A grúz erők kivonultak a szeparatista fővárosból

Orosz katonai források cáfolták vasárnap Grúziának azt az állítását, hogy kivonta katonáit a szakadár Dél-Oszétiából, ahol az orosz erőkkel vívtak harcot azért, hogy ellenőrzés alá vonják a szeparatista terület fővárosát, Chinvalit.
    

A grúz csapatok elvonulnak Chinvaliból - erősítették meg vasárnap délben az orosz vezérkarnál. Anatolij Nogovicin vezérkari főnök elmondta: újabb orosz egységek érkeztek Chinvaliba erősítésként, s ennek nyomán vasárnap délelőttre Dél-Oszétia székhelyének nagy része újra az orosz békefenntartók ellenőrzése alá került. Grúzia még nem tett javaslatot Moszkvának a békés rendezési folyamat helyreállítására - szögezte le.

Sota Utiasvili grúz belügyminisztériumi szóvivő korábban kijelentette, hogy az orosz erők heves tüzérségi tüzében kivonták erőiket a térségből. Egy csapatokat szállító és nehéz tüzérséget vontató grúz katonai konvoj Ergneti településen át kivonult Dél-Oszétiából. A grúz polgári lakosságot ért súlyos áldozatok miatt a grúz erőket teljes mértékben kivonták - tette hozzá. Temur Iakobasvili, az újraegyesítés államminisztere ugyanakkor azt mondta, hogy a grúz erők csupán Chinvalit hagyták el, hogy megváltoztassák helyzetüket, de Dél-Oszétiában maradnak. A kivonulás elősegíti azt, hogy humanitárius folyosót nyissanak a sebesültek elszállításához Chinvaliból.

Kaka Lomaia, a grúz nemzetbiztonsági tanács titkára azt mondta, hogy Oroszország az éjszaka folyamán példátlan mennyiségű fegyver bevetésével fokozta agresszióját. Ilyen körülmények között a grúz erők átcsoportosítást hajtottak végre.

Vlagyimir Ivanov, a Dél-Oszétiában állomásozó orosz békefenntartók parancsnokának tanácsadója Chinvaliból telefonon az Interfax hírügynökségnek kijelentette: Grúzia nem vonta ki erőit Dél-Oszétiából. A békefenntartók állásaikból a grúz erők, a tüzérség és a fegyverek jelenlétét tapasztalják.

Orosz erők hadműveletet indítottak Abháziában a Kodori-szoros elfoglalására - közölte vasárnap a grúz belügyminisztérium. Abház szeparatisták már szombaton offenzívába kezdtek, hogy kiszorítsák a grúz egységeket a stratégiai fontosságú szorosból, Abházia egyetlen grúz ellenőrzés alatt álló részéből. Az orosz légierő aznap kétszer is légi támadást indított a szoros ellen.

Orosz hadihajók elsüllyesztettek egy grúz rakétahordozó őrhajót - közölte a moszkvai védelmi minisztérium. "Grúz rakétanaszádok vasárnap kétszer is támadást kíséreltek meg orosz hadihajók ellen. Az orosz haditengerészet hajói választüzet nyitottak, amelynek következtében az egyik támadó naszád elsüllyedt" - mondta a minisztérium szóvivője.

Megöltek két újságírót

Megöltek két újságírót Dél-Oszétia szakadár grúz területen, a  grúz-orosz harcok színterén - jelentette vasárnap az Eho Moszkvi orosz rádió. A két férfi - Grigol Csihladze és Alekszandr Klimcsuk - a grúz hadsereggel együtt jutott be a szakadár területre - közölte a rádióval Orhan Dzsemal, a Newsweek amerikai hetilap orosz kiadásának tudósítója. Csihladze az orosz Newsweek számára tudósított a konfliktusról, Klimcsuk pedig az ITAR-TASZSZ orosz hírügynökség fotóriportere volt - közölte a News Georgia grúz hírügynökség, amely szerint mindketten grúz állampolgárok voltak.

Washington közvetíthet

Grúzia közvetítésre kérte fel az Egyesült Államokat az Oroszországgal kirobbant, a szakadár Dél-Oszétiával kapcsolatos konfliktusban - közölte vasárnap az AFP hírügynökséggel Kaka Lomaia, a grúz nemzetbiztonsági tanács titkára.

 A grúz kormány egy vasárnapi közleményében arról számolt be, hogy Oroszország további egységeket, mintegy tízezer katonát vezényelt Grúziába. Hatezer orosz katona érkezett az éjszaka a konfliktus övezetébe a szomszédos Észak-Oszétiából. A konvojban 90 harckocsi, 150 páncélozott szállítójármű, valamint 250 tüzérségi eszköz volt. Korábban négyezer katona szállt partra orosz hadihajókról Abháziában, a másik szeparatista orosz-barát területen - tartalmazta a közlemény. A grúz elnök tűzszünetet kér

Azonnali tűzszünetre szólított fel szombaton Mihail Szaakasvili grúz elnök, miután átfogó orosz katonai invázióról beszélt. Az államfő Tbilisziben tartott sajtóértekezletén arról is szólt, hogy kérni fogja a parlamentet, hagyja jóvá a hadiállapot bevezetését célzó rendeletét. Mint mondta: azért kénytelen ehhez az eszközhöz nyúlni, mert Oroszország részéről katonai agresszió fenyegeti Grúziát. "Az ajánlatom azonnali tűzszünetre, a csapatok szétválasztására és minden olyan terület fegyvermentesítésére szól, ahol összecsapások vannak." Hozzátette, hogy "Grúzia kész megtenni az első lépést, feltéve, ha nem alakul ki nemzetközi vákuum és komoly nemzetközi folyamat" kezdődik. 

Európai uniós, amerikai és NATO-tisztviselőkből álló delegáció utazik még szombaton Grúziába, hogy elősegítse tűzszünet kötését Dél-Oszétiában - jelentette be késő délután a brit védelmi miniszter.

Oroszország egy tbiliszi repülőteret bombázott

Hangos robbanások hallatszottak vasárnap hajnalban a grúz fővárosban, a grúz belügyminisztérium szóvivője szerint az orosz gépek egy katonai üzemhez tartozó repülőteret bombáztak. Sota Utiasvili pontosította korábbi tájékoztatását, amely szerint az orosz gépek a tbiliszi nemzetközi repülőteret bombázták. Három bomba csapódott be a Tbilaviasztroj repülőgépgyárhoz tartozó katonai repülőtérre. Senki sem sérült meg - közölte a szóvivő.

Utiasvili szerint az elmúlt órákban 6000 orosz katona érkezett Grúziába, további 4000 pedig tengeri úton, és az orosz erők hajnali támadásra készülnek.

Orosz hadihajók érkeztek vasárnap Grúzia partjaihoz azzal a paranccsal, hogy akadályozzák meg fegyverszállítmányok bejutását a Fekete-tengeren a kaukázusi államba.  Az Interfax hírügynökség híre orosz haditengerészeti forrásokra hivatkozik. "A haditengerészet azt a parancsot kapta, hogy akadályozza meg a fegyverek és hadfelszerelések utánpótlását a tengeren".

Szombati események
Grúziában életbe lépett a hadiállapot

A grúz parlament jóváhagyta az államfő rendeletét a hadiállapotról, amely szombaton a kaukázusi ország egész területén életbe lépett. Hatálya egyelőre 15 napig tart.

Tbiliszi szerint orosz hadihajók tartanak Grúzia felé

Orosz hadihajók tartanak Grúzia felé - mondta szombaton Jekatyerina Tkeselasvili grúz külügyminiszter, akinek az országa fegyveres konfliktusban áll Oroszországgal a szakadár grúziai terület, Dél-Oszétia miatt. "Megerősített orosz forrásból tudjuk, hogy az orosz hadiflotta közeledik a grúz partokhoz" - jelentette ki a miniszter asszony telefonos sajtótájékoztatóján.

Az orosz légierő ismét bombázza a Kodori-szorost

Oroszország szombat este ismét bombázta a Kodori-szorost, Abházia szakadár terület egyetlen grúz ellenőrzés alatt lévő részét - jelentette a grúz közszolgálati televízió. Előzőleg szombaton abház szeparatisták indítottak offenzívát, hogy kiszorítsák a grúz egységeket a Kodori-szoros térségéből - jelentették be Szuhumiban, Mihail Szaalasvili grúz elnök pedig azt közölte, hogy a grúz erők visszaverték a szakadárok támadását.

Abház offenzíva grúz csapatok ellen

Abház szeparatisták offenzívát indítottak szombaton, hogy kiszorítsák a grúz egységeket a Kodori-szoros térségéből - jelentették be Szuhumiban. Szergej Samba abház külügyminiszter közlése szerint az abházok repülőgépekről végrehajtott bombázással és tüzérségi támadásokkal vették fel a harcot a szoros felső szakaszán elhelyezkedő grúz erőkkel.

A grúz erők szombaton visszaverték az abház szakadárok támadását a Kodori-szoros térségében - közölte Mihail Szaakasvili grúz elnök. "Kapcsolatban állok azokkal, akik biztosítják a szoros biztonságát" - mondta az államfő David Bakradze grúz parlamenti elnökkel és az ellenzéki parlamenti frakciók vezetőivel találkozva. "Minden támadást visszavertek ma a szorosban" - tette hozzá, hangsúlyozva, hogy "a grúz fél képes megvédeni a Kodori-szoros felső részét bármilyen támadás ellen".

Putyin szerint Grúzia halálos csapást mért saját területi integritására

Dél-oszétiai fellépésével
Grúzia bűncselekményt követett el tulajdon népe ellen, és halálos csapást mért saját területi integritására - jelentette ki szombaton Vlagyikavkazban az orosz miniszterelnök. Vlagyimir Putyin, aki a pekingi olimpiai játékok megnyitó ünnepségének megtekintése után hazafelé tartva, az eredeti terveket megváltoztatva érkezett az Oroszországhoz tartozó Észak-Oszétia székhelyére, helyi vezetőkkel találkozva védelmébe vette a dél-oszétiai orosz beavatkozást. Egyúttal felszólította Grúziát, hogy haladéktalanul vessen véget a szakadár terület elleni "agressziónak". "Halálos csapást mértek magának Grúziának a területi integritására, vagyis óriási kárt okoztak saját államiságuknak: nehéz elképzelni, hogy az eddig történtek és a még ezután történő események után meg lehessen győzni Dél-Oszétiát arról, hogy csatlakozzon a grúz állam kötelékéhez" - hangsúlyozta Putyin.

Az orosz kormányfő szerint "a kibontakozott agresszió számos áldozatot, "halottak tucatjait" és "sebesültek százait" követelte, és lényegében "valódi humanitárius katasztrófához vezetett".


Lebombázták Poti kikötőjét

Az orosz légierő teljesen lerombolta a grúziai Poti kikötőjét, amely kulcsfontosságú a kaszpi-tengeri olaj szállítása szempontjából - erősítette meg szombaton közleményében a grúz külügyminisztérium. Poti kikötője a Baku-Szupsza kőolajvezeték, valamint Szupsza olajkikötő közelében fekszik. A grúz külügyi tárca szerint ez az agresszív cselekmény kimeríti a háborús helyzetekre vonatkozó összes nemzetközi egyezmény megsértését.

Az orosz erők szombaton ellenőrzésük alá vonták a déloszét fővárost, Chinvalit - közölte Vlagyimir Boldirev orosz tábornok.

Orosz gépek Abháziát bombázták a grúz tv szerint

Az orosz légierő szombaton bombázta Abházia grúz ellenőrzés alatt álló térségét - jelentette a grúz televízió. Az orosz támadás a Kodori-szorosban fekvő Szakeni és Kvapcsara falvakat érte. Abházia - Dél-Oszétia mellett - a másik olyan régiója Grúziának, amely a 90-es évek elején kinyilvánította elszakadását. Azóta jelentős anyagi támogatást kap Oroszországtól.

Tizenkét orosz katona életét vesztette, mintegy 150 megsebesült a dél-oszétiai konfliktusban - közölte szombaton délben Anatolij Nagovicin, a vezérkari főnök helyettese Moszkvában. A vezérkarnál megerősítették azt is, hogy a harcokban a grúzok lelőttek egy Szu-25 és egy Tu-22 típusú harci repülőgépet. A pilóták sorsáról egyelőre nincs információ. A válságövezetben az áldozatok száma szombaton délig elérte az 1600-at - közölték déloszét hivatalos források.

Két orosz harci gép grúz tüzérségi állásokat bombázott szombaton a grúz Gori településtől tíz kilométerre északra - közölte a Reuters brit hírügynökség tudósítója.

Gori település 50 kilométerre fekszik Dél-Oszétia fővárosától, Chinvalitól, ahol a grúz erők és az orosz támogatást élvező szakadárok harcban állnak. Goriban van a térségbeli fő grúz katonai támaszpont.Vato Lezsava grúz gazdasági miniszter-helyettes arról számolt be, hogy 8-10 orosz vadászbombázó mért csapást Potira. Célpontjaik tartályok és egy hajóépítő-üzem voltak.

Poti és Szenaki viszonylag közel van Abháziához, amelynek határa mentén a nyugat-grúziai szakadár tartomány vezetése szerint a grúz hadvezetés jelentős csapaterősítést hajtott végre egy elmúlt huszonnégy óra leforgása alatt. Szuhumiban attól tartanak, hogy Abháziát hamarosan grúz provokáció érheti.

Sota Utiasvili grúz belügyminisztériumi szóvivő szombaton hajnalban arról számolt be, hogy a Baku-Tbiliszi-Ceyhan olajvezeték grúziai szakaszát is légicsapás érte. Ezen a vezetéken jelentős mennyiségű olaj áramlik a Kaukázusból a Nyugat felé.

John Dorrian, az amerikai erők európai parancsokságának szóvivője a francia hírügynökségnek nyilatkozva hangoztatta: a Grúziában tartózkodó amerikai katonák semmilyen formában sem keveredtek bele a konfliktusba. Egy kétoldalú katonai együttműködési program keretében a kaukázusi országban mintegy száz amerikai kiképzőtiszt tevékenykedik.

Medvegyev telefonon beszét Bush-al

Dmitrij Medvegyev orosz és George W. Bush amerikai elnök szombaton az amerikai fél kezdeményezésére telefonon beszélt a dél-oszétiai konfliktusról, Szergej Lavrov külügyminiszter pedig Condoleezza Rice-szal, valamint több nyugati vezetővel beszélt a kialakult helyzetről. A Kreml sajtószolgálatának délutáni közlése szerint Medvegyev Bushnak hangsúlyozta: Oroszország a nemzetközi közösség megbízásából folytatott békefenntartó missziója keretében "békére kényszeríti Grúziát, megvédi saját állampolgárai életét és méltóságát úgy, ahogyan ezt megkövetelik az alkotmány, az orosz törvények, és minden civilizált ország jogi normái". Kijelentette, hogy a grúz vezetés által kiváltott tragikus válságból kivezető egyetlen út az, ha Tbiliszi kivonja csapatait a konfliktus övezetéből, újra tartja magát a korábbi megállapodásokhoz, visszatér a tárgyalásokhoz és mindenekelőtt aláírja az erőszak elkerüléséről szóló, kötelező érvényű egyezményt.

(forrás: MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.