- Egy kicsit élvezem. Az embernek meg kell őriznie a humorérzékét - mosolygott John McCain az ABC televízió kamerájába, amikor a demokrata párti jelöltet, Barack Obamát támadó új hirdetéseiről kérdezték. - Obama szenátor néhány napja párbajra hívott ki. A fénykardot választanám fegyverül - utalt tréfásan a Csillagok háborújának vívójelenteire, amire persze az internet tele lett a sötét erő oldalán álló Darth Vaderrel vont párhuzamokkal.
Párbaj fénykardokkal
Az Obamát két szőke nőhöz, Britney Spearshez és Paris Hiltonhoz hasonlító McCain-hirdetéseket azonban nehéz tréfásan felfogni: a klaszszikus kampánystratégiát követve a felmérésekben hátul álló jelölt személyében próbálja meg lejáratni a vezető, következésképpen inkább a jövőről és a távlatokról szónokló vetélytársat. A módszer működik: a Gallupnál már 44:44 arányú döntetlen az állás, és a Rasmussen közvélemény-kutatónál is egyszázalékosra olvadt Obama előnye.
A legnagyobb fordulat azonban az, hogy a demokrata párti jelölt először kényszerült megváltoztatni egy kérdésben az álláspontját a közvélemény-kutatások miatt. McCain azért támadta, mert nem akart beleegyezni az amerikai partok mentén az óceánok alatt rejlő olajmezők haladéktalan kiaknázásába. Obama még szerdán is kitartott a tiltás mellett, ám a hét végére váltott, és egy szenátusi javaslat miatt hajlandónak mutatkozik a kompromisszumra. Az öt-öt konzervatív és liberális honatya által beterjesztett kezdeményezés megengedné az eddig környezetvédelmi szempontokból ellenzett kitermelést, ugyanakkor meghirdetné a célt, hogy húsz év múlva már ne szénhidrogénekkel hajtsák az amerikai autók 85 százalékát. A javaslat hétmilliárdos támogatást adna az amerikai autógyáraknak az új modellek kidolgozására, ám szavazni, ha napirendre kerül, majd csak ősszel fognak róla.
Obama több más kérdésben is óvatosan középre húzódott. Megszavazta a lehallgatások ügyében született kompromisszumot, elfogadta a fővárosi fegyvertartási tilalmat feloldó legfelső bírósági határozatot, és néhány más ügyben is feladta korábbi, markánsan liberális álláspontját. A tét ugyanis nagyon nagy, még az elnökségnél is nagyobb. A Demokrata Pártnak ugyanis némi esélye mutatkozik 60 mandátum elnyerésére a szenátusban. Ez, persze a Fehér Házzal együtt, lehetővé tenné a liberális napirend akadálytalan keresztülvitelét, a gyors reformokat.