A szakadatlan és intenzív kutatás eredményeképp a rák és általában a rosszindulatú daganatos betegségek kezelési lehetőségei - mondhatni - napról napra változnak. Ez a gyors fejlődés a betegséggel összefüggő szemléletet mára jelentősen átalakította.
Változóban a rákbetegség gyógyítása
Míg néhány évtizede a rákbetegség, kiváltképp, ha a daganat áttétes volt, jobbára halállal végződött, manapság a betegek csaknem szokványos életet élnek, dolgozni járnak, csakúgy, mint az egészségesek. A betegség számos esetben, ha nem is vált meggyógyíthatóvá, megfelelő kezeléssel hosszú ideig uralható. Dr. Michael Fisch, a houstoni Anderson Rákközpont igazgatója a közelmúltban azt nyilatkozta, a rák manapság alkalmazott kezelését, ahol a sikeres terápiaváltás mindig újabb tünetmentes periódushoz vezet, tíz éve még elképzelhetetlennek tartotta volna. Az Anderson Rákközpont egyik munkatársa, dr. Francisco Esteca szerint példának okáért a mellrák periódusról periódusra váltakozó kezelése lehetővé teszi, hogy a betegek kellően hosszú ideig életben maradjanak, hogy mindig újabb optimális gyógymódot találjanak számukra.
A terápiának ez az éveken át nyúló módszere dr. Fisch találó elnevezésével az "autóstoppos módszer", ami a betegség kezelését és lefolyását a stoppos utazáshoz hasonlítja: kisebb-nagyobb útszakaszok végül is elvezetnek a célhoz. Ez a megközelítés érvényes az áttétes esetekre is, miközben számos orvos az ilyen betegséget még ma is teljességgel reménytelennek véli.
Jane Brody a Health and Science múlt havi számában beszámol egy férfiról, akivel 61 éves korában, 2005-ben közölték, krónikus mieloid leukémiában szenved. A férfi szinte képtelen volt elfogadni a vérrák diagnózisát, ám egyetlen napot sem hiányzott a munkából, naponta szedett gyógyszere semmiféle mellékhatással nem jár. És ha a kezelés ezzel a szerrel már nem lesz lehetséges, rendelkezésre áll majd másik, ami eredményes. Mindazonáltal fontos az ilyen beteg megfelelő pszichés vezetése, és nem különben az optimális családi légkör. Az említett férfi az elmúlt három évben nemcsak változatlanul dolgozik, de többször járt külföldön és teljes értékű családi életet él. Érdemes említenünk egy másik beteget, akinél mielomamultiplex volt a diagnózis. Ennek immár 6 éve. Váltakozó kezelési módszereknek köszönhetően (ide értve az őssejt-transzplantációt is) jól van, és élete nincs veszélyben.
Az, hogy autóstoppos metódusról beszélhetünk - azaz mindig újabb és újabb szerek kerülnek forgalomba -, a rákbetegség specifikus, molekulárbiológiai kutatásának köszönhető. Ha az újabb és újabb szereket a daganatok molekuláris szintű jellemzőihez választják, valóban a cukorbetegséghez hasonló, krónikus állapot alakul ki, azaz a rák karakterisztikája megváltozik.
Az utóbbi években nemcsak a veserák kezelhetősége, hanem a lefolyása is hasonló változáson ment keresztül. Dr. Nizar Tannir, urogenitális rákspecialista szerint a veserák még három éve is többnyire végzetesnek bizonyult, de mostanra már három új rákellenes gyógyszer került forgalomba, amelyekkel a túlélési esély 50 százalékal megnőtt.
Bizonyos, hogy a daganatos betegségek gyógyítása korunk egyik legsúlyosabb problémája. De nem lehet nem észrevenni az olyan pozitív változásokat, amelyek új gyógyszerek hadrendbe állításával és a gyógymódok állandó változtatása következtében az esetek egy részét hasonlatossá teszik az idült betegségekhez.