Nézőtéri botrány miatt félbeszakadt az elmúlt napokban a cserszegtomaji rockfesztivál. A szervezők szerint neonácik randalíroztak a koncerten, az első számú gyanúsított ártatlannak vallja magát. Hárman voltak, mondja. A kívülállók szerint harmincan.
Akik miatt félbeszakadt a rockfesztivál
A háttérben már melegített a Jóindulat nevű zenekar, a színpadon még a Rockwell játszotta az utolsó számát, amikor Süliné Elekes Éva, a cserszegtomaji ifjúsági klub vezetője magához vette a mikrofont, és közölte a nézőkkel: mivel a továbbiakban nem tudják garantálni a nézők biztonságát, a rendőrség kérésére félbeszakítják a kétnaposra tervezett rockfesztivált.
Valójában ekkor már helyreállt a rend a zalai faluban: a Keszthelyről kiérkező rendőrök három fiatalt előállítottak, néhány fekete ruhás, kopaszra nyírt fiút felraktak a menetrend szerinti buszra, voltak, akiket bekísértek a keszthelyi buszállomásra. A nézők a buli lefújása után hazamentek.
Utólag nem könnyű rekonstruálni, mi történt az amatőr rockzenekarok harmadik cserszegtomaji fesztiválján. Az összetűzésbe keveredett felek szinte minden ponton eltérően emlékeznek az eseményekre.
- Húsz-harminc fiatal rontotta el a többiek szórakozását. Eleve azzal a szándékkal jöttek, hogy tönkretegyék a bulit - állítja Lénárt Mihály, a cserszegtomaji ifjúsági klub rangidős tagja, a fesztivál egyik szervezője. - Nagyjából egyszerre érkeztek, és azzal kezdték, hogy leszólták a fellépő zenekarokat, az általuk képviselt zenei stílust. Indításként megpróbáltak megdobni engem egy sörösüveggel, szóváltásba keveredtek a nézőkkel, végül nyakon öntöttek egy adag gulyáslevessel. Ekkor szabadultak el az indulatok.
- Először is nem volt semmiféle harminc fiatalból álló társaság, két-három barátommal együtt mentünk ki a fesztiválra, csakúgy, mint az előző két évben - mondja Polai Dávid, az egyik garázdasággal gyanúsított fiatalember. - Nem mi provokáltuk a szervezőket, hanem ők kötöttek belénk. Gúnyoltak, mert volt nálam egy árpádsávos zászló. Csakhogy a nézők egy része mellénk állt, és szóltak a rendezőknek, hogy ne piszkáljanak minket a zászló miatt.
- Miért visz árpádsávos zászlót egy rockkoncertre? - kérdezem a fiatalembertől.
- Minden koncertre elviszem.
- Miért?
- A koncerten való összetartozást erősíti. Akik szimpatizálnak vele, közösséget alkothatnak. Az meg nem érdekel, ha valakinek baja van vele.
Lénárt Mihály elismeri: valóban szóltak Polai Dávidnak, hogy ezen a rendezvényen nincs szükség az árpádsávos zászlóra.
- De nem a zászlóval volt a baj - állítja Lénárt Mihály. - A randalírozók viselkedéséből egyértelműen kiderült, hogy neonácik. Jól ismerték egymást, látszott, hogy nem itt találkoztak először. Többször is karlendítéssel és "Sieg heil!" kiáltással köszöntötték egymást. Néhányan büszkén mutogatták a horogkeresztes tetoválásaikat. Akadtak, akik azt mondták magukról, hogy ők az "újmagyarok". Nekem pedig azt kiabálták, hogy mocskos antifasiszta.
A Keszthelyen eladóként dolgozó Polai Dávid azt állítja: ezekből semmit sem látott, semmit sem hallott, ő biztosan nem nevezte magát "újmagyarnak". Mindennek alátámasztására kijelentette: valójában azt se tudja, hogy mit jelenthet ez a kifejezés.
- Olvasott már ilyen témájú könyvet? Tudja, hány áldozata volt a fasizmusnak? - kérdezem a húszéves fiatalembert.
- Nem vagyok újfasiszta, nem olvastam ilyen témájú könyvet. Nem érdekel a történelem. Nem járok tüntetni, nem megyek politikai rendezvényekre. Csak a punkzene érdekel, különösen a Hatóságilag tilos meg a Rózsaszín pitbull nevű zenekarokat kedvelem - válaszolja Polai Dávid.
Lénárt Mihályon kívül beszéltünk Süliné Elekes Évával, továbbá tucatnyi szervezővel, akik egybehangzóan azt állították: Polai Dávid nem néhány barátjával, hanem egy harmincfős csoport tagjaként vett részt a rockfesztiválon, és szerintük ő volt az incidens kirobbantója.
- Hiába próbáltuk meggyőzni őt meg a barátait, hogy hagyják abba a trágár bekiabálásokat, ne inzultálják a nézőket, nem lehetett beszélni velük - mondja Süliné Elekes Éva. - Többen is erősen ittasak voltak közülük.
- A gulyásleveses akció után kezdődött a dulakodás, amelyben Polai Dávid elővett egy baseballütőt, és fejbe vágott vele egy középkorú nézőt - állítja Lénárt Mihály. - Úgy kellett lefogni a támadót. Tömegverekedés szerencsére nem alakult ki.
- Soha nem volt baseballütőm, így nem is lehetett nálam ilyesmi - mondja Polai Dávid. - A baseballütőt éppenséggel valamelyik szervező kerítette elő a dulakodás alatt, és engem támadtak meg vele. Aztán többen a földre tepertek és rugdostak. Tele vagyok sebekkel meg véraláfutásokkal. A rendőrök persze a balhé után a barátaimmal együtt engem állítottak elő, mert a szervezők azt hazudták, hogy mi kezdtük a verekedést.
Helyiekkel beszélgetve felmerült az is: a botrány hátterében esetleg személyes konfliktus állhat. Lénárt Mihály és Polai Dávid egyaránt cserszegtomajiak, egykorúak, régóta ismerik egymást, és egyikük sem titkolja, hogy nem szimpatizál a másikkal. Lénárt azt állítja: Polai többször is beszólt már neki az utcán, amiért gyakran hord antifasiszta feliratú pólót. Polai szerint viszont nem a felirat, hanem a Lénárt pólóján látható vörös zászló miatt fejezte ki nemtetszését.
Lakics Andrea, a keszthelyi rendőrkapitányság sajtóreferense kérdésünkre válaszolva azt mondta: az ügyben egymásnak ellentmondó tanúvallomások születtek, így hoszszabb időre van szükség a tényállás tisztázásához. Azt viszont megerősítette, hogy a rendőrség három személy ellen indított vizsgálatot: két cserszegtomaji fiatalt - köztük Polai Dávidot - garázdasággal, egy nagykanizsai társukat pedig rendzavarással gyanúsítják. A fesztivál szervezői ellen nem indult eljárás.
Azt egyelőre nem tudni, hogy jövőre lesz-e cserszegtomaji rockfesztivál. Süliné Elekes Éva szerint készülnek rá, de csak akkor fogják megtartani, ha garantálni tudják a nézők biztonságát.