Magyar Bálint hozta létre, és ő is tette tönkre az SZDSZ-t - állítja Kőszeg Ferenc, a liberális párt egykor legtekintélyesebb személyiségeinek egyike. Tölgyessy-puccs, MSZP- SZDSZ-koalíció, Tocsik-ügy: mindenről Magyar tehet?
Kőszeg: Magyar Bálint a hibás
"A Szabad Demokraták Szövetségét Magyar Bálint hozta létre. Ő is tette tönkre" - ezzel a két mondattal kezdődik Kőszeg Ferenc terjedelmes, három oldalt betöltő elemzése, melyet az Élet és Irodalom tegnapi számában publikált. Sakk! Matt? című cikkében az SZDSZ egykori alapítója és vezető politikusa felidézi a liberális párt történetének legfontosabb állomásait, kudarcos stratégiai döntéseit, amelyek meghozatalában szerinte Magyar Bálintnak mindig meghatározó szerepe volt. Mindig az erősek, a győztesek csoportja, maga a győzelem foglalkoztatta, ami nélkülözhetetlen, de veszélyes hajlama egy induló politikusnak, írta Kőszeg Ferenc Magyarról. Tölgyessy Péter puccsszerű - a párton belül nyílt hatalmi harcot előidéző - leváltását tartja az egyik komoly válságnak, melynek előidézésében Magyarnak tevékeny szerepe volt, és felrója azt is, hogy Pető Iván pártelnökké választásában hogyan segédkeztek zalai "álküldöttek". Komoly stratégiai hibának tartja Kőszeg azt is, hogy Magyar döntésére a párt országos listájának második helyét kapta a Fideszből nem sokkal korábban - 1993 őszén - az Orbán Viktorral való konfrontációja nyomán kilépett Fodor Gábor, holott akkor együttműködési megállapodás volt érvényben a Fidesszel. Az 1994-ben megkötött MSZP-SZDSZ-koalícióval kapcsolatban Kőszeg megemlíti, hogy Magyar Bálint kizárta az együttműködés lehetőségét egy Horn Gyula vezette kormánnyal, majd ő volt az egyik legharcosabb védelmezője a koalíciónak, azzal érvelve, hogy a kampánytámogatók soha többé nem adnak pénzt, ha nem vállalják a kormányzást; később ő fékezte meg a kilépésről szóló vitákat is. A Tocsik-ügy miatt Pető Iván vitte el a balhét, holott a pártfinanszírozási ügyeket Kőszeg szerint Magyar intézte.
Összefoglalva: a szerző szerint Magyar Bálint részese, többnyire kezdeményezője volt minden olyan döntésnek, amely végül a kudarchoz vezetett. Magyar nemrég kiszállt, valószínűleg azért, mert sem maga, sem a párt számára nem lát jövőt. "Hány győzelmet aratott, mire ez a mai romhalmaz előállt!" - írja Kőszeg Ferenc.
A cikkben megfogalmazott vádakkal kapcsolatosan szerettük volna megtudni Magyar Bálint véleményét, ő azonban szabadságára, illetve "a cikk félreértelmezéseire" hivatkozva nem kívánt reagálni. Kőszeg Ferencet is megkérdeztük, részben arról, miért most írt, és miért éppen Magyarra "hegyezte ki" cikkét.
A párt elmúlt húsz éve volt az előzmény - felelt Kőszeg Ferenc. - Már a kezdetektől érzékeltem - mondta -, hogy rossz irányba mennek a dolgok, de nem csak nekem tűnt fel, hogy ebben Magyar Bálintnak kiemelt szerepe volt. Eörsi István például 2002 augusztusában sorra vette a párt "elmagyarbálintosodásának" a stációit az Élet és Irodalomban. Ez tehát régi felismerés - nyilatkozta lapunknak Kőszeg Ferenc, hozzátéve, hogy jó viszonyban van Magyar Bálinttal, akit igazi politikusnak tart, abban az értelemben, hogy az általa helyesnek tartott politikát a párt érdekében érvényesítette, akaratát mindig keresztül tudta vinni, és sohasem a személyes haszonszerzés érdekében. Arra a kérdésünkre, hogy miért Magyar szerepét emeli ki a Magyar-Kuncze-Pető triumvirátuséból, illetőleg miért nem tér ki például Kóka János elnöki tevékenységének értékelésére, azt válaszolta: 1998 óta csak kívülről figyeli az SZDSZ ténykedését, azt pedig nem tudja megmondani, hogy a három vezető közül az egyes döntéseknél kinek mekkora volt a meggyőző ereje. Mindenesetre nyilvános véleménykülönbség talán sohasem volt hármójuk között, ami - ismerve Magyar lehengerlő stílusát - nem is meglepő. Kőszeg szerint Magyar Bálint kiszállásával nem oldódnak meg az SZDSZ problémái.