Összecsapások fogadták Busht Szöulban

A szöuli városháza előtti téren tegnap harmincezres tömeg imádkozott a dél-koreai-amerikai barátságért, mégis botrányos jelenetek kísérték George W. Bush érkezését.

Az amerikai elnök látogatása ellen tiltakozó húszezres tüntetést a rendőrség vízágyúkkal oszlatta fel. A városközpontban 70 embert, a katonai repülőtér mellett, ahol Bush gépe leszállt, tizenkét főt vettek őrizetbe. Az Egyesült Államok elnöke egyhetes ázsiai körútja során Dél-Korea mellett Thaiföldre is ellátogat, majd Pekingbe repül, ahol részt vesz az olimpia megnyitóján, és többek között megnézi az USA-Kína kosárlabda-mérkőzést.

A dél-koreai-amerikai kapcsolatok lényegesen javultak, amióta Szöulban a konzervatív Rí Mjong Bak elnök került hatalomra. Dél-Korea az idén feloldotta az amerikai marhahúsnak az öt évvel ezelőtti kergemarhakór-esetek miatt felfüggesztett importját, ezzel megindult a kétoldalú kereskedelem fejlesztése. A helyi állattenyésztők ellenzik a lépést, és az elmúlt hetek során erőszakos tüntetéssorozatot szerveztek. A vitás kérdéseket ezért kölcsönösen megpróbálták levenni a napirendről, helyettük most Észak-Koreáról lesz szó.

Bush útjának legnagyobb érdeklődéssel várt része azonban pénteken kezdődik. Számos emberi jogi szervezet felszólította, hogy bojkottálja az olimpiát, vagy legalább emelje fel szavát az emberi jogok kínai megsértése miatt. Indulása előtt azt mondta, nem használja politikai célokra az olimpiát. Az elnök emlékeztetett rá, hogy a kínai vezetőkkel folytatott tárgyalásain rendre szóba hozza az emberi jogok ügyét, és most is találkozik Hu Jintao kínai államfővel. Másrészt pekingi programját meglehetősen szellősre tervezték, hogy minél több sporteseményt tekinthessen meg. Így is jut majd ideje egy keresztény gyülekezet meglátogatására, ahol a tervek szerint a vallásszabadság fontosságáról fog beszélni. Az út előtt azt sem zárták ki, hogy Bush kínai ellenzékiekkel is találkozik. Az elnöknek azonban vékony pallón kell egyensúlyoznia, ha csökkenteni szeretné a kereskedelmi kapcsolatokban mutatkozó 21 milliárd dolláros kínai többletet, s Peking támogatására van szüksége a vámtarifákról folyó tárgyalásokon éppúgy, mint az Észak-Koreával való alkudozásban.

Robert Mugabe zimbabwei diktátor már Hongkongban volt, s az olimpiai megnyitójára készült, amikor Peking "meggyőzte": menjen inkább haza. A Sydney Morning Herald ausztrál napilap szerint a játékok megnyitóján részt vevő magas rangú külföldi politikusok nyomásának engedett a kínai kormány, s adta szövetségesének tudtára: nem látják szívesen az ünnepségen. (K. A.)

 

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.