Gyermekprogram az inkubátorban

Újraindul a gyermekek egészségügyi helyzetét javító kormányprogram. A 2005-ben meghirdetett átfogó koncepció céljai többségének határideje lejárt, a tervezett hétmilliárd forint töredéke jutott csak a programra, lényeges változás pedig nem történt.

Hamarosan pályázat alapján 36, nehezebb helyzetben lévő vidéki gyermekorvosi praxis kap olyan eszközt, amely egymagában helyettesít egy laboratóriumot: megkülönbözteti a bakteriális fertőzést a vírusostól, vagy éppen vizeletvizsgálatot végez. Ez az első lépése az "újraéledőben" lévő gyermekprogramnak, amely hosszú idő után kapott újra forrásokat, kilencvennyolcmillió forintot. Ezzel együtt is mindössze csak 150 millió jutott az ágazatnak abból a beígért hétmilliárdból, amit a Közös kincsünk, a gyermek kormányzati program keretében ígértek. A szakma most mégis bizakodó.

A program eddigi eredményei szerények, amint a parlament illetékes bizottságának nemrégiben készített beszámolójából is jól látszik. Eszerint beindult a gyermekszív-transzplantációs program, megduplázódott az iskolai védőnők száma, javult az anyatej-ellátás, átalakult a védőoltások rendszere, a korábbi 20 helyett mindössze 11 életkorhoz kötött kötelező oltást kapnak a gyermekek, miközben a védelmet ugyanúgy biztosítják, illetve bővült a szűrések köre, és megkezdődött az intenzív centrumokban ápolt újszülöttekről való adatgyűjtés. Ennyi. Nem áttörés.

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök 2005-ben az egészségügy átalakításának első lépéseként a gyermekgyógyászszakma segítségével 12 pontos gyermek-egészségügyi reformot indított. A kezdéshez öt-hatmilliárd forintot tervezett, majd azt, hogy a következő öt évben több tízmilliárd forintot fordítanak e célra. Ígértek megoldást arra is, hogy a 14 év alattiak 30 százalékát és a serdülők felét az alapellátásban nem látja gyermekorvos. Nem akarták elfogadni, hogy a szülészetek negyede mellett nincs csecsemő- és gyermekosztály. A célok közt szerepelt az is, hogy javuljon az európai uniós átlagnál kétszer magasabb koraszülési és csecsemőhalandósági arány. A kormány a gyermeköngyilkosságok megelőzésére mentálhigiénés hálózatot hirdetett. Terv készült a térségi szintű sürgősségi gyermekorvosi centrumok létesítésére, 2006 végére pedig azt ígérték: megszervezik a gyermekpszichiátriai szakfelügyeleti rendszert, és 450 millió forintot fordítanak a gyermek sürgősségi osztályok kialakítására.

A program áttörést és milliárdokat ígért. Mindkettőre várni kell.

- Az ágyszámleépítésre drasztikusabb javaslatunk volt annál, mint ami megvalósult. A gyerekek ma is jórészt fölöslegesen fekszenek kórházban, miközben harminc százalékuk nem jut gyermekorvosi ellátáshoz - vázolja a helyzetet Békefi Dezső, a gyermekprogramhoz felállított tanács elnöke.

A szakma szerint bajban vannak az újszülött intenzív osztályok, ahol a műszerek amortizálódtak, bizonytalan a koraszülöttmentés és szállítás, és kétszáz gyermekorvos hiányzik a rendszerből. A "bent lévők" átlagéletkora hatvan év.

Az egészségügyi tárca lapunkhoz eljuttatott "értékelésében" még két sikert említ: a Neonatális Intenzív Centrumokban ápolt újszülöttek adatainak gyűjtését, illetve azt, hogy a struktúraátalakítást követően Budapesten az ÁEK-ben és a János Kórházban is vadonatúj, korszerűen felszerelt koraszülött intenzív központot alakítottak ki. A program folytatásaként pedig szeptembertől megkezdődik az egészségügyi okok miatt veszélyeztetett két hónapos csecsemők térítésmentes védőoltása.

A program folytatását sürgetik, illetve vették részben kezükbe a csecsemőgyógyászok is. A Semmelweis Egyetem - a vidéki intézményekkel közösen - ismét az egészségügyi miniszterhez fordult az újszülöttek ellátása ügyében. Annak a helyzetnek a feloldását kérik, hogy a kórházakat érintő teljesítménykorlátozások az újszülött-, illetve koraszülött-ellátást is kötik. Szerintük nonszensz, hogy ebbe a tervezhetetlen folyamatba pénzügyi gátakat építsenek. A Semmel- weis Egyetem közben a koraszülés megelőzésére önálló programot szervezett.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.