Az idén az enyhébb nyár várhatóan nem hoz áramfogyasztási rekordot. Pedig a hazai áramrendszer ezt felkészültebben várta, mint tavaly, amikor a meleg krízisközeli helyzetet okozott. Mivel azonban továbbra is egyre több a klíma, a takarékoskodás nem kimutatható, és erőművek sem épülnek, a helyzet koránt sincs megoldva.
Elmarad az áramrekord
Most nyáron valószínűleg már nem dől meg az áramfogyasztási csúcs - vélekedik Kapás Mihály, az áramellátás mindenkori egyensúlyáért felelős Mavir fődiszpécsere. Emlékezetes: tavaly júniusban akkorára nőttek az országos igények, hogy veszélybe került a tartalékok 20 százalékos - 1330 megawattos (MW) - biztosítása. A csúcsot 6320 MW-on mérték, ami abszolút nyári rekordnak számít. Mivel már-már a fogyasztók kikapcsolásának réme fenyegetett, a miniszter napi tájékoztatást kért, és a Mavir összehívta az államigazgatási-céges szakértőkből álló krízis-munkabizottságot. Akkori elemzésük szerint a helyzet elsősorban a klímaberendezések rohamos terjedése folytán állt elő. Tombolt a meleg, az alapvetően téli fogyasztási csúcsra berendezkedett erőművekben pedig a tervezettek mellett rendkívüli karbantartások folytak. Ráadásul a Balkán felé jelentős volt az áramkivitel. Ideiglenes intézkedésként az áramszolgáltatókkal a vezérelt (régi nevén "éjszakai") áram időben elnyújtott bekapcsolásáról állapodtak meg. Így végül is nem került sor fogyasztók lekapcsolására, de a szakértők a helyzet tartós megoldását csak gyorsan változtatható termelésű erőművek építésében látták.
Komoly eredménnyel járt a belső áramtarifák megváltoztatása is - vélekedett. Az ügyfeleket kiszolgáló áramszolgáltatók ugyanis ma már kora délután nem kapják olcsóbban a nagykereskedőtől a villamos energiát, így kora délután még biztos nem indítják el a vezérelt áramot. Az új rendszer egyszersmind automatikusan eredményezi a különböző szolgáltatóknál a fogyasztók szakaszos bekapcsolását. Nemrég ugyan volt néhány napos fennakadás az áramszolgáltatók és a rendszerirányító közötti adatcserében, de ezt rendezték.
Kapás Mihály szerint mindemellett az áramellátás alapvető gondjai nem szűntek meg. A csökkenés okaként az energiatakarékosság nem mutatható ki, és továbbra is hiányzik több száz MW jól szabályozható erőmű.
Mivel augusztusban a szabadságolások miatt hagyományosan alacsonyabbak az igények, a nyár minden valószínűség szerint már nem hoz rekordot.