Szávay egyből kiesett, öt vizes világcsúcs - olimpia kompakt

Knapek Edina tőröző ötödik, Sidi Péter sportlövő hatodik, Baczkó Bernadett judoka hetedik lett az olimpián. A magyar női kézilabdázók nem tudták legyűrni a brazilokat. Cselgáncsban két magyar meccsén az "igazi magyar" kapott ki. Fazekas Róbert ez alkalommal tudott produkálni az ellenőrök előtt. Az uszodában öt világcsúcs született. A legnagyobb meglepetés a brit arany, míg Michael Phelps már kétszeres győztes. Meg van az első pozitív doppingteszt.

Kompakt:



ÚSZÁS

Michael Phelps
számára elérhető maradt a nyolc olimpiai arany megszerzése. A klasszis az amerikai gyors-váltóval nyerte a 4x100 métert. Természetesen világcsúccsal. Sőt, két világcsúcs is született egyetlen versenyen. Az elsőt az ausztrál staféta első embereként Eamon Sullivan érte el, aki 47.24 percre módosította a francia Alain Bernard idén március 22-én, az eindhoveni Eb-n produkált 47.50-es eddigi "legjét". A másikat pedig az Egyesült Államok négyese állította fel - alapvetően a fantasztikus hajrát bemutató utolsó embernek, Jason Lezaknak köszönhetően - 3:08.24 perccel. A váltóknál az előző rekord tulajdonosa is az amerikai együttes volt, amely a vasárnapi selejtezőben teljesítette a távot 3:12.23 perc alatt. Az amerikai staféta tagjaként Michael Phelps lett a pekingi olimpia első kétszeres aranyérmese.

A hétfői versenynapon a női 100 m pillangón az ausztrál Lisbeth Tickett, míg női 400 m gyorson a brit Rebecca Adlington nyert. Kitadzsima Koszuke 59 másodpercen belülre vitte a világrekordot a 100 méteres férfi mellúszásban, s magabiztosan védte meg bajnoki címét. A japánok kiválósága 58.91 másodperc alatt ért célba, a korábbi csúcs 59.13-mal az amerikai Brendan Hansen nevéhez fűződött 2006. augusztus 1. óta. Hansen a hétfői döntőben negyedik lett. Kirsty Coventry világcsúcsával kezdődött a hétfői úszóprogram: a zimbabwei klasszis a 100 méteres női hát elődöntőjében ért célba 58.77 másodperc alatt. Az előző rekordot, amelyet az Egyesült Államok legjobbjainak omahai olimpiai válogatóviadalán ért el, 58.97 másodperccel Natalie Coughlin tartotta 2008. július 1-e óta.

Cseh László a második legjobb idővel bejutott 200 m pillangón a keddi elődöntőbe, Kerékjártó Tamás viszont búcsúzott. A 400 m vegyesen friss ötkarikás ezüstérmes Cseh 1:54.48 perces országos csúccsal nyerte futamát, amivel összesítésben a második lett, a Pekingben már két aranyérmet begyűjtő amerikai Michael Phelps (1:53.70) mögött. A régi, 1:56.56-os nemzeti rekordot is Cseh tartotta július 11-e óta.

Mutina Ágnes 200 m gyorson 1:57.25 perces országos csúccsal futamában a harmadik lett, így ötödikként bejutott a keddi elődöntőbe. Mutina saját, 1:58.06-os rekordját adta át a múltnak, amelyet március 23-án úszott az eindhoveni Eb-n. Ebben az előfutamban az olasz Federica Pellegrini 1:55.45-tel világcsúcsot ért el. A korábbi rekordot a francia Laure Manaudou tartotta 1:55.52-vel (2007. március 28., Melbourne). Verrasztó Evelyn a 200 m vegyesúszásban 2:12.52 perces országos csúccsal, összesítésben a 11. helyen bejutott a keddi 16-os elődöntőbe, Hosszú Katinka kiesett.



SPORTLÖVÉSZET

Sidi Péter
698,4 körös összteljesítménnyel hatodik, azaz pontszerző lett a férfi légpuskások versenyében a pekingi olimpián. A magyar sportlövő az 595 körös alapverseny után a döntőben 103,4 kört ért el. Győzött az indiai Abhinav Bindra 700,5 körrel. (Első egyéni olimpiai aranyát ünnepli India, a világ második legnépesebb országa. Részletek >>)

Sidi, a Komáromi VSE 29 éves, kétszeres Európa-bajnok (2002, 2004) versenyzője már azzal teljesítette célját, hogy korábbi két sikertelen ötkarikás szereplését követően ezúttal beverekedte magát a legjobb nyolc közé, de ő és a szakvezetés is abban reménykedett, hogy ott még előrébb is tud lépni a viadal első részében elért hatodik helyénél, s akár érmet is nyerhet. Részletek >>

A finn Satu Makela-Nummela nyert női trapban a pekingi olimpián. Az ezüstérmet a szlovák Zuzana Stefecekova, a bronzot pedig az amerikai Corey Cogdell szerezte meg. Utóbbi négyes szétlövés után állhatott fel a dobogóra.



VÍVÁSNem jutott be az elődöntőbe Knapek Edina a pekingi olimpia női tőrversenyében, mivel a nyolc között 15-3-ra kikapott a címvédő Valentina Vezzalitól, ezzel együtt pontszerző lett, az ötödik helyen végzett. Mohamed Aida tizedikként, Varga Gabriella pedig tizenkettedikként fejezte be a versenyt.

Az egyéniben kétszeres olimpiai, ötszörös világbajnok Vezzali a negyeddöntőben is bizonyította klasszisát, gyorsan ellépett 3-0-ra, onnantól pedig már azt csinált, amit akart. Knapek - aki világbajnokságon kétszer volt harmadik - nem találta a ritmust, nem igazán tudta, hogyan is szúrhatná meg Vezzalit. Bár később neki is volt három eredményes akciója, az idő előrehaladtával az összecsapás így is meglehetősen egyoldalúvá vált.
Részletek >>



KÉZILABDA

Az utolsó másodpercben dobott góllal mentett pontot a magyar női kézilabda-válogatott Brazília ellen a csoportmeccsek második fordulójában. Hajdu János szövetségi kapitány csapata 28-28-ra végzett a dél-amerikai együttes ellen.

Akárcsak a svédek ellen, ezúttal is a mintegy 200 fős magyar szurkolótábor "Szervusztok!" és "Itthon vagyunk, itthon vagyunk!" kiáltásai fogadták a kivonuló csapatokat. A magyar csapatból ismét Pálinger és - bár sok labdát eladott - Görbicz vitte a prímet, mellettük a beállós Szamoránsky nyújtott kiemelkedőt. Továbbra is negatívum viszont az átlövő Tóth teljesítménye, aki két meccsen mindössze három gólt lőtt, s ezúttal végleg kiállították. Részletek >>

A dél-koreai női kézilabda-válogatott kiütéses győzelmet aratott a német csapat felett a magyar érdekeltségű csoportban a 2. fordulóban. A végeredmény: 30-20.



VÍZILABDA

A hollandok elleni 11-9-es győzelemmel kezdte szereplését a magyar női vízilabda-válogatott. A magyar szurkolók kényelmesen átsétálhattak a kézilabda-mérkőzésről a vízilabda-találkozó helyszínére, a Jingtong uszodába, ahol egy egész szektort lefoglaltak, s jelentős számbeli fölényben voltak a narancssárgába öltözött holland drukkerekkel szemben.

Godova Gábor szövetségi kapitány és a játékosok is úgy értékelték a találkozót, hogy a válogatott idegesen kezdett, de azután átvette az irányítást. "A mérkőzés második felétől már rákényszerítettük az akaratunkat az ellenfélre, ezt próbáltuk az elejétől is. Az első negyedben szerencsés gólokkal egyenlítettünk, de amikor elhúztunk, már tudatos volt a játékunk. Most készülünk az ausztrálok ellen, ők inkább erővízilabdát játszanak, remélem, ugyanilyen eredményesek leszünk ellenük is. Tartom, amit az olimpia előtt mondtam, hogy sok egyforma képességű csapat van" - mondta a szakvezető. Részletek >>

Az ausztrálok két góllal legyűrték a görögöket a magyarok csoportjában. Stieberék következő ellenfele 8-6-ra nyert.



CSELGÁNCS

Baczkó Bernadett a hetedik helyen végzett, miután kikapott a francia Barbara Hareltől az 57 kg-os cselgáncsozók vigaszágán.

Váratlan vereséggel kezdte meg szereplését Baczkó, a KSI világbajnoki harmadik kiválósága - aki szerencsés sorsolása folytán rögtön a legjobb 16-ból indult - első meccsén éppen a bajai születésű, de Ausztráliában férjhez ment Pekli Máriát kapta ellenfélül. A 2000-es sydneyi játékokon már új hazájának színeiben bronzérmes, 36 éves rivális egy páros intést követően a találkozó feléig alig mutatott valamit, ám akkor egy belső combdobásra vazaari lett a jutalma. Részletek >>

Az olasz Giulia Quintavalle nyerte a női 57 kg-os súlycsoport küzdelmét, miután a döntőben egy jukóval felülmúlta a holland Deborah Gravenstijnt. A férfiaknál  Elnur Mammadli nyert a 73 kg-os súlycsoport ban, az azeri versenyző a döntőben ipponnal győzte le a dél-koreai Vang Kicsunt.



TENISZ

Már az első meccsét elbukta egyesben Szávay Ágnes. A hazai pályán játszó Cseng Csie (Zheng Jie) már Wimbledonban megállította a magyar versenyzőt, és ez Pekingben sem történt másként. Hatalmas csatában, csak a döntő játszma legvégén adta meg magát a 11. helyen kiemelt Szávay. 2 óra 50 perc után az eredményjelzőn az állt: 4:6, 6:3, 7:5. A szereplés nagy csalódás, hiszen a világranglista szerint legalább a nyolcaddöntőig el kellett volna jutnia. Szávay Arn Grétával párosban még érdekelt az ötkarikás játékokon. Részletek >>

A nőknél Serena Williams, a férfiaknál pedig a spanyol Rafael Nadal és a svájci Roger Federer is győzelemmel kezdte szereplését az olimpiai.



SÚLYEMELÉS

Megvédte 2004-es athéni ötkarikás elsőségét a kínai Csen Jen-csing (Chen Yanqing) a női súlyemelők 58 kilogrammos kategóriájában a pekingi olimpián. A hazaiak 29 éves versenyzője nagy fölénnyel, 244 kilós összteljesítménnyel diadalmaskodott. Ő az első női súlyemelő, aki - azóta, hogy a szakág 2000-ben, Sydneyben bemutatkozott a nyári játékok programjában - meg tudta őrizni címét.

A dobogó:

  1. Csen Jen-csing (Chen Yanqing, Kína) 244 kg (106 kg, 138 kg)
  2. Marina Sajnova (Oroszország) 227 (98, 129)
  3. O Jong E (Koreai NDK) 226 (95, 131)



ÖKÖLVÍVÁS

12-3-as arányban vereséget szenvedett Varga Miklós kazah ellenfelével szemben.
Id. Balzsay Károly szövetségi kapitány főként a pontozóbírókat okolta: "Érthetetlen és nevetséges, ami itt zajlott. Miki régen bokszolt ilyen jól, erre amikor ő ütött, az ellenfél kapott pontot. Olyan emberek ítélkeznek itt, akiknek még télen sem volt kesztyű a kezén." Részletek >>


MŰUGRÁS

A világbajnok kínai Lin Jüe (Lin Yue), Huo Liang (Huo Liang) páros nyerte a férfi szinkrontoronyugrást, ez a második műugró számból a második kínai arany.

A dobogó:

  1. Lin Jüe (Lin Yue), Huo Liang (Huo Liang) (Kína) 468,18 pont
  2. Patrick Hausding, Sascha Klein (Németország) 450,42
  3. Gleb Galperin, Dmitrij Dobroszkok (Oroszország) 445,26


SZÖRF

A szörfös Gádorfalvi Áron a 18., Detre Diána a 22. helyen áll két futam után a pekingi olimpián, Csingtaóban. A negyedik olimpiáján szereplő Gádorfalvi az első részversenyben a 15. helyen ért célba a 35 fős mezőnyben, a folytatásban pedig a 18. lett. Vezet az izraeli Shahar Zubari.

Az 1980-as moszkvai olimpián Repülőhollandiban bronzérmes Detre Szabolcs lánya, Diána mindkétszer 22. lett a 27 induló közül. A kínai Jin Csian (Yin Jian) mindkét futamot megnyerve áll az élen. A szörfösöknél (RS:X kategória) tíz futamot rendeznek, majd a legjobb tíz az éremversenyben dönti el a dobogós helyek sorrendjét.



DOPPING

Megszületett a pekingi olimpia első doppingesete: a NOB bejelentette, hogy a spanyol kerékpáros, Maria Isabel Moreno akadt fenn a vizsgálaton. A bringás szervezetében eritropoetint (EPO) találtak. Giselle Davies, a NOB szóvivője hétfőn közölte: Moreno július 31-én érkezett a kínai fővárosba, még aznap vérvételen esett át, majd gyorsan elutazott a helyszínről, így aztán a vasárnapi mezőnyversenyen sem állt rajthoz, pedig benevezték. Eltiltásáról - ami minden bizonnyal két év lesz - a sportági nemzetközi szövetség (UCI) dönt. Az is biztos, hogy a kerékpáros nem vehet részt a 2012-es londoni játékokon sem, mivel már a NOB által ellenőrzött ötkarikás periódusban bukott le.

A Spanyol Olimpiai Bizottság hétfő reggel értesült a doppingesetről. "Moreno a spanyol sportolók első csoportjával július 31-én jött Pekingbe, doppingellenőrzésnek vetették alá, pánikba esett, és azt kérte a Spanyol Kerékpár Szövetség vezetőitől, hadd utazhasson haza Madridba" - jegyezte meg Jose Maria Bello, az ibériai ország olimpiai bizottságának kommunikációs igazgatója.

Hat magyar olimpikonnál jelentkeztek a doppingellenőrök vasárnap Pekingben. Tállay András, az egészségügyi csoport vezetőjének a mob.hu internetes oldalon olvasható beszámolója Pars Krisztián kalapácsvetőt, Máté Gábor és Fazekas Róbert diszkoszvetőket, Böczögő Dorina tornásznőt, Kiss Gergely vízilabdázót és a 400 m vegyesen ezüstérmes úszót, Cseh Lászlót invitálták a doppinglaborba. A magyar delegáció első pekingi érmesét pekingi tartózkodása alatt már másodszor ellenőrizték, ami nem meglepő, hiszen korábbi bejelentés szerint a játékok bezárásáig összesen 4500 vizsgálatot fognak elvégezni. Minden versenyszámban a dobogósokat, valamint egy kisorsolt versenyzőt ellenőriznek.



HÍREK

(Forrás: MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.