Orosz lapértesülések szerint korábban Magyarország is szállított fegyvereket - páncélozott csapatszállítókat és kézifegyvereket, valamint füstgránátokat - a grúzoknak. A Komszomolszkaja Pravda orosz napilap szerint a két legnagyobb fegyverszállító Ukrajna és Csehország volt. A lap úgy tudja, hogy Prága páncélosokat, lövegeket és rakéta-sorozatvetőket adott el a grúzoknak, többek között a szovjet időkben konstruált és szinte valamennyi Varsói Szerződés-tagországban rendszeresített Grad típusú rakéta-sorozatvetőket, D-30-as tábori tarackokat, aknavetőket, valamint T-55-ös és T-72-es harckocsikat.
Csehország volt Grúzia legnagyobb fegyverszállítója?
A kormányszóvivő és a Honvédelmi Minisztérium (HM) is cáfolta tegnap az orosz és a prágai lap állítását. Bocskai István, a HM szóvivője az MTI-nek azt mondta: a Magyar Köztársaság sem nem adott el, sem nem adott át fegyvereket Grúziának. Hozzátette: fegyveradományozás csak a NATO felhívására, azaz szövetségesi kereteken belül képzelhető el.
A moszkvai média orosz katonai hírszerzési adatokra hivatkozva jelenti, hogy a csehek, ukránok és magyarok mellett Bosznia, Bulgária, Görögország, Izrael és az Egyesült Államok is szállított fegyvereket Grúziának. A szállított eszközök között azonban jelentős minőségi eltérés volt. Az egykori Varsói Szerződés tagja nem a legkorszerűbb fegyverrendszereket, hanem saját, részben elavult és leselejtezett feleslegüket értékesítették - kivéve talán a cseheket, akiknek a Dana 152 mm-es önjáró lövegei korszerűek, és roppant nagy tűzerőt képviselnek.
Izrael azonban olyan pilóta nélküli felderítőgépeket szállított Tbiliszinek, amelyekről ma a legtöbb kelet-közép-európai új NATO-tag csak álmodhat. Emellett a grúzoknak eladott, mintegy negyven darab LAR-160-as rakéta-sorozatvetője is jóval korszerűbb a hatvanas évek Szovjetuniója szintjén álló Gradoknál.
Az amerikaiak UH-1-es (nem a legkorszerűbb) helikoptereiken kívül modern kézifegyvereket és mesterlövészpuskákat szállítottak Tbiliszinek. Legfőbb érdemük azonban a grúz hadsereg kiképzése. Egyetlen más régióbeli ország, még az új kelet-közép-európai NATO-tagok sem kaptak olyan alapos kiképzést, mint a grúzok, ahol a hadsereg egyharmadát oktatták az amerikai tengerészgyalogosok kiképzői. S hogy a tanultak ne merüljenek feledésbe, hanem tovább gyarapodjanak, Grúzia Romániával kötött megállapodást, hogy grúz csapatok délkeleti szomszédainknál kapjanak továbbképzést.