A határokon átnyúló - döntően uniós pénzekből megvalósuló - projekteket illetően élénk együttműködés alakult ki a szomszéd országokkal. A legnagyobb érdeklődést eddig Románia mutatta.
Bukarest jó példa
Meghatározó szempont, hogy a fejlesztéspolitika nem etnikai bázisú, és a forrásrendszer sem ehhez igazodik. Ezt már csak az uniós logika sem tenné lehetővé - hangoztatta lapunknak Gémesi Ferenc, a MeH nemzetpolitikai ügyekben illetékes szakállamtitkára, hozzátéve: az nem lehetséges, hogy az uniós forrásokat direkt módon etnikai szempontok szerint "osztogathatnák". Ugyanakkor a fejlesztéspolitikában vannak a kisebbségi közösségek számára is fontos célok - mint a "Varratmentes Európa" program - hiszen ők is az adott régiók integráns részét alkotják, és éppen emiatt fontosak egyik vagy másik határ menti térség fejlődése szempontjából. Mint az államtitkár elmondta, az elmúlt két évben magyar részről a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség közreműködésével alaposan feltérképezték a határ menti lehetőségeket, és a rendelkezésre álló eszközökkel segítik a szomszédos országokban élő magyar közösségeket abban, hogy bekapcsolódhassanak a közös regionális projektekbe. A legnagyobb készség a kezdetektől román részről mutatkozik a határon átnyúló fejlesztések ügyében - nem függetlenül attól, hogy már az első együttes magyar-román kormányülésen is napirenden szerepelt a fejlesztési tervek összehangolása. Abban az időben még úgy tetszett, hogy alapvetően politikai kérdésről van szó. Nagyon gyorsan kiderült azonban, hogy ezen túlmenően mindez nagyon is gyakorlatias kihívás a két ország számára - hangoztatta a szakállamtitkár, és emlékeztetett rá, hogy mára már számos olyan elképzelés van megvalósulóban, ahol együttműködik a két szomszéd. Ezek főleg az infrastruktúrát, vagy például a turizmust érintik. A projektek magyarországi és romániai "gazdáinak" egy része már az uniós forrásokhoz is hozzájutott, és a kormányzati ciklus végére sok közülük el is készülhet. Az államtitkár szerint Szlovákiát nem lehet "ellenpéldaként" említeni, de tény, hogy északi szomszédunkkal még több közös tennivalónk van. A szándékok szintjén mutatkozik készség és egyes közös projektek is elindultak. Ilyen például az új Ipoly-hidak megépítése. Ám a közös érdekű célok megvalósítását célszerű volna felgyorsítani.
A média szintjén a környező országokban fel-felvetődik: vajon milyen érdekeltség húzódik meg Magyarország nagyfokú érdeklődése mögött a közös projektek iránt. Nincs-e szó valamiféle "magyar szupremácia" megteremtését célzó törekvésről? - teszi fel olykor némelyik szomszéd országbeli lap. Ennek kapcsán Gémesi hangoztatta: Világossá kell tenni mindenki számára, hogy az új uniós lehetőségeket nem valamifajta politikai befolyás szerzésére próbáljuk felhasználni, hanem a közös térségünk együttműködésen alapuló fejlesztéséhez. És fontos ehhez hozzátenni, hogy mi nem a régiókat akarjuk "etnicizálni", hanem az etnikumokat "regionalizálni", vagyis segíteni az adott régióban élőket abban, hogy sikeres fejlesztéseket tudjanak megvalósítani. Tapasztalataink szerint nincs politikai nézetkülönbség az egyes érintett kormányok között abban, hogy regionális fejlesztéspolitikára szükség van. Valamennyi ország részéről deklarált szándék a közös projektben való együttműködés, és a napi ügyeket illetően szoros a kapcsolat az érintett kormányzati szervek között - mondta az államtitkár.