Ügyészekre vár a Hír TV-ügy

Az ügyészség mára ígért tájékoztatást a Hír TV elleni állítólagos provokációról. Az egyik változat szerint a pénzügyminiszterhez közel álló személyek akarták kompromittálni a televízió munkatársait, a másik oldal a médiumot vádolja ugyanezzel.

Elfogadhatatlan, hogy újságírókat ilyen eszközökkel félemlítsenek meg - jelentette ki Gulyás József SZDSZ-es ügyvivő annak kapcsán, hogy a Hír TV szerint munkatársuk autójába kábítószert akartak elrejteni, hogy ezzel kompromittálják a médiumot. Gulyás szerint az efféle módszerek alkalmazása megkérdőjelezi a Magyar Köztársaság működését és a közélet tisztaságát.

Ha beigazolódik a gyanú, ez az eset a rendszerváltozás óta a legdurvább támadás a sajtószabadság ellen - fogalmazott Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője. Állítja: egy ilyen esetnek minden demokráciában súlyos következményekkel kell járnia.

Egyelőre kérdéses még, hogy alkalmaztak-e ilyen módszereket.

A Hír TV által megvádolt fél, Helmeczy László ügyvéd, illetve a tévé által a háttérben feltételezett Veres János pénzügyminiszter ugyanezt mondja, fordított szereposztásban. Ígérik, hamarosan bizonyítják, hogy a Hír TV a tisztességtelen módszerekkel támadó fél, ők éltek vissza igen súlyosan a sajtószabadsággal.

A televízió múlt pénteki állítása szerint egy Baráth Miklós nevű ember (ők nem említették név szerint, de egyik újságírójuk a Kossuth rádiónak nyilatkozva megnevezte), vállalta, hogy drogot csempész egy Hír TV-s riporter kocsijába. Az ok: pénzre volt szüksége. Ezt az ajánlatot Tóth Viktor, Veres János pénzügyminiszter volt kampányfőnöke továbbította Helmeczy László ügyvédnek, mint remélt lebonyolítónak. A nyilvánosságra hozott hangfelvételek szerint az ügyvéd valóban egyezkedett arról, hogy elrejtik a kábítószert. Helmeczy ígérte, hogy eléri: közúti ellenőrzésnél a rendőrök megtalálják a drogot. Ezért állítólag másfél millió forintot ajánlott. Ha a televíziósok megbuknak, "akkor adom odafele neked a lóvét" - mondta. (Helmeczy szerint mindezek idézésénél figyelembe kell venni, hogy ő az első pillanatban értesítette a rendőrséget, és csak azért mutatkozott partnernek, hogy lebuktassa a dílert.)

Baráth egyelőre nem ismert okból átállt a tévésekhez, és velük együttműködött. Őt a rendőrök elfogták, amikor július 2-án a Hír TV egyik munkatársának autójában port helyezett el. Sütőport. A férfi a Hír TV műsorának értelmezése szerint együttműködött a "célszemélyekkel", vagyis: a tévések tudtak a dologról, és feljelentést tettek.

Helmeczy másként számol be az eseményekről: Baráth jelentkezett Tóth Viktornál, és ajánlotta: ha fizetnek neki, segít lebuktatni a Hír TV két narkós munkatársát. A drogdílerként bemutatkozó férfi elmondta, hogy a tévéseknek is rendszeresen szállít, de már nagyobb összeggel tartoznak neki, ezért kész feladni őket, ha kompenzálják eddigi vesztességeit. (A díler tudhatott róla, hogy Tóthnak súlyos konfliktusa volt a Hír TV-vel, ezért valószínű, hogy kész lesz az ígért lebuktatásra.) Baráth a részletekről az ügyvéddel tárgyalt, és megegyeztek: ha az újságíróknál drogot találnak, Helmeczy meg nem nevezett megbízója fizet. Az ügyvéd - állítja - felhívta Baráth figyelmét, hogy mindez bűncselekmény, ezért a rendőrséghez fordul. A díler ennek ellenére sem lépett vissza, és megállapodtak a következő kábítószer-szállítmány - negyven gramm kokain - átadásának helyéről és időpontjáról.

Helmeczy állítja: a kezdetektől sejtette, hogy provokációról lehet szó. Ha valóban ez történt, Baráthnak "kettős ügynökként" sikerült is "csőbe húznia", mert az eddig ismertté vált hangfelvételek a Hír TV változatát erősítik. Igaz, csak a tévé - a Kossuth rádiónak nyilatkozó újságíró szerint Baráth Miklós által rendelkezésükre bocsátott - felvételeit ismerjük, a Helmeczy rendelkezésére állókat nem, márpedig ő állítja, azok a javára döntik el a vitát.

Egyelőre a hatóságok nem szólaltak meg. Az ügyben érdekelt Hajdú-Bihar Megyei Főügyészség, illetve a Legfőbb Ügyészség mára ígért tájékoztatást. Az eljárás azért indult Debrecenben, mert információnk szerint az ügy egyes szereplői először ott találkoztak. Úgy tudjuk azonban, hogy az aktát átteszik a fővárosba, ugyanis a sütőpor ott került a tévés kocsijába.

Döntő szerepe lesz a rendőrségnek, illetve az ügyészségnek is, hiszen mindkét oldalon azt állítják, hogy ők feljelentést tettek. (A Hír TV egy ügyészségi dokumentumot már bemutatott.) Ha így van, a hatóságoknak első kézből vannak információi annak eldöntéséhez, hogy a televízió koholt bizonyítékot Veres János körének lejáratására, vagy éppen fordítva történt, ahogy a Hír Tv állítja.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.