A kínai hatóságok kínozzák foglyaikat Hszincsiangban - közölte az ENSZ jelentéstevője
Manfred Nowak az ORF osztrák rádió kedd esti hírműsorában elmondta, hogy tudomása alapján az erőszakos hatósági eljárásoknak elsősorban ujgur értelmiségiek, írók és politikai aktivisták az áldozatai. A Ludwig Boltzmann Intézet vezetője, egyetemi professzor a közelmúltban járt az északnyugat-kínai területen, ahol alkalma volt bebörtönzöttekkel is találkozni. A hírműsorban felhívta a figyelmet arra, hogy Peking ugyanazt veti az ujgurok szemére, mint a tibetiekére, nevezetesen, hogy szeparatista tevékenységet folytatnak, és el akarnak szakadni Kínától. Ennek a vádnak az alapján a hatóságok tömegével veszik őrizetbe az embereket Hszincsiangban - mondta.
Emberjogi csoportok megítélése szerint a kínai vezetés arra használja fel az Egyesült Államok által a terrorizmus ellen meghirdetett nemzetközi hadjáratot, hogy keményebben lépjen fel a rendszer bírálóival és a kisebbségekkel szemben. Peking azt állítja, hogy a szeparatista ujgur muzulmán mozgalmat szálak fűzik az al-Kaida terrorhálózathoz.
Az ENSZ-jelentéstevő érintette azoknak a guantánamói fogolytáborban őrzött ujguroknak a sorsát is, akiket az amerikai katonai egységek még 2001-ben fogtak el Afganisztánban. Nowak szerint veszélybe kerülhet az életük, ha átadják őket Kínának, ugyanakkor tizenhét fogoly számára még nem sikerült más befogadó országot találni.
(MTI)