volt az izgalom a parton, mint a medencében: a férfitorna csoportmérkőzéseinek befejező napján mindenki eszelősen osztott-szorzott, hogy akkor miképpen tovább.

Mi azért a gólokat is jegyezgethettük rendesen, bár először Kanada vezetett a később lubickolássá szelídülő mecscsen. Kemény Dénes kapitány rendesen le is hordta a brigádot, mert csak 3:1-re "ment" az első negyedben, s a továbbiakban ugyancsak gyakran húzta a száját, pedig Kásás, Madaras és Kiss Gergely is akkora "dugót" küldött a sokat szenvedő áldozat kapujába, hogy a kényeztetés közben Varga Dénes félfordulatos, pimasz gólját már éppen csak megtapsoltuk...

- Tulajdonképpen semmivel nem vagyok elégedett, se a játékkal, se az eredménnyel - borongott a 12:3-mal záruló találkozót követően a tréner, aki hozzátette, hogy sokallja a három, amúgy elkerülhető gólt, és kevesli az emberfór-kihasználási százalékot.

Keménynek egyébként igaza van, a tökéletességre kell törekedni, ha a válogatott oda akar érni, ahová az előző két olimpián, s ahová Athén óta egyszer sem... Mindenesetre a 2004-es döntő óta a magyarok részéről veretlen szerbek jól megkeverték a kártyát azzal, hogy hétfő délelőtt a hosszabbításban kikaptak az olaszoktól. Persze aligha véletlenül, a cseles vereséggel ugyanis kettős győzelmet arattak: részint megkönnyítették maguknak a fináléhoz vezető utat (a spanyolokkal negyed-, majd a váratlanul hatosuk élén végző amerikaiakkal elődöntőzhetnek); részint egy ágra terelték a sportág maradék három nagyhatalmát, a csoportelsőségének köszönhetően automatikusan a négy közé jutó Magyarországot, valamint az odakerülésért egymással pótvizsgázó, világbajnok Horvátországot és az Eb-első Montenegrót.

Ha kikáromkodtuk magunkat, vigasztalásul elmondhatjuk, hogy a dobogó tetejére tartó, legközelebb pénteken csobbanó kompániának így is, úgy is le kell gyűrnie valamennyi vetélytársát, meg aztán: Pekingben mindenki mosolyog, plusz süt a nap.

Vidámak voltak az amerikai kosarasok is. A németek elleni, már tét nélküli, csoportzáró meccsükön komoly dilemmát okozott annak eldöntése, hogy a szünetekben fellépő - nem ázsiai - ugrócsoport tagjai, vagy az Egyesült Államok varázslói akrobatikusabbak-e, de hamarosan kiderült, a kérdés nem kérdés. Valamicskét tán elárul a meccsről, hogy a második negyed első percében a német táborból borgőzös hang ordította rimánkodva: "Hilfe!", segítségben azonban ezúttal nem bízhatott a tengerentúlon profiskodó Nowitzkit és Kamant (nem Kámánt), valamint a Spanyolországban légiós Jaglát leszámítva kizárólag odahaza játszókat felvonultató, szerény Eb-ötödik csapat.

Ezekben a napokban akad néhány látnivaló Pekingben, de az NBA-ből érkezett külön számhoz hasonlatos talán egy sem, ennek megfelelően csupán a legdrágább helyek közül maradt szabadon néhány a tizennyolcezres, egy az egyben a tengerentúli hiperarénákat idéző Wukesong csarnokban. A vörös bársonyszékeken hüledezőknek a szívritmus-szabályozókra ugyan nem volt szükségük - legföljebb az adott okot némi aggodalomra, hogy az első "félidőben" tizenhat pontig jutó LeBron James zsákolásai nyomán leszakad-e a gyűrű -, viszont az esztétika iránt érzékenyek megkapták, amiért kijöttek.

Dirk Nowitzki megpróbálta tartani a lelket a németekben, de társak híján ez nem volt egyszerű, tudniillik Bryant, Anthony meg a pontkirályi címre hajtó orlandói center, Howard úgy tette-vette a narancssárga labdát, hogy az embernek meggyőződése volt, két kézzel ennyi trükk nem lehetséges. Az amerikai szövetségi kapitány, Mike Krzyzewski is remekül szórakozott a versenyprogramba iktatott bemutatón, ám döntése nyomán - azt követően, hogy már 30 ponttal is vezető játékosai 53:29-es állásról kezdték a második "félidőt" - a show alábbhagyott valamelyest: a pályára küldött "fakó" (hahaha) többet figyelt a tartalomra, mint a külcsínre.

Másképpen: a jelentős alázás kegyesebb formáját választotta a mester. A "hagyjuk a szórakozást!" jelszó jegyében az addig 37 pontos "gólkülönbségi" rekord (119:82 a világbajnok spanyolokkal szemben) megdöntése lett az új cél, és az egészen más dimenzióban mozgók randevúján - sosem találnák ki - sikerült elérni azt. Két perccel a vége előtt jutott el száz pontig a mágikus válogatott, hogy aztán az utolsó dudaszóig bevigyen további hatot (106:57).

A nagyszínházi előadásról felvillanyozva távozott a publikum, melynek - ha egyáltalán voltak - eloszlottak a kétségei: hát persze, hogy léteznek csodák.

Jaj, szegény horvátokkal mi lesz a negyeddöntőben?!

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.