Mégsem vonulnak ki az oroszok Goriból
Ellentmondásos hírek érkeztek csütörtök délelőtt arról, hogy az orosz csapatok a tűzszüneti megállapodásnak megfelelően kivonultak-e a grúziai Gori és Poti városokból.
A grúz belügyminisztérium reggel jelentette be, hogy megkezdődött az orosz csapatkivonás Goriból, a grúz rendőrség és a különleges erők pedig fokozatosan ellenőrzésük alá vonják a Dél-Oszétiához közel fekvő várost. Sota Utiasvili, a minisztérium szóvivője később arról számolt be, hogy az orosz erők "meggondolták magukat" és mégsem hagyják el a grúziai települést. A francia hírügynökség tudósítója azt jelentette, hogy robbanások sorozatát hallotta Gori körül és füstöt látott felszállni.
- Egész éjszaka azt mondták, hogy távozni fognak, de meggondolták magukat. A grúz erők abbahagyták a bevonulást, hogy elkerüljék az összetűzést az oroszokkal - mondta Utiasvili, aki nem sokkal korábban még megerősítette az orosz csapatkivonásról szóló belügyminisztériumi közleményt. Akkor azt is hozzátette, hogy az orosz katonák elhagyták a Fekete-tenger partján fekvő Poti kikötővárost is, amelynek olajterminálja kulcsfontosságú a grúz gazdaság számára.
A grúz külügyminisztérium arról adott hírt, hogy újabb orosz csapatok érkeznek Goriba és orosz egységek vonulnak be Potiba. Az orosz csapatok grúz állítás szerint szerdán hatoltak be Goriba, pár órával azután, hogy mindkét fél aláírta a tűzszüneti megállapodást. Az egyezményben vállalták, hogy visszavonják erőiket a harcok kezdete előtt elfoglalt állásaikba, ezért megfigyelők megkérdőjelezték, hogy Moszkva valóban be akarja-e tartani a tűzszünetet.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter amerikai kollégájával, Condoleezza Rice-szal telefonon tárgyalva visszautasította és inszinuációnak minősítette azt az állítást, hogy Oroszország nem tartja tiszteletben a Dmitrij Medvegyev orosz elnök és Nicolas Sarkozy francia államfő által kidolgozott rendezési elveket - jelentette Horváth Júlia, az MTI moszkvai tudósítója.
Medvegyev a maga részéről leszögezte, hogy Oroszország teljes mértékben elkötelezett a kaukázusi válság rendezésére kidolgozott elvek mellett. Szerinte most a legfontosabb az, hogy az ezeken az elveken nyugvó megállapodást aláírja Grúzia és Dél-Oszétia, valamint végrehajtásának garantálóiként Oroszország, az Európai Unió és az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet - hangsúlyozta az orosz elnök a francia államfővel szerda éjszaka telefonon folytatott megbeszélésén.
Szergej Ivanov orosz miniszterelnök-helyettes eközben országa grúziai hadműveletét a 2001. szeptember 11-i egyesült államokbeli terrortámadásokra adott amerikai válaszhoz hasonlította. Az orosz politikus a BBC World televíziónak nyilatkozva meglepetését fejezte ki a Grúzia elleni orosz hadművelet nemzetközi elítélése miatt. Grúzia kísérlete, hogy visszaszerezze a szakadár Dél-Oszétiát, nem hagyott más választást Oroszország számára - mondta.
Az orosz legfőbb ügyészség mellett működő nyomozati bizottság szóvivője csütörtökön bejelentette, hogy a bizottság büntetőeljárást indított a népirtásra vonatkozó törvénycikkely alapján, mivel a helyszínen folytatott nyomozás arra utal, hogy a grúz fegyveres erők akciója kifejezetten a Dél-Oszétiában élő, orosz állampolgárságú oszét nemzetiségű lakosok megölésére vagy egészségük súlyos megkárosítására irányult. Dél-Oszétiában mintegy száz nyomozó dolgozik az orosz állampolgárságú civilek és az orosz békefenntartók halálának, illetve azok körülményeinek a felderítésén.
A szóvivő megismételte azt a vádat, hogy a grúz erők oldalán harmadik államokból érkezett zsoldosok is harcoltak, de nem részletezte, hogy mely országokról van szó. Korábban Anatolij Nogovicin, az orosz vezérkari főnök helyettese azt mondta, hogy "fekete bőrű grúzokkal is találkoztak".
Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár közölte, hogy a világszervezet kész hozzájárulni a két szakadár grúziai tartományban - Dél-Oszétiában és Abháziában - életbe léptetendő békefenntartó intézkedésekhez és segíteni a béketárgyalások megszervezését. Az ENSZ eddig szerény szerepet játszott az augusztus 7-én kiéleződött válság megoldásában.
Nem vehet részt orosz hajó a NATO földközi-tengeri terrorizmusellenes őrjáratában. Az észak-atlanti szövetség döntése egyértelműen összefügg Moszkva grúziai katonai akciójával - közölték brüsszeli diplomáciai források. Az orosz hajó már a török partok közelében készülődött a közös őrjáratra, amikor a NATO megvonta a részvételi lehetőséget az orosz féltől."Az oroszok lerombolják Gorit és Potit"
- Az orosz csapatok lerombolják Gori városát. Robbanások zaja hallatszik. Éppen most aknásítják el a várost - mondta Sota Utiasvili, a tbiliszi belügyminisztérium szóvivője. Hozzátette, hogy "mindent lerombolnak Poti kikötővárosban is, és tönkreteszik a Grúzia nyugati részén épített új utakat".
- A megállapodással ellentétben az oroszok további csapatokat küldtek Goriba és erősítik jelenlétüket a városban. Ugyanakkor Potiba visszatértek az orosz fegyveres erők - közölte Nato Csikovani külügyi szóvivő.
A grúz erők nem folytatták a bevonulást Goriba, hogy elkerüljék az összecsapást - tette hozzá. Grúz rendőrségi források szerint azért állt le az orosz kivonulás, mert az Oroszország támogatását élvező szakadár déloszét fegyveresek nem akarták elhagyni a várost.
Egy hírügynökségi tudósítás szerint déltájban rövid időre szembekerültek egymással grúz és orosz katonák Gori külvárosában egy orosz ellenőrzőpontnál. Miután erősítésként több orosz harckocsi is a helyszínre érkezett, a grúzok visszavonultak.
(MTI)