Szervátültetés után nem kell gyógyszer?
A beültetett szervvel élő betegek élethossziglan többféle erélyes gyógyszerre szorulnak, amelyek gyengítik szervezetük védekezőrendszerét, nehogy az kilökje a más testéből származó szöveteket. E készítményeknek azonban mellékhatásai is lehetnek és mégis előfordul, hogy hosszú távon mégsem akadályozzák meg a kilökődést.
A Schleswig-holstein-i Egyetem kutatócsoportja Fred Fandrich vezetésével olyan módszert dolgozott ki, amellyel egyénire alakított immunsejteket lehet előállítani. Ezeket a sejteket aztán infúzió útján a szervbeültetésre váró egyének vérkeringésébe juttatják.
A szervbeültetésre váró páciens véréből emelik ki a külső támadások ellen harcolni képes fehérvérsejteket, majd ezeket a sejteket bonyolult eljárás során összehozzák a szervadományozó sejteivel. Az így módosított sejtek gátolni tudják azt a folyamatot, amely elindítja a transzplantált szerv kilökődését, ugyanakkor segítik azoknak az immunsejteknek a működését, amelyek kedvező szerepet játszanak a kilökődés gátlásában.
A James A. Hutchinson vezette munkacsoport 12 betegbe ültetett be halott emberekből származó vesét. A betegeket a vesebeültetés után az eddig alkalmazott gyógyszerek mellett módosított sejtkezeléssel is kezelték. A 12 betegből tíz a korábban szükséges immunrendszer-gyengítő medicinákból lényegesen kisebb adagra szorult. Öt olyan beteget is vizsgáltak, akik élő donortól kapták a beültetett vesét. Ők már a műtét előtt kaptak különleges sejtkezelést. A transzplantáció után közülük egynek már nem is volt szüksége gyógyszerekre, másik három beteg pedig szintén enyhébb gyógyszeres kezelésre szorult.
"Megfigyeléseink még nem elégségesek ahhoz, hogy egyértelműen bizonyítsák: a különleges sejtek védenek a kilökődés ellen, de az eredmények biztatóak" - mondotta Hutchinson.(MTI)