Hogy milyenek az olimpiai helyszínek? Pazarak! S hogy milyen Peking ezekben a napokban? Na, azt nem tudom...
Ha nem állítja meg a rendőr...
A hatodik napra készülve mi már csak tudtuk, hogy ez mennyire nem igaz. És még tudjuk a hetedik előtt is...
Az FTC huszonhárom éves olimpiai újonca - hogy is mondjam csak? - nem tartozott a delegáció topfavoritjai közé, Struhács György szakágvezető például arra a kérdésemre, hogy ha még odahaza egyetlen érmest kellett volna említenie, Fodort hányadiknak nevezte volna meg, azt felelte: a válogatottból legalább hárman esélyesebbek voltak nála, tehát negyediknek. Ehhez képest a horgászbottal is remekül bánó, addigi legjobb eredményeként a tavalyi világbajnoki nyolcadik helyet felmutató birkózó majdnem kifogta az aranyhalat.
A - dacára Virág Lajos (96 kg) és Deák Bárdos Mihály (120) gyors búcsújának - bravúros előzmények után persze hogy megjött az étvágy, a tetejébe a pincér már ott állt az asztalnál a díszvacsorával, aztán mégsem tette le a tányért. A döntő első menetében a magyarnak kedvezett a szerencse - ő térdelhetett később parterhelyzetbe, s a sportág eszement szabályai szellemében az eredményes "kivédekezésért", mint utolsó ponttulajdonos, bezsebelhette a szakaszgyőzelmet -, a következő, szintén eseménytelen felvonásban azonban az olasz járt jól a sorsolással (1:1). A harmadik etapban jelentős körömrágás kísérte az újabb golyóhúzást, s mivel ismét Fodor lett a nyerő, azt hittük, ő lesz a győztes is.
Nem ő lett.
Már csak tizenöt másodpercet kellett volna kibírnia, amikor a római rendőrtiszt - egy hátsó kiemelést követően - kis híján kihajította őt a hangárszerű létesítményből, aztán már csak a tény rögzítése maradt hátra: ez sem sikerült...
Az újabb könnycseppeket egészen más csalta elő az ezüstérmes Fodorból, mint néhány órával korábban, de amikor a sajtószobában néhány lélekerősítő vállveregetés után értékelte az eseményeket, egy félmosoly is megjelent az arcán. "Higgyék el, holnap jobban fogok örülni az ezüstnek annál, mint ahogyan most kinézek."
Efelől kétségünk nem lehetett.
Úgy tíz perccel az elrugaszkodás után az otthonról éremre esélyesként útjára engedett Gyurta letörtségnek a nyomát sem mutatva lépett a folyosóra, amelynek innenső oldalán a riporterek, a túlsón meg a sportolók ácsorognak, és számról számra arról diskurálnak, hogy milyen remek volt, esetleg hogy mi a fészkes fene történt. Előfordul persze, hogy a téma nem sorolható e két hagyományos kategóriába...
- Életem második legjobb idejét úsztam, és nem sok hiányzott a harmadik helyhez sem, úgyhogy elégedett vagyok - mondta kérdés nélkül a fináléban 2:09,22-vel, megint csak ötödikként beérkező tinédzser, aki a tisztánlátás kedvéért megjegyezte, hogy athéni idejével nagyjából tizenötödik lett volna. Nem elégedetlen egy kicsit se? - puhatolóztak tovább a karám másik felén. - Tizenkilenc évesen már van egy olimpiai ezüstérmem, Európa-csúcstartó vagyok, ezt ebben a korban nem sokan mondhatják el magukról. Ráadásul az elutazás előtt 2:09,20-at terveztünk Széles Sanyi bácsival, ezt is teljesítettem. "Aláírná-e, ha sokkal gyengébb időt úszik, de második lesz? - szólt az újabb kérdés, mire a válasz: "Nem, nem írnám alá. Még egyszer mondom, húsz sem vagyok, a riválisaim jóval idősebbek nálam, hogy mást ne mondjak, a győztes japán Kitadzsima huszonhat. További két olimpia biztosan bennem van, motiváltnak és eltökéltnek érzem magam, tehát nincs semmi baj."
A határozott szavak dacára annyit muszáj rögzíteni, hogy Gyurta "előfutamos formájában" a második helyen végzett volna, de ilyen nyilatkozat után átgondolandó a "cöcögés", úgyhogy a további kommentárt rábíztuk a mesterre, Széles Sándorra. "A helyzet paradox, Danié a múlt, és Danié a jövő" - summázta a tréner a jelent, mi pedig megnéztük, amint Alain Bernard nyeri a sportág klasszikus számát, a 100 m gyorsot (47,21). Ezzel a francia - aki mindenfajta feltűnés nélkül elindulhat majd az erőemelők versenyében, amint a szakág felkerül az olimpia műsorára - szépen bemutatott a tőle a világcsúcsot az előző nap elorozó, ausztrál Sullivannek, de a kínai nézők szemében így is csak második lehetett, tudniillik bizonyos Liu Zi-ge átírta a 200 m női pillangó világrekordját (2:04,18).
A Vizes kockában történtek krónikájának része még, hogy 4x200-as női gyorsváltónk a dicséretes hatodik pozícióban zárta a stafétát (a 7:44,31-et repesztő ausztrál négyes jóvoltából itt született meg a játékok tizennyolcadik úszóvilágcsúcsa), s az is, hogy a férfi 200 m vegyes elődöntőjében Cseh Lászlónak újra kijutott a csütörtöki "pihenőjét" is az uszodában töltő Michael Phelpsből: az azonos futamba soroltak közül az amerikai érte el a legjobb időt, míg a Pekingben (eddig) kétszeres ezüstérmes magyar a mezőny negyedik eredményével (1:58,19) jutott a pénteki "végjátékba".
A sikerben őszintén bíztunk, az ellenben a meglepetés erejével hatott, hogy az ibériaiak a maguk részéről már két negyed után befejezettnek nyilvánították a mérkőzést. A 6:5-ös magyar vezetésnél kezdődő második "félidőben" - nem utolsósorban a betonbiztos védekezés nyomán - már csak magyar gól született, úgyhogy azt kérdeztem az esetleges fellélegzésről, továbbá a kalkulálgatásról hallani sem akaró szövetségi kapitánytól: ült-e az utóbbi időben úgy a csapat kispadján, hogy tizenhat percen át egyetlen beszedett gól feletti bánatában sem kellett felpattannia? "Nem, és ez nagyon biztató a folytatásra nézve" - szólt a válasz, s eszem ágában nem volt vitába szállni a szakvezetővel, tudniillik szerintem is az.
Kár, hogy a hat teljes versenynap alatt három ezüsttel és egy bronzzal megterhelt magyar éremtábláról még mindig nem mondható el ugyanez.
Kiküldött munkatársunk jelenti