Botrányhősök és elnökök

Botrányhősök, régi és mai kedvencek, allstar formációk lépnek fel a Nagyszínpadon és az áthelyezett HammerWorld Színpadon. A mai, "nulladik napi" Iron Maiden-koncert után holnap kezdődik az idén ötnapos Sziget Fesztivál.

Alig, vagy egyáltalán nem tudtak zenélni, meglehetős rendszerességgel italoztak, nemcsak a többi zenésznek, hanem a közönségnek is beszóltak, és mindössze egyetlen nagylemezt készítettek - mégis a punkalapítóként számon tartott Sex Pistols az egyik legnagyobb hatású zenekar a populáris zene fél évszázados történetében.

Az angol csapat 1975-ben verbuválódott tulajdonképpen egy antidivatos ruhákat áruló bolt közönségéből - az énekes, Johnny Lydon, alias Johnny Rotten például annak köszönhette "felfedezését", hogy egy házilag készített, I Hate The Pink Floyd (Gyűlölöm a Pink Floydot) feliratú pólóban mosta fel az üzlet padlóját. Mivel alig tudtak hangszereken játszani, egyszerű, háromakkordos zenéket írtak, szövegeikben viszont (reagálva a munkások, a fiatalok kilátástalanságára, problémáira) mindenkit és mindent elküldtek melegebb éghajlatra. God Save The Queen című himnuszátiratukban gyakorlatilag a fasizmussal azonosították a monarchiát, így persze a rádiók tiltólistára tették - nem csoda, hogy rögtön az eladási listák élén landolt. Első és egyetlen nagylemezük, a Never Mind The Bollocks, Here Is The Sex Pistols jól fogyott, de a banda továbbra is a botrányra épített: többször voltak részegek (élő adásban, koncerten is), mint józanok, koncertjeik sorra verekedésbe torkollottak, előfordult, hogy a közönség tagjain vertek szét egy gitárt, Rotten megjárta a börtönt is. Alig két év után feloszlottak. Majd 1996-ban visszatértek néhány koncert erejéig, bevallottan azért, mert elfogyott a pénzük. Magatartásuk szelídült, de nem változott meg gyökeresen: nem jelentek meg a Rock and Roll Hall of Fame-be választásuk alkalmából rendezett ünnepségen, Lydon újabb és újabb verekedéseivel, kollégáira tett negatív megjegyzéseivel kerül ma is az újságok címlapjára. Az elmúlt években játszottak egy-két turnén, Magyarországra viszont először jönnek: Nagyszínpad, augusztus 15., 21.30.

Rajtuk kívül számos érdekes, nem épp jófiús előadó lép még a Nagyszínpad deszkáira. Az amerikai Anti-Flagnek már a neve is beszédes (ellenzászló), hát még az, hogy már 2004-ben Rock Against Bush címmel turnéztak (augusztus 13., 15.00). A drogügyei miatt a börtönt is megjárt, botrányaival a médiában folyamatosan szereplő brit énekes, Pete Doherty és csapata, a Babyshambles 17-én délután hatkor játszik. És persze érkeznek az USA elnökei is: mármint a The Presidents of the United States of America nevű formáció, amelyben a basszusgitáros kéthúros, a gitáros pedig háromhúros hangszeren játszik (augusztus 14., 15.00).

A Jazzsátor helyére áttelepített HammerWorld Színpad sem ígérkezik kevésbé izgalmasnak. Egy fiatal dominikánus barát, boszorkányüldözés, egy, a miénkkel párhuzamos másik világ - nagyjából ezek az első, 1602-ben játszódó metálopera, a The Metal Opera kulcsszavai. Az előadó pedig egy allstar-csapat, az Avantasia, amelyet Tobias Sammet, a német power metal zenekar, az Edguy énekese verbuvált. Nevük is beszédes: az Arthur mondakörből ismerős Avalon és a fantasy szavak kombinációja. A projekt annyira sikeresnek bizonyult, hogy azóta már három újabb metálopera született. A HammerWorld Színpadon, 13-án, este fél tízkor adnak ízelítőt a műfajból. Két nappal később, késő este a ma már műfajteremtőként számon tartott metálvonósnégyes, az Apocalyptica szintén "vallásos" témájú koncertet ad: turnéjuk címe I'm Not Jesus. S hogy a magyar zenekarok is szolgálhatnak némi csemegével a Sziget látogatóinak, arra az Al-Om névre keresztelt formáció a bizonyíték. Ebben ugyanis Vörös Gábor vezetésével a jelenlegi Omen-tagok és Katona László, az Akela énekese közösen adják elő a két együttes dalait (augusztus 14., 19.00).

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.