Egy új módszerrel sikerült valósághűen rekonstruálnia a német Max Planck Intézet naprendszert kutató részlegének (MPS) a napkitörésekért felelős időbeli és térbeli mágnesesmező-ingadozásokat. Az alsó-szászországi Katlenburg-Lindauban működő részleg tudósai hétfőn ismertették kutatásaik eredményét.
Megjósolható napkitörések
A napkitörésekkor - amellett, hogy egyetlen ilyen jelenség alkalmával fél órán belül az egy év alatt az egész Földön elfogyasztott energia több mint százezerszerese szabadul fel - töltött részecskék és sugárzás jutnak az űrbe; ez kárt okozhat a műholdaknak, és áramkimaradásokhoz vezethet a Földön.
Az, hogy mi játszódik le a Napon közvetlenül a kitörés előtt, illetve alatta, eddig csak részben volt ismert a szakemberek előtt. A Nap külső légkörrétegében bekövetkező kitörések mágneses mezők időbeli és térbeli ingadozására vezethetők vissza. A katlenburg-lindaui kutatóknak új mérési és számítási módszerek segítségével először sikerült napokon át figyelemmel kísérni, hogyan keletkezik energia a Nap légkörében, hogyan halmozódik fel a mágneses mezőkben, s a kitöréskor hogyan sül ki. Bebizonyosodott az a feltevés, hogy előre kimutatható egy-egy napkitörés bekövetkezte.
Az intézet kutatói további vizsgálódásokat terveznek azoknak az adatoknak az ismeretében, amelyeket az elképzelés szerint majd a jövő-re az űrbe fellőni tervezett SDO (Solar Dynamics Observatory) űrteleszkóp továbbít a Földre.