Gyurta csúcsa, Phelps az Olümposzon - olimpia kompakt
Olimpia kompakt:
- Úszás: Gyurta olimpia csúcsot úszott, Phelps a félistenek között
- Vívás: Nem jutott magyar a legjobb nyolc közé >>
- Sportlövészet: A vb-második Gerebics Roland csak a kilencedik >>
- Vízilabda: A magyar csapat legázolta a görögöket >>
- Evezés: A magyar világbajnokok a reményfutamban is kikaptak >>
- Tenisz: Szávayék csak holnap kezdenek
- Vitorlázás: Ahol a magyaroknak tényleg a részvétel a fontos
- Szlalom: Kenuban a sport szlovák legendája nyert, kajakban afrikai érem
- Torna: Hibátlan kínaiak
- Műugrás: Továbbra is száz százalékos hazaiak
- Birkózás: Oroszok, ha beindulnak
- Cselgáncs: Japán címvédés, német diadal
- Súlyemelés: Észak-Korea is megszerezte első aranyát
- Doppingteszt: a bolgárok szerint nem doppingvétség történt, csak elővigyázatosság>>
Harmadik aranyérmét szerezte az olimpián Michael Phelps: a férfi 200 m-es gyorsúszás döntőjét 1:42.96 perces világcsúccsal nyerte. A győzelemmel az amerikai klasszis belépett a sport halhatatlanjainak klubjába, mivel holtversenyben minden idők legeredményesebb olimpikonja lett kilenc ötkarikás aranyérmével. A 23 éves amerikai szuperklasszison kívül eddig honfitársai, a szintén úszó Mark Spitz, az atléta Carl Lewis, a finn futó Paavo Nurmi, valamint a szovjet tornász, Larissza Latinyina volt képes kilenc olimpiai elsőségre. (Phelps a színfalak mögött >>)
Aaron Piersol saját világcsúcsát megjavítva lett olimpiai bajnok férfi 100 m háton Pekingben. Az amerikai sportoló 52.54 másodperccel diadalmaskodott, előző, 52.89-es rekordját idén július 1-jén, Omahában állította fel. Phelps és Peirsol sikere mellett Natalie Coughlin révén női 100 m háton is amerikai siker született. A nap negyedik döntőjét, a női 100 m mellett az ausztrál Leisel Jones nyerte.
Döntőbe jutott Cseh László a 200 méteres pillangóúszásban. A magyar kiválóság 1:54.35 perc alatt - a hétfői, 1:54.48-as országos csúcsát tovább javítva - teljesítette a keddi elődöntős próbát és a negyedik legjobb idővel került a nyolc közé. Mutina Ágnesnek viszont nem sikerült női 200 m-es gyorsúszásban. A magyar versenyző, aki 9 tizeddel maradt el a hétfőn felállított 1:57.25 perces országos csúcsától, elődöntős futamában a 7., összesítésben pedig a 11. lett.
Szétúszás után a kilencedik lett Verrasztó Evelyn a 200 m-es vegyesúszásban, így nem jutott döntőbe. A Jövő SC kitűnősége azért kényszerült újrázásra, mert az elődöntőben holtversenyben a nyolcadik időt úszta a szintén 2:12.18 perc alatt célba ért japán riválisával, Kitagava Aszamival. A magyar versenyző futamában úgy lett negyedik, hogy tovább javította hétfőn elért, 2:12.52-es országos csúcsát, a fináléról döntő szétúszásban azonban már a japán volt a jobb, s jutott be a legjobb nyolc közé, míg Verrasztónak maradt a kilencedik hely.
Gyurta Dániel olimpiai és Európa-csúccsal bejutott a 200 m mell elődöntőjébe. A négy éve Athénban ebben a számban ezüstérmes magyar úszó 2:08.68 perccel csapott célba, ami összesítésben a legjobb idő volt. Részletek a délutáni selejtezők magyar eredményeivel >>
VÍVÁS
Szilágyi Áron a legjobb 16 között búcsúzott a férfi kardozók egyéni versenyében. Szilágyi a negyeddöntőbe jutásért az amerikai Keeth Smart ellen lépett pástra és 15-10-re kikapott. Nemcsik Zsolt és Decsi Tamás viszont már a legjobb 32 között kiesett. Szilágyi éppen Decsit győzte le 15-9-re, míg az athéni játékokon ezüstérmes Nemcsik a 32 között nagy csatában, 15-13-ra kapott ki a kínai Csou Han-mingtől (Zhou Hanming).
A múlt csütörtöki sorsolás folytán Szilágyi és Decsi egymás ellen kezdett, így az már előre tudható volt, hogy legfeljebb két magyar kerülhet be a nyolcaddöntőbe. Szilágyi kezdett jobban, pontosabb akciókat hajtott végre, ennek nyomán 8-4-re elhúzott. Az egyperces pihenőt követően taktikusan őrizte előnyét, Decsi ugyan 11-9-nél közel került hozzá, de innentől már csak Szilágyi adott tusokat. Ezzel a csatával egy időben, de egy kicsit hosszabban tartott Nemcsik és a kínai Csou Han-ming asszója. Részletek >>
A kínai Csong Man (Zhong Man) nyerte a férfi kardozók versenyét. A 25 éves vívó az ország történetének első aranyát nyerte ebben a szakágban. A második a francia Nicolas Lopez lett, míg a bronzérem a román Mihai Covaliu nyakába került.
SPORTLÖVÉSZET
Gerebics Roland kilencedik lett a dupla traposok versenyében a pekingi olimpián, miután a 150 korongos alapversenyben 136 találattal holtversenyben hatodikként zárt, majd a szétlövésben alulmaradt három riválisával szemben. Az Olympia-Sarlóspuszta SE 28 éves versenyzője - aki 2006-os világbajnoki bronzérmével az elsők között szerzett kvótát a magyar küldöttség tagjai közül - előzetesen azt mondta, hogy 143-144 korongos eredményt szeretne lőni a selejtezőben, mert ez szerinte biztosan elég lesz a hatos döntőhöz, s mint fogalmazott, ott már minden megtörténhet. Részletek >>
Az amerikai Walton Eller nyerte végül a számot. Az amerikai versenyző sikere már a 150 korongos alapverseny után valószínűsíthető volt, hiszen olimpiai rekordot jelentő 145 korongos eredménye négy koronggal volt jobb a második olasz Francesco D'Aniellóénál. Az ezüst aztán az olaszé, míg a bronz a kínai Hu Pin-jüané (Hu Binyuan) lett.
A dél-koreai Dzsing Dzsong O nyerte a férfi szabadpisztolyosok versenyét. A második helyet az észak-koreai Kim Dzsong Szu, a harmadikat pedig a világbajnok kínai Tan Cung-liang (Tan Zongliang) szerezte meg.
Tizenegy góllal, 17-6-ra legyőzte a görögöket a címvédő magyar férfi vízilabda-válogatott, a csoportmérkőzések második fordulójában. Kemény Dénes szövetségi kapitány gárdája magabiztos játékkal aratott fölényes győzelmet. A csoportelsőség szempontjából lényeges volt, hogy minél több góllal nyerjen a címvédő együttes, főleg annak tükrében, hogy Montenegró 12-0-ra verte Kanadát. A spanyolok elleni meccs előtt egyelőre a harmadik a magyar válogatott. Részletek >>
EVEZÉS
Nem jutott a csütörtöki középdöntőbe a Varga Tamás, Hirling Zsolt egység a könnyűsúlyú kétpárevezősök versenyében. A 2005-ben világbajnok, tavaly pedig Eb-győztes magyar duó a keddi reményfutamában elfáradt, csak a negyedik helyen végzett, és a legjobb kettő került tovább.
"Azt a taktikát beszéltük meg, hogy induljanak el keményen és aztán húzzák végig a távot. Egy ideig ezt sikerült tartaniuk, a végére azonban teljesen "elfogytak", számomra teljesen érthetetlenül. Ebben a mezőnyben kötelező lett volna a győzelem, nem tudom, hogy mi történt" - mondta a befutó után az MTI-nek Kiss László, a kettős edzője, aki egyelőre még nem tudott beszélni tanítványaival, ők ugyanis hosszú levezetésre indultak. Részletek >>
TENISZ
Kedden már biztosan nem lép pályára a Szávay Ágnes, Arn Gréta kettős a tenisztorna első fordulójában. A szervezők tájékoztatása szerint a magyar duó összecsapását törölték a keddi programból, a mérkőzésre várhatóan szerdán kerül sor. Szávay és Arn a japán Morita Ajumi, Szugijama Aj kettőssel találkozik a 16 közé jutásért.
VITORLÁZÁS
Berecz Zsombor két futam után a 31. helyen áll Laser hajóosztályban. A 22 éves Berecz az első futamban a 27. pozíciót szerezte meg a 43 fős mezőnyben, majd 31.-ként ért célba. Vezet az új-zélandi Andrew Murdoch. A Laser kategória küzdelmei szerdán folytatódnak és augusztus 19-ig tartanak.
SZLALOM
A tavalyi világbajnok szlovák Michal Martikan nyerte a kenuszlalomosok férfi egyes versenyét. A liptószentmiklósi sportoló Atlantában már megnyerte ezt a számot, majd Sydneyben és Athénban is második lett. A szlovák legenda mögött a brit David Florence és az ausztrál Robin Bell végzett.
A kajakszlalomosok férfi egyes versenyében született meg az első német aranyérem. Alexander Grimm nagy fölénnyel előzött meg két született franciát. A kék-fehér-piros trikolór alatt versenyző Fabien Lefevre második lett, míg a felmenői országát, Togót képviselő Benjamin Boukpeti bronzot nyert az afrikai országnak.
TORNA
A világbajnok kínai férfi tornász-válogatott aranyérmes lett a pekingi olimpián. A négy éve Athénban diadalmaskodó japánok végeztek a második, az amerikaiak pedig a harmadik helyen.
3x6, avagy a dobogó:
- Kína - Csen Ji-ping (Chen Yibing), Huang Hszü (Huang Xu), Li Hszio-peng (Li Xiaopeng), Hsziao Csin (Xiao Qin), Jang Vej (Yang Wei), Co Kaj (Zou Kai)
- Japán - Kasima Takehiro, Nakasze Takuja, Okigucsi Makoto, Szakamoto Koki, Tomita Hirojuki, Ucsimura Kohei
- Egyesült Államok - Alexander Artemev, Raj Bhavsar, Joey Hagerty, Jonathan Horton, Justin Spring, Kai Wen Tan
MŰUGRÁS
A hazai Vang Hszin, Csen Zso-lin (Wang Xin, Chen Ruolin) páros nyerte a női szinkrontoronyugrást. Az ezüstérmet az ausztrál Briony Cole, Melissa Wu, a bronzot pedig a mexikói Paola Espinosa, Tatiana Ortiz kettős szerezte meg. Ez volt a harmadik döntő műugrásban - eddig csak kínaiak nyertek. Az elvárások szerint a maradék öt arany is az övék lehet.
BIRKÓZÁS
Kisebb meglepetésre az orosz Nazir Makijev nyerte a kötöttfogású birkózók 55 kg-os súlycsoportjának küzdelmeit, miután két menetben legyőzte az azeri Rovsan Bajramov. A sportnagyhatalomnak ez az első aranyérme a játékokon. Kicsivel később, a kötöttfogásúak 60 kg-os súlycsoportjának küzdelmei is orosz aranyéremmel zárultak. Ahogy a legkisebbeknél, úgy a 60 kilósok között is orosz-azeri párharc volt a döntőben, s Iszlam-Beka Albijev szintén két menetben múlta felül Vitalij Rahimovot.
Kórházba került Pekingben Hatos Gábor, a 74 kg-os súlycsoport küzdelmeire készülő szabadfogású birkózó - tájékoztatott a Magyar Olimpiai Bizottság. A 25 éves, tavalyelőtt Európa-bajnoki bronzérmet nyert versenyző fülkagylógyulladása nem jött rendbe, s az olimpiai faluban található Polyclinicán elvégzett laboratóriumi ellenőrzés, majd a tüzetes orvosi vizsgálat után a klinika vezetője Tállay András főorvossal egyetértésben kórházba utalta a Haladás birkózóját. Hatos Gábort a "Kínai-Japán Barátság" elnevezésű kórházban ápolják, ahol állandó felügyelet mellett a szükséges gyógykezelésben részesül. Súlycsoportjának küzdelmei augusztus 20-án kezdődnek. Indulása attól függ, hogy a következő napokban javul-e az állapota, s az orvosok engedélyezik-e részvételét.
CSELGÁNCS
Megvédte athéni címét a japán Tanimoto Ajumi a cselgáncsozók női 63 kilósok küzdelmében. Tanimoto a fináléban a francia Lucie Decosse-t győzte le ipponnal. A bronzérmeket az észak-koreai Von Ok Im és a holland Elisabeth Willeboordse nyakába akasztják.
A német Ole Bischof diadalmaskodott a férfi cselgáncsozók 81 kg-os súlycsoportjában. A 28 éves versenyző a fináléban egy jukóval győzte le az Ázsia-bajnok dél-koreai Kim Je Bumot. A bronzérmeket a brazil Tiago Camilo és az ukrán Roman Gontjuk nyerte.
SÚLYEMELÉS
Észak-koreai versenyző diadalmaskodott a női súlyemelők 63 kg-os kategóriájában. Pak Hjon Szuk 241 kilós összteljesítménnyel nyert úgy, hogy lökésben csaknem kiesett. A második fogásnemben tudniillik 135 kg-on kétszer is rontott, szerencséjére azonban harmadik fogása sikerült, így nemcsak versenyben maradt, hanem az olimpai aranyérem is az övé lett. A súlycsoportban kínai emelő nem indult. Az előzetesen favoritként emlegetett orosz Szvetlana Carukajeva mindhárom szakításgyakorlatát elrontotta 107 kg-on, s kiesett.
Indult viszont kínai a férfiak 69 kg-os versenyében... Liao Huj (Liao Hui) meg is nyerte súlycsoportját. A francia Vencelas Dabaya-Tientcheu a második, míg az örmény Tigran Martiroszjan a harmadik helyen végzett.
TESZTOSZTERON "Plamen Konsztantyinov, a pekingi olimpián szereplő bolgár férfi röplabda-válogatott csapatkapitánya újabb vizsgálatra hazautazott, miután Pekingben magas tesztoszteron-értéket mutattak ki nála, a megengedett felső határt azonban nem lépte át." Részletek>>
(Forrás: MTI)