Nyolc év alatt ötször szennyezték a folyókat a máramarosi bányák
Az újság hétfőn közölt riportot Borsabányáról, ahol július utolsó vasárnapján nehézfémszennyezés került a Csiszla-patakba, amely a Visóba, majd pedig a Tiszába ömlik.
A lap emlékeztet arra, hogy jó harminc éve nincs hal a Csiszla-patakban és a Visó folyóban, akárcsak a többi borsabányai ülepítő körüli, máramarosi folyóvizekben. Az Új Magyar Szó szerint folyamatosan ketyegő ökológiai bombát jelent
a közeli települések lakói számára, hogy a harminc-negyven évvel ezelőtt megnyitott bányák meddőhányói átszakadnak egy-egy kiadós esőzéskor.
Az újság szerint az ökologizálási munkálatokkal megbízott dolgozók két hónapja a helyszínen vannak, de tevékenységüknek nincs komolyabb látszata. - A pénz nem lenne gond, mert az állam ad, de a munkások inkább csak dolgozgatnak - panaszolta a lapnak Remus Stetco, Borsa polgármestere, utalva az ökologizálási versenytárgyalást megnyert két cég munkaütemére.
Páncs János borsabányai városi tanácsos szerint, ha az említett vasárnapon még egy napig esett volna az eső, Borsabányát, Borsát és a három Visó községet is elönti a mérgező víz. A szakmáját tekintve geológus önkormányzati képviselő ezzel arra figyelmezet, hogy nem csak a környezetet, hanem a lakott területeket is fenyegeti a nehézfém-kitermelésből maradt, többmillió tonna zagy.
Korodi Attila romániai környezetvédelmi miniszter szerint a meddőhányók ökologizálása a kitermelést végző cég feladata. Ugyanakkor a tárcavezető a román gazdasági minisztériumot is hibáztatja, mert két évvel ezelőtt 400 millió euró hitelkeretet kapott környezetvédelmi munkálatok elvégzésére, amiből azonban még "egy centet sem költött el".
A környezetvédelmi miniszter a legutóbbi borsabányai szennyezéssel kapcsolatban a lapnak kijelentette: az esetet még vizsgálják, és ha személyi felelőst találnak, büntetőeljárást indítanak ellene, írta az Új Magyar Szó.
(MTI)