TGM Szolzsenyicinről
TGM Szolzsenyicinről
"Azt mondják, hogy Szolzsenyicin írói technikája kezdetleges, gondolatai konvencionálisak.
Azt mondják, hogy jó a gerendázat, de a falak sárból vannak összetapasztva, a tető ereszt.
Azt mondják, hogy a stílusa körülményes és banális, hogy nincs humora.
Azt mondják, hogy antimodernista, konzervatív monarchista, hogy orosz nacionalista.
Azt mondják, hogy visszaesett az orosz nagyhatalmi ábrándokba, hogy kiábrándult a demokráciából, hogy szlavofil, hogy a pravoszlávia államhű antipolitikusságát alkotja újra.
Azt mondják, hogy kibírhatatlanul unalmas a szűnni nem akaró erkölcsprédikációja.
Mindez - még ha igaz lenne is, márpedig legföljebb félig igaz - fikarcnyit se számít.
Alekszandr Iszajevics Szolzsenyicin megírta a huszadik század szent könyveit. A szent könyvek gyakran kezdetlegesek, elemeik szedett-vedettek, íróik olykor tájékozatlanok, gyakran félnótások. Elvárná valaki, hogy Jeremiás, Ámós vagy Habakuk leoninusokban írjon? Maga a kérdés blaszfémia. Primo Levi könyvei - ez az egyetlen méltó párhuzam - ironikusak, tömörek, hűvösen csillámlóak: klasszikusok. Szolzsenyicin vulkanikus, néha az átlagos szovjet regény olcsó eszközeivel élő, torlódó, bőbeszédű, izgatott könyvei nem klasszikusok. Ez nem irodalom. Szentírás."
Tamás Gáspár Miklós: Szolzsenyicin meghalt>>>>
AZ MTI LAPSZEMLÉJE
Népszava: a kormány túlteljesítette a létszámleépítést
A tervezettnél mintegy tíz százalékkal túlteljesítette a kormány a központi közigazgatásban végrehajtott létszámcsökkentést - írja a Népszava hétfői számában, utalva Veres János pénzügyminiszter beszámolójára.
A lap emlékeztet arra, hogy Gyurcsány Ferenc kormányfő Új egyensúly programja azzal számolt, két év alatt 12.500-zal csökken a központi költségvetési intézményekben dolgozók száma, ám az említett Veres-jelentés szerint ennél 1.100-zal többen távoztak az igazgatásból.
A pénzügyminiszter szerint az átalakítás meghozta a várt eredményt.
A lap emlékeztet arra, hogy a 2002-es kormányváltáskor az Orbán-kabinet 8.743 fős minisztériumi apparátussal adta át a kormányrudat az MSZP-SZDSZ kabinetnek; ma a minisztériumoknál már csak 5.787-en dolgoznak. (MTI)
Napló: csökkent a munkanélküliek száma
Veszprém megye munkaerő-piacára március óta kedvezően hat az élénkülő munkaerő-kereslet - írta hétfői számában a megye napilapja, a Napló.
Az újság szerint a tavaszi hónapokban megrendezett állásbörzék pozitívan befolyásolták a munkaerő-kereslet alakulását, de a balatoni idényjellegű foglalkoztatásnak is "jótékony munkaerő-felszívó hatása" volt. Veszprém megyében az idei év első felében 13.873 álláskeresőt tartottak nyilván, ami 0,2 százalékkal magasabb 2007. első félévéhez képest.
A megye foglalkoztatási körzetei közül a legalacsonyabb a nyilvántartott munkanélküliek száma Balatonfüred térségében (406 állástalan), míg a legmagasabb továbbra is a legnagyobb illetékességi területtel rendelkező Pápa körzetében (2687 munkanélküli), amelyhez a 36 ezer lakosú város és 48 község tartozik. A nyári szezon pozitív hatása szinte valamennyi foglalkoztatási körzetben érvényesült, de a legszembetűnőbben Balatonfüreden: a lap szerint a februári legmagasabb és a félév végi legalacsonyabb adat között 2,6-szeres a különbség, azaz közel háromszor annyian voltak munkanélküliek a téli hónapokban a megye balatoni településein, mint jelenleg. (MTI)
Magyar Hírlap: Alkotmányjogászok foglalnak állást a közigazgatási hivatalokról
A közigazgatási hivatalok átszervezésével kapcsolatban alkotmányjogászoktól kért állásfoglalást a parlament alkotmányügyi bizottságának szocialista elnöke - írja a Magyar Hírlap hétfői számában. Csiha Judit azt közölte, a testület augusztus végén ül össze.
A legfontosabb kérdés, hogy a közigazgatási hivatalok átszervezésekor elég-e a jelenlegi kormányrendelet, vagy magasabb szintű szabályozásra van szükség. A parlamenti bizottság arra is választ kíván kapni, törvényi szabályozás esetén egyszerű, vagy kétharmados többség kell-e a módosításokhoz.
Répássy Róbert, a Fidesz országgyűlési képviselője szerint akár jogi következményei is lehetnek a rendezetlen állapotnak, így az Alkotmánybíróság akár visszamenőleg is megsemmisítheti a regionális közigazgatási hivatalok által hozott döntéseket.
A Fidesz már másodszor fordult az Alkotmánybírósághoz, mert álláspontja szerint a megyei közigazgatási hivatalok regionális szintűvé alakításához sem egyszerű parlamenti többség, sem pedig kormányrendelet nem elegendő.
A taláros testület korábban már megsemmisítette az egyszerű többséggel meghozott törvényt, a kormány ekkor rendeletet adott ki. A Magyar Hírlapnak nyilatkozó Répássy Róbert úgy tudja, az újabb döntés ősszel várható. (MTI)