Francia segítséggel sikerült fejleszteni öt magyar civil zöldszervezet tevékenységét, növelni az általuk kezelt természetvédelmi területeket. A földvásárlástól az oktatási programok szervezéséig sok minden belefért az együttműködésbe.
A franciáknak is fontos a mangalica és a szürke marha
A 2001-ben indult program zárására néhány héttel ezelőtt került sor Budapesten. A részletekről a francia projekt- és delegációvezető, Nino-Anne Dupieux asszony, a Francia Természetvédelmi Területek Szövetségének alelnöke tájékoztatta lapunkat.
A magyar származású nyugdíjas tanárnő elmondta, hogy a korábbi magyarországi látogatásai alkalmából nagy hatást tett rá a speciális ökorend-szerek megőrzéséért folyó munka, és ezért elhatározta, megpróbálja "összehozni" a két ország szakembereit. Magyarországról a somogyi Zöld Folyosó és a csákvári központú Pro Vértes Természetvédelmi Közalapítvány, valamint a tiszatáji, a bihari és a hortobágyi természetvédők vettek részt a programban, amelyet a Környezetvédelmi és Vízügyi, valamint a Földművelésügyi Minisztérium is támogatott, 186 000, illetve 32 000 euróval. Francia részről jelentős öszszeggel, 520 000 euróval segítette az akciót a Világ Környezetvédelméért nevű szervezet, valamint a projektgazda.
Az így kapott pénz egy részéből hálózatba szervezték a magyar alapítványokat, így azok gyorsan kicserélhetik tapasztalataikat. A támogatás jelentősebb tételét komoly fejlesztésekre fordították: földet és gépeket vettek, a vendégek méltó fogadására és tájékoztatására alkalmas épületeket emeltek, és jutott az oktatási programokra is. A program keretében készült el például Somogyban egy tanösvény, a Tiszatájon pedig környezetvédelmi oktatási központot adtak át. A francia természetvédők nagyon fontosnak találták, hogy maradjanak meg a különleges magyar állatfajták, például bizonyos védett madarak, a magyar szürke marha vagy a mangalica. Az alelnök kiemelte, hogy a két ország szakemberei rendkívül sokat tanultak egymástól, és átvették a másik fél hasznosítható módszereit.
Furcsa fintora a történetnek, hogy be kellett fejezni a sikeres projektet, mert Magyarországot mint az Európai Unió tagját már nem finanszírozhatják tovább a francia alapok. "Nem adjuk fel, mindenképpen megtaláljuk a módját, hogy a jövőben is együtt dolgozhassunk. Szeptemberben szervezetünk konferenciát rendez a biodiverzitás megőrzésének új módszereiről, ide természetesen meghívjuk a magyar kollégákat is; ez jó alkalom lesz arra is, hogy beszélgessünk a projekt folytatásának lehetőségeiről" - villantja fel a jövőt a francia természetvédelmi szakember.