Álca volt a Vöröskereszt

Egyórás videót mutatott be a napokban az egyik kolumbiai televízió a hadsereg július 2-i túszmentő akciójáról. A felvétel megzavarta a győzelmi hangulatot, amely azóta tart, hogy Ingrid Betancourt francia-kolumbiai kettős állampolgárságú volt elnökjelölt, három amerikai ügynök és 11 kolumbiai katona kiszabadult a FARC fogságából. Álvaro Uribe elnök gratulált a katonai titkosszolgálatnak, hogy lövés nélkül elhozták a foglyokat.

A cseles akcióról készült videofelvétel egyértelműen tanúsította, hogy a kolumbiai hadsereg a Nemzetközi Vöröskereszt emblémáját használva csapta be a gerillákat. Ez a jel volt az orosz gyártmányú helikopteren, s a katonák magukat a Vöröskereszt és egy nemzetközi humanitárius szervezet képviselőinek álcázták. (Az év elején Hugo Chávez venezuelai elnök közvetítésével szervezett túszszabadításkor a FARC valóban a Nemzetközi Vöröskereszt képviselőinek adott át foglyokat.)

Uribe elnök most, a videofelvétel bemutatását követően azonnal vizsgálatot rendelt el, hogy ki adta át a televíziónak ezt a terhelő dokumentumot. Természetesen azt állította, hogy ő nem tudott a visszaélésről. A Nemzetközi Vöröskereszt genfi központjának szóvivője tömören annyit közölt: "Úgy tűnik, az embléma jogtalan használatáról volt szó, ami kimeríti a genfi konvenció megsértését".

Miután a kolumbiai hadsereg március elején rajtaütött a FARC egyik, ecuadori területen lévő táborára, s megtalálták a támadásban életét vesztő Raul Reyes parancsnok komputerét, diplomáciai háború folyik Ecuadorral és Nicaraguával a gerillák állítólagos támogatása miatt. Sőt az Uribe-kormány több európai ország együttműködését is kérte a FARC külföldi kapcsolatainak felszámolására.

Mint római tudósítónk, Sárközy Júlia jelentette, az olasz maffiaellenes államügyész, Pietro Grasso szerint a FARC a nápolyi camorrának és a calabriai 'ndranghetának adott el kokaint fegyverért cserébe. Sajtóértesülések szerint a gerilláknak egyéb típusú kapcsolatai is voltak, így legalább négy spanyol, két olasz, egy dán és egy ausztráliai is segítette őket. A bogotái El Tiempo napilap szerint az olasz rendőrség már tájékoztatta is a kolumbiai hatóságot a "Ramon" és "Consolo" fedőnevű személyekről, akiknek feladata volt Olaszországban és Európában pénzt gyűjteni, illetve konferenciák szervezésével propagandát biztosítani a FARC-nak. Az El Tiempo cikkére válaszolt az Újraalapított Kommunista Párt képviselője, Ramon Mantovani, s Marco Consolóval együtt "leleplezték magukat", hogy ők az állítólagos "Ramon" és "Consolo" fedőnevű illetők. Valóban évek óta kiálltak a FARC ügye mellett, de ezt nem titokban, hanem nyilvánosan tették.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.