Bolt világcsúccsal nyerte a 100 métert, Fazekas döntős
Az olimpia előtt az volt a kérdés, minden idők három leggyorsabb sprintere közül melyik ér fel a csúcsra. A volt világcsúcstartó jamaicai Asafa Powell (9.74 mp), aki még semmilyen komoly trófeával nem rendelkezik, honfitársa, az aktuális rekorder Usain Bolt (9.72), aki idén májusban ugrott az örökranglista élére, vagy a 100-on és 200-on is világbajnok amerikai Tyson Gay (9.77), aki hátszéllel már 9.68-at is repesztett. Az esélyesek köre az elődöntő után váratlanul kettőre szűkült, mivel Gay óriási meglepetésre nem jutott tovább, futamában csak az ötödik helyen ért célba. Powell és Bolt magabiztosan vette az akadályt, különösen a 200-ról 100-ra váltott Bolt tűnt meggyőzőnek 9.85 mp-es produkciójával.
A fináléba így három jamaicai, két-két amerikai és trinidadi futó került, valamint a Holland Antillákat képviselő Churandy Martina. A Madárfészekben 91 ezer néző várta lélegzetvisszafojtva a helyi idő szerint 22:30 órakor sorra kerülő rajtot.
A bemutatásnál pózoló és grimaszoló Bolt nem a legjobban rajtolt, de harminc méternél már ő volt elől, a táv háromnegyedénél pedig már ötméteres előnye volt. Fölényére jellemző, hogy körbetekingetve, mellét verdesve "lépegetett" a célba, miközben a többiek között öldöklő harc folyt a dobogós helyért. Gyakorlatilag könnyedén, a végén kiengedve javította meg három századdal a világrekordot.
A második helyre a trinidadi Richard Thompson (9.89), a harmadikra az amerikai Walter Dix (9.91) dobta be magát, Powell még dobogóra sem került, csak az ötödik lett.
Bolt diadala után folytatta az egyszemélyes show-t, jamaicai zászlóval a hátán a világcsúcsot jelző tábla mellett fotóztatta magát, táncolt, ugrált, meghajolt a közönség előtt, láthatólag kiélvezte a siker minden pillanatát.
"Győzni jöttem ma ide, ez volt a célom. Mostantól csak a 200 méterre koncentrálok, erre készültem és meg is fogom csinálni" - nyilatkozta Bolt.
"A legfontosabb pillanatban szúrtam el. A lábaim egyszerűen halottak voltak. Usain elképesztő volt, örülök a sikerének. Az aranyért utaztam Pekingbe, de úgy tűnik, nem készültem fel rá kellőképpen" - mondta a csalódott Powell.
Férfi 100 m, olimpiai bajnok:
1. Usain Bolt (Jamaica) 9.69 másodperc - világcsúcs (régi: 9.72, Bolt, 2008.05.31., New York)
2. Richard Thompson (Trinidad és Tobago) 9.89
3. Walter Dix (Egyesült Államok) 9.91
4. Martina Churandy (Holland Antillák) 9.93
5. Asafa Powell (Jamaica) 9.95
6. Michael Frater (Jamaica) 9.97
7. Marc Burns (Trinidad és Tobago) 10.01
8. Darvis Patton (Egyesült Államok) 10.03
A három magyar diszkoszvető közül meglepetésre csak az utolsó pillanatban a csapatba került Fazekas Róbert jutott be a keddi döntőbe a pekingi olimpián, az athéni ezüstérmes Kővágó Zoltán, valamint Máté Gábor kiesett. Ugyancsak búcsúzott a rúdugró Molnár Krisztina és 400-on Petráhn Barbara.
Az ötkarikás játékok legimpozánsabb létesítményében, a Nemzeti Stadionban már kora délelőtt telt ház, azaz 91 ezer néző várta a versenyeket - ami meglepő, hiszen a selejtezőkre fele ennyien sem szoktak kíváncsiak lenni. A különleges építészeti megoldása miatt Madárfészeknek titulált aréna elnevezését a fecskék komolyan vették, s mint az olimpia egyik jelképei, folyamatosan a tető alatti területen cirkáltak.
A 30-35 fokos hőmérséklet mellett ragyogó napsütésben magyar részről a férfi diszkoszvetésre, a női rúdugrásra és a női 400 méterre irányult a figyelem.
A diszkoszosok A csoportjában a három magyar közül az athéni aranyérmétől doppingvétség miatt megfosztott Fazekas Róbert, valamint Máté Gábor próbálta meg túldobni a 64,50 méteres selejtező szintet. Az eltiltásának letöltése után az utolsó pillanatban a csapatba került Fazekas elsőre kilépett forgás közben, másodikra 61,61 métert ért el, erre még rá tudott tenni egy lapáttal, s 62,64-gyel zárt. Ezzel hetedik lett a csoportban, s mint később kiderült, 11. helyen bejutott a fináléba.
"Jó közepes teljesítmény volt ez, hiányzott az edzőm, Vida József, s hát rég voltam ilyen szituációban - összegzett Fazekas. - Nekem egy jutalomút az olimpia, hiszen az utolsó pillanatban jutottam ki. A 30. voltam a világranglistán, most ezen javítottam. Úgy érzem, mindent megtettem, bár azt terveztem, hogy 65 m körül dobok. A másik csoport kissé gyengébb, talán elég lesz a 62,64 a döntőhöz. Négy éve Kővágó Zoli 61 m körüli dobással a 12. helyen került fináléba, s végül második lett."
Fazekas elárulta, hogy eltiltása és visszatérése nem téma a versenyzők között. "Nem került ez szóba. Aleknával összefutottam az ebédlőben, aki örült a visszatérésemnek. Ő egy igazi sportember."
A békéscsabai Máté idén kiegyensúlyozott teljesítményt nyújtott, 66,32-ig jutott, ezúttal azonban elmaradt legjobbjától. Egy érvénytelen kísérletet követően mindössze 55,15 méterrel folytatta, harmadikra sikerült 62,44-re javítania, s nyolcadikként zárt. "Borzalmasan kezdtem, aztán összekaptam magam. Szaknyelven szólva az első kettőre tököt dobtam - nyilatkozott Máté. - Elkövettem azt a hibát, hogy a technikámra figyeltem, pedig egy olimpián be kell csukni a szemet, s beletenni mindent, ami belefér. A nyolcadik hely nem szokott elég lenni a döntőhöz, de remélem úgy járok, mint négy éve Kővágó. Úgy érzem, mindent megtettem a felkészülésben, s sikerült egy tűrhetőt dobnom." Máté végül 13. lett, négy centiméterrel marad le a döntőről.
Az olimpiai ezüstérmes Kővágó 60,79, 59,46, 60,44 méteres sorozatot produkált, amit összesítésben csupán a 21. helyet jelentette. A Honvéd atlétája feldúltan nyilatkozott a vegyes zónában, ahol az újságírók várták.
"Az olimpiai ezüstérmem nem ér annyit, hogy kihozzák ide az edzőmet. Olyan ez, mintha egy Forma-1-es pilótának azt mondanák, hogy állítsd be magad a kocsit" - nyilatkozott a MTI-nek. Kővágó hozzátette, döntőbe szeretett volna jutni, de két évvel ezelőtti motorbalesete óta még mindig nem tudta utolérni magát, a keze most is magán viseli az ütközés nyomát. "Fél évet ki kellett hagynom, s amikor folytattam, nem onnan tudtam, ahol abbahagytam. Van, amikor már jól megy a dobás, aztán visszaesem."
Mérei László szövetségi kapitány az edzőkérdéssel kapcsolatban azt mondta, Kővágó június elején váltott edzőt, amikor az akkreditáció már lezárult. Megpróbálták elindítani a tréner utazásához szükséges folyamatot, de a Magyar Olimpiai Bizottság tájékoztatása szerint, már nem lehetett változtatni.
A rúdugró Molnár Krisztina a négyméteres kezdő magasságon harmadszorra jutott át, a 4,15-ön viszont elsőre. Ez jelentette számára a végállomást, mivel a 4,30-at már nem sikerült átvinnie.
Petráhn Barbara 400 méteren futamában 53.06 mp-cel a negyedik helyen ért célba, ideje kevés volt a továbbjutáshoz.
Farkas Györgyi a 29.
Farkas Györgyi a 29. helyen végzett hétpróbában. Az aranyérmet az ukrán Natalja Dobrinszka (6733 p) nyerte meg. A Bp. Honvéd atlétája 5760 pontot gyűjtött. Dobrinszka mögött honfitársa, Ljudmilla Blonszka lett a második, az amerikai Hyleas Fountain pedig a harmadik.
A két nap során kiegyensúlyozott teljesítményt nyújtó Dobrinszka számára többek között azzal nyílt meg a győzelemhez vezető út, hogy a szám címvédője és világbajnoka, a svéd Carolina Klüft a játékok előtt nem sokkal bejelentette, hogy többet nem indul többpróbában.
Farkas Györgyi eredményei: 100 m gát: 14.66 mp (887 p), magas: 1,74 m (903), súlylökés: 12,06 m (665), 200 m: 26.10 mp (788), távol: 6,09 m (877), gerely: 43,45 m (734), 800 m: 2:14.05 p (906).
(forrás: MTI)