3000 zsoldos a grúz oldalon? - Az orosz felderítés Washingtont vádolja

Az orosz katonai titkosszolgálatok információi szerint amerikai katonai szakértők irányítása alatt mintegy 2500-3000 zsoldos is harcol a grúz katonák oldalán az orosz békefenntartók ellen.

Az amerikai légierő gépe szállított Tbiliszibe augusztus 11-én, iraki békefenntartó missziójukból visszavezényelt grúz katonákat.
Ezt a szolgálatok egy magas rangú képviselője mondta el hétfőn a RIA Novosztyi hírügynökségnek, s leszögezte: ezzel az Egyesült Államok is felelősséget visel a dél-oszétiai vérontásért.

A katonai felderítés szerint a zsoldosok főleg Ukrajnából, a balti államokból és a kaukázusi térségből valók,  Grúziában ugyanakkor mintegy 1000 amerikai katonai szakértő van. Az utóbbiak csak irányítják a zsoldosokat, de a harci cselekményekben nem vesznek részt.

A nyilatkozó elmondta: az orosz különleges egységek már több zsoldoscsoportot megsemmisítettek és néhány zsoldost foglyul ejtettek: a foglyokat nyomozók hallgatják ki.

Hétfőn Vlagyimir Putyin kormányfő is szemrehányást tett Washingtonnak, amiért segíti Grúziát többek között azzal, hogy Irakból mintegy 2000 grúz katonát amerikai szállítógépeken gyakorlatilag a konfliktusövezetbe szállított. Putyin azt mondta, a hidegháborús mentalitás alaposan befészkelte magát néhány amerikai diplomata fejébe, noha a hidegháborúnak régen vége.

Az orosz és a kaukázusi hírportálokon nagyon sok szakértő és csetelő hozza összefüggésbe a dél-oszétiai harcok kirobbanását az Egyesült Államok érdekeivel. A nyilatkozók kivétel nélkül egyetértenek abban, hogy a grúz hadsereg amerikai támogatással duzzadt és fegyverkezett fel, s hogy Tbiliszi megszerezte Washington hozzájárulását az akcióhoz. Többen egyenesen úgy vélik, hogy Washington célja John McCain leendő republikánus elnökjelölt esélyeinek javítása. (MTI)

 

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.