Nyolcvan pontból álló részletes intézkedési tervvel akarja megállítani a korrupciót a Szergej Sztanisev vezette bolgár koalíciós kormány. A héten elfogadott program, a bűnüldöző és igazságszolgáltatási szervek működését kívánja felgyorsítani. A kormányhatározat szerint az országos igazságszolgáltatási tanácsnak ügyelnie kell, hogy a jövőben ne terheljék le másféle ügyekkel azokat a vizsgálóbírókat, akik a hatalom felső szintjein dúló korrupciós ügyekkel foglalkoznak.
A bolgár kormány rendet csinálna
A tervezet előírja a büntető törvénykönyv és a büntető eljárásjogi törvény gyors reformját is. A bolgár kormány hatékonyabbá akarja tenni a korrupciómegelőzés céljából létrehozott állami bizottság működését is. Ezzel is összefüggésben lehet, hogy most végre igazán hozzá akarnak látni a pártfinanszírozás reformjához.
A tervezet a következő két hónapra időzíti a gyorsított reformokat, közöttük egyebek között azt is, amely szerint a pénzintézetek kötelesek lesznek jelenteni a nemzeti bank mellett az állambiztonsági szerveknek is minden 30 ezer levát meghaladó kifizetést.
Az Európai Bizottság ajánlásának megfelelően az ügyészségen belül különleges részleget hoznak létre a szervezett bűnözés elleni harcra.
Mint emlékezetes az Európai Bizottság súlyos figyelmeztetésben részesítette Bulgáriát, s megvonta Szófiától 500-800 millió euró kifizetésének jogát. A döntést az európai csalásellenes hivatal, az OLAF ajánlására hozták. Az OLAF jelentése számos olyan esetre utalt, amikor a bolgár hatóságok gyakorlatilag részesei voltak európai pénzek elcsalásának, illetve nem léptek fel a korrupció nyilvánvaló esetei ellen. A brüsszeli felháborodás és az európai média elsősorban olyan esetekre koncentrált, amikor a jelenlegi bolgár koalícióhoz közelálló üzletemberek keveredtek gyanús ügyletekbe.
A mostani fellépés fő oka az lehet, hogy felgyorsítsa az államapparátus működését. A szófiai elemzők szerint a kormány végre nyilvánosan is fellép az államszervezet megtisztításáért.
A kormányzat ígéreteit az ellenzék enyhén szólva fenntartásokkal fogadta. A parlament ugyan elutasította a kormány elleni hatodik bizalmatlansági indítványt is, de a szétforgácsolt jobboldal újabb kezdeményezésekkel áll elő. Folyamatosan tüntetéseket tart a hatalom távozását követelve az Ataka nevű szélsőjobboldali nacionalista párt. A Demokratikus Erők Szövetsége (SZDSZ) nevű jobboldali párt vezetője Plamen Jurukov például felszólította választókat: ne fizessenek adót a jelenlegi kormánynak.