Bizonytalan a Gellért-hegyi sikló

Több határidő-módosítás, tulajdonos- és tervezőváltás és egy évtizeden is túlnyúló előkészületek után 2009 nyarán megnyílhat a felújított és kibővített Rác fürdő. A korábban Budapest egyik ékkövének tartott, Ybl Miklós tervei alapján átépített fürdő leginkább a monarchia idején volt közkedvelt; az épületegyüttes a második világháborúban súlyosan megsérült, de még az új Erzsébet híd építése miatt is le kellett belőle bontani egy részt. A fürdő felújítása már a rendszerváltás előtt felmerült, a főváros gyógyfürdőcége 1998-ban adott megbízást a rekonstrukcióra a részben általa alapított Rác Nosztalgia Kft.-nek.

A zöldek félnek a siklótól

A Rác fürdő felújításának és bővítésének része Budapest második siklójának kiépítése - ezt egyébként már 117 éve tervezik -, amely a tervek szerint a Hegyalja úttól alagútban indulna, az orom utcánál jönne a felszínre, és a fák lombkoronája felett jutna el a Citadellára, óránként ötszáz utassal. A 2,5-3 milliárd forintba kerülő siklóra egyelőre nincs végleges környezetvédelmi engedély, azt ugyanis a Levegő Munkacsoport megtámadta. A sikló felesleges és túl kockázatos beruházás - mondta lapunknak Schnier Mária, a Levegő Munkacsoport szakértője. A létesítmény ugyanis nem váltaná ki a Citadella turistabusz-forgalmát, az alsó megállójához, az Erzsébet híd lábához tervezett buszgarázs kialakításához nincs hely; mivel közparkról van szó, ott 3,5 méternél magasabb építmény nem emelhető, a talajban lévő karsztos üregek védelme miatt pedig egy méternél mélyebbre nem lehet ásni.
 
A felső, a Citadella alatt kialakítandó, kétszintes fogadóépület a zöldek szerint rontaná a világörökség részének minősülő terület tájképét. A sikló nyomvonala mentén ráadásul tízméteres sávban ki kellene irtani a fákat. Schnier Mária szerint a beruházó az előírt barlangkutatást sem végeztette el eddig, pedig könnyen előfordulhat, hogy a föld alól jelentősebb üregek kerülnek elő, ami akár az egész beruházást meghiúsíthatja. A beruházó részéről Prekuta Bálint hangsúlyozta, hogy a hotelépület kialakítása miatt 13 fát kellett kivágni, ezeket 87 új növény elültetésével pótolták. A sikló miatt mintegy száz fát kellene kivágni, helyükre viszont több mint ötszáz, előnevelt növény kerülne.

A megújítandó és kibővítendő fürdő alapkövét 2005-ben rakták le, a munkálatok azonban több okból is akadozva haladtak.

"Ami egy építkezésnél közbejöhet, az nálunk közbe is jött" - jegyezte meg lapunknak Prekuta Bálint, a beruházó Rác Nosztalgia Kft. egyik tulajdonosa. A fürdőt eredetileg a német Kempinski üzemeltette volna, velük azonban 2006-ban szerződést bontottak, majd az olasz Baglioni szállodalánccal írtak alá 15 éves üzemeltetési szerződést. Az új üzemeltető javaslatára lecserélték a beruházás tervezőjét és szinte a teljes építészgárdát is, valamint újraterveztették az épületegyüttest. Ezalatt a munkálatokkal egy időre le is kellett állni. További csúszást okozott, hogy az építkezés során számos török kori régészeti emléket találtak. A beruházó legutóbbi, egyéves határidő-módosítási kérelmére tavaszszal bólintott rá a főváros gazdasági bizottsága. A teljes beruházás értéke nyolcmilliárd forintra becsülhető. A hotelépület szerkezeti munkálatai éppen most fejeződtek be, a módosított építési engedélyt két hónapja hagyták jóvá, a fürdőrészre pedig már tavaly karácsonykor sikerült megszerezni az engedélyt. A fürdő megmaradó, eredeti épületétől balra kétszintes étterem épül, jobbra az eredetileg Ybl által tervezett, de a háborúban lebombázott zuhanycsarnokot állítják helyre, a Tabánba benyúló szárnyban pedig 67 szobás, abszolút felső kategóriás hotelt alakítanak ki. A szállodaszobák átlagos mérete ötven négyzetméter lesz, a legkisebb szoba 34 négyzetméteres, a legfelső emeleti elnöki lakosztály pedig ennek majdnem a hatszorosa, külön bejáratú, négyszáz négyzetméteres terasszal. A nettó hétezer négyzetméteres területű fürdő négy szinten épül; a pinceszinten hatszáz négyzetméteres, eredeti törökfürdő lesz, amely teljesen autentikus, korabeli élményt nyújt, hiszen még modern gépészetet sem alkalmaznak. A földszinten lesz az Ybl-féle zuhany- és kupolacsarnok, utóbbit már részben helyreállították. Külön szinten, a tetőteraszon helyezkedik majd el a 800 négyzetméteres új fürdő, amelynek lesz egy félig nyitott része is, télen is használható medencével és szabadtéri szaunával. Prekuta Bálint hangsúlyozta: a fürdő nemcsak a hotel vendégei, hanem a nagyközönség előtt is nyitva lesz, sőt arra számítanak, hogy a vendégek elenyésző része kerül ki a szálloda lakóiból.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.