A két romániai magyar párt egymást ütné ki a parlamentből
Csak három párt jutna be a román parlamentbe a bukaresti Insomar közvélemény-kutató intézet által végzett felmérés szerint. Ha a törvényhozási választásokra e héten kerülne sor, csak a Demokrata-Liberális Párt (D-LP), a Szociáldemokrata Párt (SZDP) és a Nemzeti Liberális Párt (NLP) szerezne a bejutási küszöb átlépéséhez elegendő voksot, de egyik sem szerezne abszolút többséget.
A július végén készített kérdőíves felmérés szerint a D-LP a szavazatok 38, az SZDP 26, az NLP pedig 16 százalékát kapná meg, miközben a jelenlegi parlamenti pártok közül sem a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ), sem a Nagy-Románia Párt (NRP) nem jutna be a törvényhozásba. Az RMDSZ 4, a szélsőséges NRP 3 százalékot érne el. Szintén 3 százalékra számíthatna az Új Generáció Pártja, miközben a Nemzeti Kezdeményezés Pártja, a Kereszténydemokrata nemzeti Parasztpárt és a Magyar Polgári Párt (MPP) 2-2 százalékot kapna.
A kisebb pártok között máris megindult az egyezkedés az összefogás végett. A már korábban az SZDP-vel választási koalícióra lépett Konzervatív Párt (KP) azonnal felajánlotta az NRP-nek a beolvasztást, erről azonban a nagy-romániás vezér Corneliu Vadim Tudor hallani sem akar.
Az RMDSZ és az MPP több hetes tárgyalássorozat után sem tudtak megegyezni a választási együttműködés feltételeiről, és a jelenlegi álláspontok szerint külön-külön indulnának a novemberben esedékes választásokon.
Miután az MPP-vel folytatott egyeztetés-sorozatát befejezettnek tekintette, az RMDSZ felajánlotta a vele szintén szembenálló, Tőkés László püspök által vezetett Erdélyi Magyar Nemzeti Tanácsnak, hogy listáin két bejutó helyet biztosít a szervezet két alelnökének, Szilágyi Zsoltnak és Toró T. Tibornak. Az ajánlatra az EMNT egyelőre nem válaszolt, de ha elfogadja, az a polgári oldalon végleges szakításhoz vezethet az MPP-vel.
A bejutási küszöb az országos szavazatok számának 5 százaléka. Alternatív küszöbbel az a párt is bejuthat, amelyik az első fordulóban hat képviselői és három szenátori körzetet megszerez.
A románok többsége (58 százaléka) az államelnöki posztra továbbra is Traian Basescut tartja a legalkalmasabbnak, miközben a kormány élén legtöbben, 24 százaléknyian Theodor Stolojant, illetve mindössze 19 százaléknyian a jelenleg is kormányzó Calin Popescu Tariceanut látná legszívesebben.A román politikai osztály meghökkenésére azonban a megkérdezetteknek mindössze negyede tudta, hogy őszire egyéni kerületekben kell majd megválasztani a honatyákat.